• Piątek, 13 grudnia 2019
  • Godz. 1:11
  • Imieniny: Łucji, Otylii
  • Czytających: 5288
  • Zalogowanych: 8
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Ostrożnie z fajerwerkami! Wystrzałowe niebezpieczeństwo

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 29 grudnia 2010, 8:41
Aktualizacja: 8:41
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Zbliża się Nowy Rok, a z policyjnych statystyk wynika, że właśnie tym czasie dochodzi do przykrych zdarzeń związanych z niewłaściwym obchodzeniem się z materiałami pirotechnicznymi, na których właśnie teraz handlowcy robią dobry interes.

Jak przywitać Nowy Rok? Koniecznie petardami i fajerwerkami. W noc sylwestrową miasto aż dudni od wystrzałów, a wielbiciele petard rzucają je pod koła samochodów i bezmyślnie odpalają sztuczne ognie na balkonach i w bezpośrednim sąsiedztwie domostw. Wśród osób, które w ten sposób cieszą się w sylwestra, większość to dzieci i młodzież. Nie brakuje także ludzi pod wpływem alkoholu.

Policja – jak co roku – przestrzega przed niebezpieczeństwem. Z powodu lekkomyślności o tej właśnie porze zdarza się wiele incydentów i wypadków związanych z nieumiejętnym posługiwaniem się materiałami pirotechnicznymi. – Policja ostrzega przede wszystkim dzieci, by nigdy same nie używały petard i fajerwerków. Nie wolno używać materiałów pirotechnicznych w pomieszczeniach zamkniętych, nie wolno wypuszczać fajerwerków z okien i balkonów ponieważ mogą wpaść do mieszkania i spowodować panikę lub pożar – mówi podinsp. Edyta Bagrowska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

Policjanci zwracają uwagę zwłaszcza na produkty niekoncesjonowane, czyli materiały pirotechniczne takie jak: petardy, zimne ognie, strzelające konfetti, bączki, wiry, kulki dymne i inne – mówi podisnp. Edyta Bagrowska. Na ich sprzedaż nie trzeba mieć specjalnych pozwoleń jak w przypadku materiałów „profesjonalnych”. Handel nimi wymaga uzyskania koncesji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Za obrót nimi bez zezwolenia lub wbrew jego warunkom grozi kara od roku do 10 lat więzienia.

Tymczasem – niezależnie od klasy produktów – kupić je może tylko osoba pełnoletnia. Sprzedaż materiałów pirotechnicznych dzieciom i młodzieży jest zagrożona sankcjami karnymi. – Towar sprzedawany w opakowaniu jednostkowym lub w zestawie powinien zawierać instrukcję obsługi oraz informację o dopuszczeniu do obrotu na terenie Polski. Informacja powinna znajdować się na towarze, albo być z nim trwale połączona – dodaje podinsp. Bagrowska.

Policjanci zapowiadają, że w najbliższych dniach kontrolowane będą osoby sprzedające materiały pirotechniczne. Jeśli zdarzy się, że zostaną przyłapane na udzieleniu ich dzieciom i młodzieży, mogą spodziewać się kłopotów z prawem. Stróże prawa apelują także do dorosłych, aby nie ulegali prośbom przypadkowo napotkanych nieletnich, którzy proszą starszych o kupno fajerwerków, aby nie wzbudzić podejrzeń u sprzedawców.

Wystrzały sztucznych ogni niepokoją także zwierzęta. Policjanci zwracają się z prośbą do właścicieli psów, aby mieli to na względzie. Wszystkich, którzy zdecydują się na huczne (dosłownie) powitanie Nowego Roku, policja prosi o umiar i rozsądek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

rymcycymcy 29-12-2010 18:03
Trzeba też uważać, bo może się zapalić jakaś hurtownia i będzie dopiero hałas :)
Piipi Jelonkowa 29-12-2010 20:47
..lepiej uważac ! .. bo można się pozbyc:np.kończyn górnych .. lub *dolnych ..
rymcycymcy 29-12-2010 21:51
Powinnaś jeszcze dodać, że mężczyźni mają więcej kończyn niż kobiety ...i dlatego częściej podejmują to ryzyko ;)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group