Czwartek, 25 lutego
Imieniny: Cezarego, Wiktora
Czytających: 2142
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Orzeł przedni powrócił w Karkonosze!

Wtorek, 12 lipca 2011, 8:50
Aktualizacja: Sobota, 16 lipca 2011, 13:15
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: Orzeł przedni powrócił w Karkonosze!
Fot. www.willajagniatkow.pl
Kto planuje wypad do Jagniątkowa, może mieć okazję podziwiania jednego z największych drapieżnych ptaków: orła przedniego, który po półtora wieku nieobecności ponownie pojawił się w Karkonoszach. Drapieżnika można podpatrzeć w starym bukowym lesie nad elektrownią wodną w Jagniątkowie, na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego.

Jak czytamy na stronie www.willajagniatkow.pl, orły przednie gniazdowały w Karkonoszach do roku 1864. Po tym czasie wyniosły się z tych terenów. Jak zauważają autorzy tekstu, aktualnie ptak ten jest pod tak ścisłą ochroną że tereny jego gniazdowania są objęte tajemnicą państwową, a serwisie KPN nie ma wzmianki o obecnym gniazdowaniu w Karkonoszach tego gatunku orła.

Niemniej jednak samica orła przedniego została zauważona 7 lipca w lesie nad elektrownią wodną. Wielkość ptaka pozwala mu np. polować na kozice górskie, wilki, lisy itp. Rozpiętość skrzydeł dorosłej samicy sięga 240 cm. – Orzeł ten nie ucieka przed ludźmi, lepiej do niego nie podchodzić gdy pożywia się upolowaną zdobyczą (np. zającem). Drapieżniki tych rozmiarów nie mają nad sobą żadnego innego drapieżnika więc często swobodnie przebywają siedząc na ziemi np. żerując czy polując. Orły nie są agresywne w stosunku do ludzi, wyjątkiem jest zbliżenie się do ich gniazda. Prawo w Polsce zabrania zbliżania się do gniazda bliżej niż 500 metrów – pisze Tomy M. na www.willajagniatkow.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (46) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group