Piątek, 18 września
Imieniny: Ireny, Józefa, Stanisława
Czytających: 5131
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Oszczędzanie na śmierci

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 15 marca 2011, 8:13
Aktualizacja: 8:15
Autor: Angela
Mieszkańcy, którzy po pierwszym marca br. muszą zająć się pochówkiem, muszą wziąć pod uwagę że zasiłek pogrzebowy nie wystarczy na pokrycie wszystkich kosztów pogrzebu. Obniżono bowiem wsparcie z niemal 6400 zł do 4 tys. zł. Do prezydenta Jeleniej Góry Marcina Zawiły trafiło pismo o obniżenie dopłaty cmentarnej z 1,5 tys. zł na 400 zł.

Dotychczas zasiłek pogrzebowy wynosił 200 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia: 6395,70 zł. W większości przypadków wszystkie te pieniądze rodziny wydawały na koszty pogrzebu. Czasem wystarczało na stypę. Rząd uznał jednak, że ta kwota jest zbyt wysoka i w dobie podwyżek cen niemal wszystkiego, postanowił zasiłek obniżyć. Ta decyzja odbije się na kieszeniach podatników. Kosztów pogrzebu obniżyć się bowiem nie da.

– Za ceną idzie jakość. Po wielu latach pracy nad poziomem naszych usług nie możemy sobie pozwolić na ich obniżenie. Choć zasiłek pogrzebowy został zmniejszony o ponad dwa tysiące zł, nie zmniejszyły się nam koszty utrzymania pracowników, biura, paliwa, samochodów. Mamy podpisaną umowę z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej na usługi pogrzebowe, których całościowy koszt wynosi 3989 zł. Są to jednak skromniejsze pogrzeby: z tańszą trumną i niewielkimi wieńcami. Rodziny osób zmarłych płacą około 5 tys. zł. Jeśli klienci życzą sobie droższą trumnę, koszty wzrastają. Aktualnie znaczna część zasiłku pogrzebowego jest natomiast przekazywana zarządcy cmentarza – mówi Joanna Pieńkos, właścicielka zakładu pogrzebowego Anubis w Jeleniej Górze.

– Obniżenie zasiłku o 2400 zł to wysoko postawiona poprzeczka przed nami wszystkimi, ale przede wszystkim przed mieszkańcami. Ten zasiłek dla wielu ludzi jest jedynym źródłem finansowania pogrzebu. Mam o to ogromny żal do rządu, który wprowadził tę zmianę gwałtownie, bez przygotowania ludzi, by mogli podjąć jakieś ubezpieczenia na wypadek śmierci. Zrobiono terapię szokową i zrzucono to wszystko na rodziny osób zmarłych – podkreśla Zbigniew Kupczyk z firmy Wisen.

Swoich cen nie obniży Zakład Usług Pogrzebowych Hera z Jeleniej Góry ani większość z pozostałych jeleniogórskich firm Jeśli więc rodzina zdecyduje się na wyprawienie naprawdę godnego pochówku, będzie musiała dołożyć brakującą kwotę z własnej kieszeni.

Za dużo dla miasta
Tymczasem znaczącą część kosztów pochówku stanowi opłata komunalna za 20 lat użytkowania miejsca na cmentarzu. Pieniądze (1,5 tys. zł) przeznaczone są zarządcy nekropolii, czyli Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Dodatkowo zapłacić trzeba jednorazowo 197 zł za jedno miejsce i 395 zł za dwa miejsca położone obok siebie.

– Jako stowarzyszenie jeleniogórskich zakładów pogrzebowych w połowie lutego br. złożyliśmy pismo do Marcina Zawiły, prezydenta miasta Jeleniej Góry o obniżenie opłaty komunalnej z 1,5 tys. zł do 400 zł. Zamierzamy w tej sprawie interweniować najpierw na komisji gospodarki komunalnej, a następnie w radzie miasta – mówi Mirosław Kupczyk.

