Piątek, 19 sierpnia
Imieniny: Bolesława, Juliana
Czytających: 4290
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Opłaty w strefach parkowania bezprawne?

Sobota, 27 czerwca 2015, 7:09
Aktualizacja: Niedziela, 28 czerwca 2015, 7:59
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Opłaty w strefach parkowania bezprawne?
Fot. Przemo
Od lutego 2014 r. na mocy stosowanego rozporządzenia zmieniły się przepisy określające m.in. wymogi dotyczące oznaczenia płatnych stref parkowania. W Jeleniej Górze (stan na 26.06) większość stref jest źle oznakowana, zatem czy opłaty są pobierane bezprawnie?

Pod koniec ubiegłego roku przez samorządy w Polsce przewinęła się fala krytyki po tym jak stwierdzono, że płatne strefy parkowania są źle oznakowane. Niektórzy użytkownicy dróg twierdzili nawet, że w związku z tym nie muszą ponosić opłat parkingowych w takich miejscach.

- Fakt jest taki, że nie wszystkie strefy spełniają u nas wymogi, ale firma obsługująca strefy jest zobowiązana, żeby wprowadzić oznakowania poziome – powiedział wiceprezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak dodając, że brak oznakowania poziomego nie powoduje, że można nie płacić za postój. - Ten, kto chce nie płacić zrobi to na własne ryzyko. Jest określony przepis i należy ten przepis respektować – dodał wiceprezydent.

Zgodnie z rozporządzeniem, strefy płatnego parkowania muszą być oznaczone znakami pionowymi oraz poziomymi: W strefie oznakowanej znakiem D-44 miejsca dla postoju pojazdu samochodowego wyznacza się znakami pionowymi określonymi w pkt. 5.2.18 oraz znakami poziomymi określonymi w załączniku nr 2 do rozporządzenia w: pkt. 5.2.4, pkt. 5.2.6 i pkt. 5.2.9.2.

W ścisłym centrum Jeleniej Góry dwie strefy spełniają wymogi, na ul. Bankowej oraz Matejki. Na pozostałych (np. Grodzkiej, Piłsudskiego, Teatralnej, czy Sudeckiej) brakuje oznaczenia poziomego. Czy zatem opłaty w pozostałych miejscach są pobierane niezgodnie z prawem?

Póki co brakuje wyroków sądów w podobnych sprawach, ale w różnych miastach nie brakuje „śmiałków”, którzy od urzędników wymagają dbałości o przestrzeganie litery prawa podobnie, jak urzędy wymagają tego od petentów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group