Poniedziałek, 19 października
Imieniny: Pawła, Piotra, Jana
Czytających: 6540
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Ostra jazda dla kierowców pogotowia

Wiadomości: JELENIA GÓRA REGION
Sobota, 3 kwietnia 2010, 8:47
Aktualizacja: 9:44
Autor: Angela
Fot. Organizator
Szesnastu kierowców – ratowników Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze w miniony wtorek przeszło szkolenie jazdy w warunkach ekstremalnych. Każdy z nich jadąc z dużą prędkością musiał pokonać przeszkody na drodze, ominąć mur czy pieszego oraz odnaleźć się w poślizgu.

Kierowcy – ratownicy byli szkoleni przez Akademię Bezpiecznej Jazdy Tomasza Kuchara w Legnicy na starym lotnisku. Podczas kilku godzin kursu liczyły się nie tylko umiejętności, ale również odporność na stres, szybkość reagowania czy podejmowania decyzji. O poprawnym przejeździe często decydowały ułamki sekund oraz nawyki w tak drobnych kwestiach, jak układ rąk na kierownicy czy nogi na pedałach gazu i sprzęgła.

– Dzięki sponsorowi tych szkoleń, Wojewódzkiemu Ośrodkowi Ruchu Drogowego w Jeleniej Górze, zostało przeszkolonych 16 naszych kierowców karetek pogotowia. Było to doskonalenie nauki jazdy pod kątem pojazdów uprzywilejowanych w trudnych sytuacjach – mówi Robert Pietryszyn, przełożony pielęgniarek Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze.

Na zajęciach kierowcy mogli kilka razy przećwiczyć pewne nieprzewidywalne sytuacje. Robili to pod okiem instruktorów i fachowców. Była szansa na skonfrontowanie swoich nawyków z poprawnymi zachowaniami. Na szkoleniach okazało się, że nawet doświadczeni kierowcy, którzy przez wiele lat jeżdżą za kółkiem ambulansu medycznego, profesjonalnie i bezwypadkowo otworzyli oczy na proste rozwiązania w danych sytuacjach szczególnych.

– Takie szkolenia podnoszą kwalifikację naszych kierowców, a przez to podnoszą jakość naszych usług. Szybciej docieramy do celów i robimy to bezpieczniej – zauważa Robert Pietryszyn.

Kolejny kurs jazdy w ekstremalnych warunkach sześciu kierowców karetek pogotowia z Jeleniej Góry przejdzie już 15 kwietniu br., tym razem we Wrocławiu, dzięki sponsorowi jednej z wrocławskich szkół jazdy.

Dla „zwykłych” kierujących podajemy kilka wskazówek poprawnego ustąpienia pierwszeństwa karetce pogotowia.
Podstawą jest nie wykonywanie gwałtownych, nieprzemyślanych ruchów. Dla kierowcy ambulansu ważne jest by manewry były przez kierowców wykonywane czytelnie, do jednego boku jezdni. Jeżeli stoimy w korku należy tylko usunąć się do boku jedni torując przejazd. Najgorzej jest, jeżeli kierowcy w ogóle nie reagują, bądź wykonują manewry, których nie można przewidzieć. Jeżeli mamy możliwość zatrzymania się i zjechania do boku jezdni, należy zwolnić i zjechać do krawędzi. Najbardziej newralgicznymi miejscami w mieście jest ścisłe centrum, ulica Jana Pawła II i galeria Tesco, dlatego tam prosimy o rozwagę i zachowanie logiki, patrzenie w tyle lusterko i ocenę tego, co się dzieje za pojazdem – mówi Robert Pietryszyn.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

gwiazdeczka 3-04-2010 14:36
Taki kursik na pewno jest dobry!! Jednak o ile po prostych ulicach miast jadą świetnie o tyle mała górka pokryta śniegiem to już dla większości wyzwanie nie do pokonania. Mieszkamy na terenach większości górzystych więc może o takim przeszkoleniu warto by pomyśleć...
~nooo23 3-04-2010 14:41
Kierowcy pogotowia? A co tam robią strażnicy jelonkowi ?
~patrzac z boku.... 3-04-2010 17:59
szkoda ze szkolenie nic nie dalo...dzisiaj (03.04.2010) miedzy 12 a 13 jechałem za karetką z numerem bocznym 01 , z J.G. do Sobieszowa. Na przestrzeni kilk kilometrów tyle błedów ze hoi ho. Jechał bez sygnału czyli powinien sie stosować do przepisów tak jak wszyscy inni. Juz za zabobrzu na ul moniuszki nie ustąpił mi pierwszeństwa, nastepnie tyulko notoryczny brak kierunkowskazów, loko Ligęzy 80 km. na/h jesli dostanę foto to bedzie dowód bo jestem ciekaw co na to dyrekcja ERKI. Przykre jest obserwować kierowców karetek którzy nie jeżdżąc na sygnale są pewni ze wszystko im wolno. Czy stać naszą ERKE na niszczenie pojazdów? Policja tez nie jest lepsza, takze nie uzywają kierunkowskazów, i jeżdz a na czerwonych światłach. Gdzie kontrola autobusów które wyrzucają czarny dym z rur spalinowych a kierowcy zachowują się jak królowie dróg? Dlaczego im to wszystko wolno a my płacimy za byle drobniejsze przewinienia.... Tak czy owak - Wesołych Świąt !!! PS w pewnym folwarku na ścianie pewna swinia napisała : \" wszystkie zwierzeta są sobie równe...ale nektóre są równiejsze.... Pozdrawiamy wszystkie świnie
~! 3-04-2010 21:31
Żadna karetka nie ma bocznego numeru 01, nie mówiąc już o nazwie. Nie ma już Erek! Kierowcy nie bronię wcale, żeby nie było!
~wr 3-04-2010 22:34
Strażnik Rafał też się szkolił
~z boku2 4-04-2010 0:55
jestem przekonany ze kierowcow w pogotowiu jes troche wiecej jak 16-tu, wiec to napewno musiał być ten nie szkolony, też zeby nie bylo- nie bronie kierowcy "pirata" szczescie ze mamy takie czujne społeczeństwo w jelonce i nic ani nikt nie ujdzie jego uwadze powodzenia 'bezbłędny-doskonały" i trzymaj tak dalej, czekamy na fotki, a może jakaś kariera "szpiega-donosiciela" na takich zawsze jest popyt :-)
~ 18-06-2010 19:00
Jak jesteś taki mądry to się zatrudnij i popracuj trochę w Ratownictwie. Zobaczymy jakim Ty będziesz kierowcą i zobaczysz na czym to wszystko polega.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group