Przedsiębiorcy uważają, że opłata komunalna jest za wysoka i po obniżce zasiłku pogrzebowego uderzy nie w firmy pogrzebowe, ale w mieszkańców. Statutowym obowiązkiem miasta jest natomiast zapewnienie każdemu mieszkańcowi miejsca do pochówku. – Obecnie przeniesiono troskę nad budżetem gminy na plecy rodzin zmarłych i ten trik się udał w wielu miastach w Polsce, ale tam opłaty są na przyzwoitym poziomie, a nie na takim, jak w Jeleniej Górze – podkreśla M. Kupczyk.

Drogie utrzymanie
Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Michał Kasztelan tłumaczy, że opłata komunalna wynika z kosztów utrzymania czterech jeleniogórskich cmentarzy.
– To nie jest nasz wymysł. Cena wynika z prostych obliczeń matematycznych, gdzie koszty utrzymania czterech cmentarzy zostały podzielone przez ilość pogrzebów w roku. Sprzątanie, media, woda, wywóz śmieci, koszenie trawy, utrzymanie i przygotowanie terenu pod pochówek i inne. Jeśli ktoś korzysta z mienia komunalnego, to musi za to zapłacić. Te kwotę możemy obniżyć pod warunkiem, że ktoś będzie do tego dopłacał – mówi Michał Kasztelan.

Potrzebne zmiany
W piśmie, które trafiło do prezydenta miasta, stowarzyszenie jeleniogórskich zakładów pogrzebowych nie tylko wnioskuje o obniżenie kosztów, ale przedstawia propozycję wprowadzenia tych zmian. W zamian za zniesione koszty, MPGK jako zarządca cmentarzy mógłby dodatkowo świadczyć usługi dotyczące wykopania i zasypania grobu, za co pobierałby 400 zł, a w przypadku grobu głębinowego 600 zł. Ponadto MPGK miałoby wykonywać prokuratorski przewóz zwłok.

– Trzeba znaleźć jakieś oszczędności. Ja obniżę koszty usługi, miasto musi obniżyć opłatę cmentarną, a to co zostanie, będą musiały dopłacić rodziny. Nie wolno na nich wszystkiego zrzucać na klientów, bo ludzie nie mają z skąd wziąć tych pieniędzy. Wiem to, bo prowadzę zakład pogrzebowy w Jeleniej Górze od 20 lat – zaznacza Mirosław Kupczyk.

Ponadto stowarzyszenie zakładów pogrzebowych podkreśla, że zarządca cmentarzy w Jeleniej Górze nie zmienia się od lat, a w innych miastach wybierany jest on na dany okres w drodze przetargowej. Przedsiębiorcy mówią też o zarządzaniu cmentarzami przez MPGK i równoczesnym prowadzeniu przez ten sam podmiot komercyjnych usług pogrzebowych. Stowarzyszenie deklaruje również, że jeżeli Michał Kasztelan, prezes MPGK uzna, że propozycja zmniejszenia opłaty jest nie do przyjęcia, zakłady same przejmą cmentarze i będą nimi zarządzać.
Członkowie stowarzyszenia proszą też w piśmie o spotkanie z prezydentem Marcinem Zawiłą. Czekają na odpowiedź.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (38) Dodaj komentarz

