Czwartek, 2 lutego
Imieniny: Marii, Miłosławy
Czytających: 6615
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Opieka POZ dla społeczności ukraińskiej w WCSKJ

Piątek, 17 września 2021, 7:14
Aktualizacja: 7:17
Autor: Instytut Publico
Jelenia Góra: Opieka POZ dla społeczności ukraińskiej w WCSKJ
Fot. Przemek Kaczałko
W Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej funkcjonuje Przychodnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców Jeleniej Góry i okolic, należących do społeczności ukraińskiej, Szpital powołał specjalnego koordynatora. Będzie on pomagał obcokrajowcom w rejestracji i wypełnieniu dokumentacji potrzebnej do korzystania z usług przychodni, rejestrował na pierwsze wizyty, udzielał informacji i służył wsparciem w tłumaczeniu.

Podstawowa opieka zdrowotna oraz pomoc koordynatora w 3 językach

Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej zapewnia konsultacje z lekarzem medycyny rodzinnej, pediatrą i szereg świadczeń leczniczych, diagnostycznych, profilaktycznych i pielęgnacyjnych w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Oferta jest skierowana do mieszkańców regionu, którzy troszczą się o zdrowie swoje, jak i najbliższych. Dodatkowe udogodnienia w kwestiach formalnych zostały niedawno zaproponowane społeczności ukraińskiej z regionu Kotliny Jeleniogórskiej. W WCSKJ powołano koordynatora, który biegle posługuje się językiem ukraińskim i zapewnia pomoc oraz wsparcie w rejestracji do Podstawowej Opieki Zdrowotnej oraz wypełnieniu dokumentacji. Dodatkowo, koordynator posługuje się także językiem rosyjskim i białoruskim, oferując pomoc obcokrajowcom porozumiewającym się we wspomnianych językach. Korzystający z poradni pacjenci otrzymują dostęp do całodobowej opieki zdrowotnej, wysokiej jakości usług medycznych, wykonywanych na aparaturze medycznej i sprzęcie nowej generacji oraz wyspecjalizowanej kadry medycznej.

Wychodząc naprzeciw potrzebom społeczności ukraińskiej w regionie, postanowiliśmy ułatwić dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej w naszym szpitalu. Wierzymy, że bezpieczeństwo i ochrona zdrowia to podstawowa wartość, która powinna być zapewniona na równym poziomie. Z tego powodu nasz koordynator, Maksym Sadovyi, który porozumiewa się w trzech językach będzie wspierał obcokrajowców w procesie rejestracji do przychodni, co z powodu bariery językowej mogło być do tej pory nieco utrudnione – powiedział Dyrektor Szpitala, Nikolaj Lambrinow.

Przychodnia POZ przy jeleniogórskiej placówce mieści się w zmodernizowanym budynku w dogodnej lokalizacji na terenie Jeleniej Góry, przystosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. To zapewnia komfort diagnostyki i leczenia, potwierdzony coraz większym zainteresowaniem ze strony pacjentów.

Jak można skorzystać z pomocy koordynatora i zapisać się do POZ?

Aby skorzystać z pomocy koordynatora – Pana Maksyma Sadovyi – należy zadzwonić pod nr telefonu: +48 607 879 911. Następnie koordynator, w rozmowie telefonicznej lub osobistej (pokój 220, rejestracja POZ), wyjaśnia pacjentowi jak można korzystać z usług poradni i jakie dokumenty są potrzebne. Po ustaleniu wszystkich szczegółów, koordynator pomaga wypełnić deklarację do POZ, umawia wizytę z lekarzem i przygotowuje stosowną dokumentację. Przychodnia POZ jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00. Świadczenia w formie teleporady dostępne są od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-16:00. Dodatkowo realizowane są także świadczenia z zakresu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, które dostępne są dla pacjentów od godziny 18:00 do 8:00 oraz w dni wolne od pracy.

Oferta wizyt lekarskich oraz usług w ramach POZ

Jeleniogórska placówka oferuje możliwość wizyt lekarskich: lekarza medycyny rodzinnej, lekarza pediatry, punktu szczepień dla dzieci, gabinetu zabiegowego, pielęgniarek środowiskowych oraz położnych środowiskowych. Proponowane usługi w ofercie obejmują:
• Profilaktykę chorób, w tym badania i porady w ramach profilaktyki wieku rozwojowego;
• Szczepienia ochronne;
• Punkt szczepień Covid-19;
• Centrum Testowe Drive-Thru Covid-19;
• Świadczenia profilaktyki chorób układu krążenia;
• Zapewnienie diagnostyki laboratoryjnej oraz obrazowej i nieobrazowej (EKG, RTG, USG);
• Wykonywanie zabiegów w gabinecie zabiegowym i w domu pacjenta;
• Świadczenia pielęgniarki POZ obejmują kompleksową opiekę pielęgniarską nad osobą, rodziną, społecznością w środowisku zamieszkania;
• Testy przesiewowe w 12. miesiącu życia dziecka oraz w wieku 2, 4 i 5 lat;
• Świadczenia profilaktyczne u dzieci w wieku 0-6 roku życia;
• Świadczenia położnej POZ obejmują kompleksową pielęgnacyjną opiekę położniczo-neonatologiczno-ginekologiczną;
• Edukację w zakresie planowania rodziny;
• Opiekę w okresie ciąży, porodu w tym edukację przedporodową;
• Pobieranie materiału z szyjki macicy do przesiewowego badania cytologicznego.

Twoja reakcja na artykuł?

6
35%
Cieszy
3
18%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
4
24%
Złości
4
24%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1100
Tak
20%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group