Wtorek, 13 kwietnia
Imieniny: Marcina, Przemysława
Czytających: 2836
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Opactwo cysterskie odzyskuje świetność

Poniedziałek, 15 sierpnia 2011, 8:08
Aktualizacja: 14:37
Autor: Agrafka
REGION: Opactwo cysterskie odzyskuje świetność
Fot. RED
Dziś w Sanktuarium Maryjnym w Krzeszowie odbędzie się odpust z racji przypadającego 15 sierpnia święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Wierni, którzy już od soboty docierają do jednego z najpiękniejszych w kraju zabytków z epoki baroku, widzą postęp prac renowacyjnych trwających na terenie byłego opactwa cystersów. Roboty rewaloryzacyjne tyczą tylko zespołu świątyń (Bazyliki z Mauzoleum Piastów Śląskich oraz kościoła św. Józefa) i zabudowań, lecz także pobliskiej Kalwarii Krzeszowskiej znajdującej się na sąsiednich polach.

Aktualnie realizowane są drugi i trzeci etap prac wspartych z funduszy unijnych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W sumie wartość zadania to około 30 milionów złotych, z czego UE dofinansowuje ponad 27 milionów. Beneficjentem jest Diecezja Legnicka.

W Bazylice z cudownym obrazem Matki Bożej Łaskawej trwają roboty konserwatorskie i jej wnętrze jest pełne rusztowań. Niemniej jednak nie przeszkodzi to w uroczystościach związanych z dzisiejszym świętem Wniebowzięcia NMP.

O godz. 11. 30 rozpoczną się one procesją z Kalwarii Krzeszowskiej do Bazyliki. W południe ks. Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz, metropolita mińsko-mohylewski na Białorusi odprawi uroczystą Eucharystię. O godz. 14 święto uatrakcyjni Koncert Patriotyczno-Maryjny zespołu Karlik, w którym występują soliści z grupy Śląsk.

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group