~GO 15-03-2011 8:45
No proszę i dowiedziałam się, że mamy stowarzyszenie zakładów pogrzebowych - mocne lobby trzymające ceny i stosujące naciski, marzyłoby sie takie w miejskiej branży turystycznej
~mako 15-03-2011 9:27
już dawno pisałe-won z tym kasztelanem.Potrzebny jest dzień gniewu-i tacy cwaniacy jak ten kasztelan winni być rozliczeni
~Tutejszy 15-03-2011 9:30
Trzeba uciekać z tego chorego kraju!!!
~ra 15-03-2011 9:31
no to za ryżgo nawet pochować nie ma za co?Takiego syfu to nawet za komuny nie było. PO to dno
~wow 15-03-2011 9:31
Oj narzekacie, przecież można przymocować uchwyty do deneta i starczy te 4 klocki ba nawet zostanie na piwko stypowe:) Czarny humorek;)
~jasnowidz 15-03-2011 9:51
Ludzie w tym kraju już nic nie dziwi.Rząd musial przekazać WIELKA kasę na ofiary Smoleńska,nie tylko na zasiłki pogrzebowe,na pogrzeby,na renty a szarzy obywatele muszą w sytuacjach tragedii udać się po kredyty.Ot i mamy demokrację to jest równość dla wszystkich !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Nie dla wszystkich starczy kasy,a i i ministrowie nie będą się wozić byle jakimi wozami itd,itd,itd
~Czas wyrówna 15-03-2011 9:54
Coś mi się zdaje ,że zakłady pogrzebowe wywindowały ceny tylko dlatego ,że tyle wynosił zasiłek. Gotów jestem założyć się ,że gdyby zasiłek wzrósł to automatycznie o tyle samo wrosły by usługi zakładów pogrzebowych. Dlatego teraz tak protestują. Chętnych do brania pieniędzy zawsze jest dużo. Zawsze znajdą się tacy co zorganizują pochówek taniej reszta się dostosuje.
~ 15-03-2011 9:58
smiechu warte - sprzatanie cmentarzy,zak.pogrzebowe nic nie straca tylko zalobnicy
~do:~Czas wy. 15-03-2011 10:07
Zgadzam się w 100%. Ceny pogrzebów są jakie są ze względu właśnie na wysokość zasiłków.Założę się,że w niedługim czasie ceny spadną i to nie tylko opłata za miejsce ale cała usługa zakładów będzie niższa.I gdyby zasiłek podnieśli to i ceny w zakładach pogrzebowych poszłyby w górę.Taka jest prawda.
~~~~~ 15-03-2011 10:19
Smoleńsk to wielka porażka rządu, za to że ugioł się pod naporem PIS, to skandal, czym róznią się dzieci ludzi którzy zginęli nie ze swojej winy, od dzieci bonzów ze "Smoleńskiego" samolotu. Tym że nie mają za co żyć, kiedy tamci oływają w luksusach za nasze pieniądze. Polak potrafi dbać o kolesiów. U Kasztelana wszystko jest bardzo drogie i śmieci i cmentarze, dziwne że w innych miastach te usługi są znacznie tańsze, może dlatego że tam jest gospodarz cmentarza który dba o racjonalne koszty no i recykling a unas wszystkie koszty x 2 bo trzeba sobie wziąć premie i jakąś nagrodę a śmieci wymieszane prosto na wysypisko i tak ludzie muszą płacić.
~ 15-03-2011 10:25
Wyznaczyć miejsce na stosy pogrzebowe. Tanio, ekologicznie i godnie.
Piipi Jelonkowa 15-03-2011 10:41
.. radość dla Banków ! .. bo ludzie zaczną brac kredyty ! ~SMUTNE !!!!!!!!!!!!
~ 15-03-2011 10:53
porazka,ofiary katastrofy smolenskiej byly pochowane na koszt panstwa,250 tys to im malo jako odszkodowanie,banda szuka pieniadzy na odszkodowania. masakra
~horn 15-03-2011 12:21
tak dziadowskiego kraju jak Polska nie ma. Wstyd to mówić ale taka niestety jest prawda. Ten chory rząd nas wykończy
