Niedziela, 5 lipca
Imieniny: Antoniego, Karoliny, Marii
Czytających: 2940
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Olimpiady specjalne na Złotniczej

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 20 października 2010, 19:54
Aktualizacja: Czwartek, 21 października 2010, 11:57
Autor: arec
Fot. arec
Na obiektach MOS–u przy ul. Złotniczej rozegrano dziś VIII Dolnośląski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych.

Do stolicy Karkonoszy przyjechało 16 drużyn z całego Dolnego Śląska. Spośród zespołów, które zwyciężyły zostaną wylosowani reprezentanci regionu, którzy zagrają w ogólnopolskim turnieju w Warszawie.

Jak tłumaczy Izabela Skupin – przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego turnieju, zawody są ukoronowaniem całorocznej ciężkiej pracy zawodników, którzy na co dzień trenują w sekcjach sportowych przy szkołach specjalnych, specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, warsztatach terapii zajęciowej czy domach pomocy społecznej. Takich sekcji na terenie Dolnego Śląska jest 32.

Misją olimpiad jest bowiem zapewnienie sportowcom specjalnym całorocznego cyklu treningów.

Kolejnym ważnym założeniem ruchu jest stworzenie zawodnikom równych szans. Dlatego przed turniejem zostały rozegrane mecze obserwowane, na podstawie których podzielono zespoły na 5 grup sprawnościowych. To właśnie zwycięzcy poszczególnych grup będą mogli reprezentować region na turnieju ogólnopolskim.

Jak podkreśla Grzegorz Waśko – opiekun Atlasa Szarocin, który działa przy Domu Pomocy Społecznej w Szarocinie, dla samych zawodników turniej jest przede wszystkim okazją do spotkania ze znajomymi z innych ośrodków. – Dla nich to jest zabawa. Raz jest lepiej, raz gorzej. Często biorą udział w takich imprezach i wiedzą, że nie we wszystkim mogą być dobrzy – mówi opiekun sportowców specjalnych z Szarocina.

To nie znaczy, że sportowa rywalizacja schodzi na plan dalszy. Izabela Skupin tłumaczy, że zawodnicy są świadomi walki o zwycięstwo i bardzo się cieszą się z wygranej.

W gronie rywalizujących dziś zespołów znaleźli się również jeleniogórzanie z „Pragnę Zwyciężyć” – sekcji sportowej przy Zespole Szkół i Placówek Specjalnych. – Chłopcy wielokrotnie reprezentowali Dolny Śląsk na zawodach ogólnopolskich – mówi Izabela Skupin.

Na zawody do Warszawy pojadą i tym razem. Pragnę Zwyciężyć wygrali bowiem rywalizację w grupie E. W pozostałych grupach triumfowali: Do Przodu Legnica, Nysa Zgorzelec, Jeżyk 2 Lwówek Śląski oraz Jędruś Opolno Zdrój.

Przypomnijmy, że we wrześniu tego roku w Warszawie rozegrano Europejskie letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, w których wystartowały dwie zawodniczki z Dolnego Śląska. Agnieszka Kmiecik - zawodniczka sekcji Anna Legnickie Pole wywalczyła złoto w trójboju siłowym.

Wielkim przyjacielem olimpiad specjalnych jest również Maja Włoszczowska, która była ambasadorem wrześniowych Igrzysk. Mistrzyni Świata wspomogła reprezentację Danii, która do zawodów przygotowywała się w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~jgc 21-10-2010 8:28
Wszystko pięknie ale medale miał wręczać Prezydent Obrębalski, czyżby nie miał czasu dla młodzieży? obietnica przybycia na zawody prysła jak bańka mydlana. Ciekawe czy przy najbliższych wyborach też będzie puszczał takie bańki.
~jgc 21-10-2010 9:30
Wszystko pięknie ale medale miał wręczać Prezydent Obrębalski, czyżby nie miał czasu dla młodzieży? obietnica przybycia na zawody prysła jak bańka mydlana. Ciekawe czy przy najbliższych wyborach też będzie puszczał takie bańki.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group