Czwartek, 11 sierpnia
Imieniny: Lecha, Zuzanny
Czytających: 3918
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Krzeszów: Opactwo w Krzeszowie odzyskuje blask

Niedziela, 9 września 2018, 12:25
Aktualizacja: Poniedziałek, 10 września 2018, 6:21
Autor: JT
Krzeszów: Opactwo w Krzeszowie odzyskuje blask
Fot. Fundacja "Europejska Perła Baroku"
Pocysterskie Opactwo w Krzeszowie, zwane Europejską Perłą Baroku znane jest z nieustannej pracy nad rewaloryzacją krzeszowskich zabytków i ochroną dziedzictwa kulturowego.
- Praktycznie każdego roku staramy się prowadzić konkretne prace konserwatorskie. Aktualnie zakończyliśmy pierwszy etap naprawy dachu Bazyliki Mniejszej. Naprawa prowadzona była w związku z zeszłorocznym orkanem "Grzegorz", który zerwał prawie 500 m2 pokrycia dachowego - informuje Jacek Trybuła,
rzecznik prasowy Fundacji "Europejska Perła Baroku".
- Od początku sierpnia trwają prace nad przywróceniem świetności kolejnej części fresków na sklepieniu kościoła pw. Św. Józefa. Blisko dwa tygodnie temu rozpoczęliśmy bardzo poważny etap prac w Krzeszówku, ten kompleks kościelny uważany jest za kolebkę opactwa, w związku z czym poczuwamy się do odpowiedzialności za przywrócenie mu dawnego blasku. Stara Plebania w Krzeszówku ma stać się atrakcją turystyczną, miejscem promocji polskich stacji na szlaku, a także miejscem wydarzeń kulturalnych i centrum konferencyjnym. W ramach budżetu na 2018 rok Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego udzielił nam także wsparcia finansowego (w kwocie 175 000 zł) na pokrycie kosztów konserwacji i restauracji obrazów J. N. Neunhertza znajdujących się w drewnianym pawilonie na wodzie - jedynym zachowanym tego rodzaju budynku w Europie - mówi rzecznik.
- Jak widać prace trwają, a my widzimy już kolejne potrzeby, mamy sporo planów. W tym wszystkim motywuje nas wzrost ruchu turystycznego, liczne pozytywne opinie, a przede wszystkim miny osób w bramie wejściowej opactwa. Gdy odwiedzający stawiają pierwszy krok, a ich oczom ukazuje się kompleks pocysterskich zabytków, widać zachwyt. To cieszy - dodaje.

Twoja reakcja na artykuł?

14
82%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
6%
Złości
2
12%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group