~ 15-03-2011 14:36
Mój bratanek zginął tragicznie w miejscu pracy , zostawił maleńkie dziecko, pies z kulawą nogą się nie zainteresował czy mają z czego żyć, żadnego odszkodowania bo pracodawcy nie chciało śię Go zatrudnić legalnie! Zeby coś wydębić trzeba włóczyć się po sądach a i tak jak cokolwiek się dostanie to będą grosze . Ważne że rodziny wipów dostają odszkodowania , godzimy się z tym chorym systemem do czasu!!
~do pipi 15-03-2011 14:41
sama jestes smutna
~socjalista 15-03-2011 17:55
Długi artykuł ,to powinno być coś ocenach ,wykazać ile co kosztuje ,porównać pochówek tradycyjny do urny.Bez kosztów celebransa.Kiedy będzie wybudowane kolumbarium,ewentualnie miejsce na rozsypywanie prochów.
~ 15-03-2011 18:20
Proponuję opodatkować dochody księży, bo oni z pochówek ( i nie tylko ) biorą niemałe pieniądze. W Kowarach księża życzą sobie 1500 zł.
~z jeleniej 15-03-2011 18:59
No to czas na "podróż" rządowym samolotem...
~lili123 15-03-2011 19:31
Taka jest prawda! Niech Kościół zacznie też normalnie za wszystko płacić a nie tylko pobierać za wszytsko!!!! Za godzinę głupiego gadania bez sensu na mszy?? A jak dochodzi co do czego to nie chcą człowiekowi żadnej posłógi wyświadczyć!!! Są pretęsje o to, że człowiek nie chodzi w niedzielę do Kościoła, ale nie pytają za co człowiek żyje przez cały miesiąc kiedy musi pracować na trzy zmiany przez cały tydzień!!!!Albo,że ktoś jest obłożnie chory i nie ma jak dojść do Kościoła... Potem nie chcą pochować, bo nie uczestniczył w nabożeństwach!!! PARANOJA!!!Ale na tacę by chcieli co?????!!!!!!
~Sen 15-03-2011 19:41
Popierajcie Tuska i PO czynem,umierajcie przed terminem.
~Gość 15-03-2011 19:54
do jasnowidz _ty sie p...lnij w czoło baranie co ci tak te ofiary smoleńskie w tej durnej bani siedzą ,jak by twój bliski zginął w taki czy inny sposób też byś sie gnoju upominał o swoje ,ci ludzie zginęli w katastrofie ,a jeśli chodzi o pieniądze z pogrzebowego to rząd tego dziada Tuska już przed katastrofą szukał jak by tu go okroić ,a Ty to pewnie jesteś capie z PO dziadowa i będziesz jak oni na PIS skowyczał nieudaczniku jeden ,weź lepiej łopatę i się POrządnie baranie okop , co za gnom .
~do lili123 15-03-2011 20:07
Ktoś Cię zmusza?Nie podoba się,to won! Wyświadczę Ci "posłógę",sięgnij po słownik ortograficzny:)
~Brunner 15-03-2011 20:11
A wg mnie póki w tym kraju więcej płaci się za śmierć niż za urodzenie dziecka to nie doczekamy sie nigdy dodatniego przyrostu. A z-dy pogrzebowe to wiadomo nie od dzis, że to hieny, które nawet płacą za informacje o zgonach.
~do Brunner 15-03-2011 20:28
A według mnie płacenie i za śmierć,i za urodzenie to barbaria,odziera człowieka z godności i czyni niewolnikiem.Pan,czyli państwo rabuje obywateli,a potem rzuca ochłapy....poniewierają tymi,którzy poniewierać się dają...Więcej,morduje duszę!Normalny człowiek niczego od nikogo nie chce,jedyne czego chce,to dawać...Tak nas wytresowali,że staliśmy się niewolnikami żebrzącymi o (własne)pieniądze..."Zasiłek pogrzebowy",każdy już dostaje zasiłek...kiedyś branie zasiłku było ujmą...Tfu!
