• Sobota, 25 stycznia 2020
  • Godz. 18:06
  • Imieniny: Elwiry, Miłosza, Pawła
  • Czytających: 5801
  • Zalogowanych: 7
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Oszukują na Państwową Inspekcję Pracy

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 6 października 2010, 8:12
Aktualizacja: 8:13
Autor: Angela
Fot. Angela
Żerują na niewiedzy przedsiębiorców i telefonicznie wciskają im swoje usługi i towary strasząc Państwową Inspekcją Pracy – mowa o oszustach, którzy dzwonią do firm usiłując uzyskać korzyści.

Jak mówią inspektorzy pracy, oszuści działają na rynku od kilku miesięcy. Część z nich oferuje specjalistyczne szkolenia, które rzekomo są wymagane przez prawo w każdej, nawet małej firmie, co oczywiście jest nieprawdą. Inne firmy szkolą z pierwszej pomocy, przepisów przeciwpożarowych czy z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a nie mają do tego żadnych uprawnień.

– Niejednokrotnie zdarza się, że przedsiębiorcy korzystający z usług takich firm otrzymują dokument ukończenia szkolenia, który jest tyle warty, co kartka papieru i druk. Przeciwko kilku takim oszustom toczy się postępowanie w prokuraturze. Wiele z nich w dalszym ciągu działa jednak na rynku – mówi Mirosław Kocuba, kierownik Państwowej Inspekcji Pracy w Jeleniej Górze.

W przypadku, kiedy właściciele firm, nie chcą korzystać z oferowanych towarów czy usług, są straszeni karami, jakie mają nakładać inspektorzy pracy. Mimo że PIP nie posiada żadnego stałego taryfikatora i kary nakładane są przez nich indywidualnie, oszuści zawsze podają takie same, bardzo wysokie i zawsze wymyślone kwoty. Jak się przed nimi ustrzec?

– Najprostszą drogą jest zadzwonienie do inspekcji pracy, gdzie porady udzielane są bezpłatnie i zapytanie, czy dane szkolenie lub wyposażenie w sprzęt i zabezpieczenia jest w firmie potrzebne czy nie – mówi Jarosław Siegieda, starszy inspektor PIP.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~bang 6-10-2010 9:00
tyle już tych chorych przepisów że ciężko się połapać
~kamkrys2 6-10-2010 10:19
Istotnie sprzedaż telefoniczna sprzętu i wyposażenia BHP jest bardzo natarczywa. Straszą nie tylko PIP-em ale również przepisami unijnymi. Wyposażenie, które mają już zakłady pracy to twierdzą, że wszystko jest nieaktualne i należy zakupić nowe u nich. Najlepiej sprawdzić w PIP, czy jest potrzeba zmiany tego co się ma. Nie lubię być naciagana, chyba jak większość. Szanuję pracę telemarketerów i grzecznie im odmawiam, uzasadniając swoją decyzję.
~ZABOBRZANIN 6-10-2010 17:55
Dokladnie tak są strasznie natrętni ... ale trzeba mieć troszkę oleju !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group