~paradise 15-03-2011 21:12
oto i macie rządy tuskokomuny.....
barrypost 15-03-2011 21:18
Skubany "Kasztelan" miasta i cmentarza Jeleniej Góry.Żeby było taniej chować,to jak to powiedział,chyba Laskowik w jednym ze skeczów sprzed około 30-tu lat,zakopać trumnę pionowo do połowy,jest od razu pomnik i już.
~ra 15-03-2011 22:54
@ socjalista --dla ciebie miejsce jest na placu czerwonym będzie ci blisko do lenina!
~KIZIOR 15-03-2011 23:08
Głosujcie na PIS , PO, SLD I SAMOOBRONE. To z głodu z...hniecie.
~Lechu2311 15-03-2011 23:22
Do "gościa" Człowieku idż do dobrego lekarza. Nie wyzywaji nie ubliżaj jak wymieniona osoba w Twojej wypowiedzi ma 100 % rację- palancie.
~socjalista 16-03-2011 0:19
Do "ra" mnie bliżej do Piłsudskiego,oj przydał by się dzisiaj.Pogrzeb u nas to jest objaw PYCHY,;musi być dębowa,pomnik marmur sycylijski,pleban plecie androny.Idź sobie "ra" na pogrzeb gdzie celebransem jest ;świecki mistrz ceremonii pogrzebowej;UMARŁ ,już mu nic nie pomoże ,Pan dał mu życie to powinien je przeżyć godnie!Do czego doprowadziła błędna nauka KrK.A tak na marginesie chciałbyś żeby było tak dobrze jak w Szwecji? Tam rządzą socjal-demokraci,a poczytaj jakie jest wyznanie.
~lili123 16-03-2011 8:56
Obrońca się znalazł!!! Jeszcze mało wiesz to nie komentuj patafianie!
~nieznany 16-03-2011 13:11
Wiadomo nie od dzis, ze zaklady pogrzebowe maja zmowe cenowa i teraz placza, ze malo. Szukaja wokol oszczednosci ale nie u siebie, cholerne cwaniaki. Ciezko wam mniej zarobic, bo na pewno nie tracicie na tym, ale obnizka was boli bardzo. Przydalby sie nowy podmiot na jeleniogorskim "rynku pogrzebowym", ktory by wam pokazal, ze mozna.
~zwykły 16-03-2011 18:20
możecie sobie pisać i miło was , przyjmą i tak was potraktują jak należy a swoje zrobią sam tak byłem potraktowany ,i byłem u pana zawiły i papaja obiecywali i sory gówno zrobili ,komu tu ufać !!!!!!!!!
~gość jg 16-03-2011 21:18
przychodzi BABCIA na msze, ksiądz zbiera na tace babcia w jednej dłoni trzyma 50zl a w drugiej 5 zł babcia daje 5 ksiądz mówi dajcie babciu 50 babcia powiada trzymam na fryzjera ksiądz znowu prosi a babcia na to PAN JEZUS NIE JEzdzil mercedesem
~lato201073 16-03-2011 22:18
sami wybraliscie rudego teraz pretensje do garbatego że ma dzieci proste trzeba było myslec wczesniej a nie teraz narzekac
~rrrrrrr 14-04-2011 17:10
to ci którzy nie będą mieli na pogrzeb pieniędzy to nie będą odbierać zwłok z kostnicy. Chyba nikt nie będzie ich w stanie zmusić . To miasto będzie musiało finansować pogrzeby, zobaczycie co się będzie działo za parę miesięcy,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
~asdasdasda 17-05-2017 19:52
Pochowałam jedną osobę w grobowcu rodzinnym w marcu, a kolejną w kwietniu tego samego roku. MUSIAŁAM zapłacić 1501,20 opłaty cmentarnej od każdego pochówku, chociaż obie osoby leżą w jednym grobie, jedna na drugiej. To jest OKRADANIE. Ponadto firma pogrzebowa sprzedała mi trunmę za 3000, a dopiero po fakcie powiedzieli mi, że cena jest podana w netto i doliczyli VAT. kolejni złodzieje. Co za kraj.... ja p......

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group