Piątek, 1 lipca
Imieniny: Haliny, Marcina, Mariana
Czytających: 6704
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Odszedł pułkownik Edward Jakubowski

Piątek, 13 lipca 2018, 13:01
Aktualizacja: Niedziela, 15 lipca 2018, 13:43
Autor: UM
Jelenia Góra: Odszedł pułkownik Edward Jakubowski
Fot. Archiwum Jelonki.com
12 lipca zmarł w wieku 94 lat pułkownik Edward Jakubowski, którego zwykliśmy określać jako „ikona miasta”. Sylwetka starszego mężczyzny, często występującego w oficerskim mundurze wpisała się i w krajobraz miasta i w pamięć wielu jego mieszkańców. Pogrzeb odbędzie się 17 lipca o godz. 12.00 na „starym” cmentarzu przy ul. Sudeckiej w Jeleniej Górze.
- Można długo wyliczać i Jego funkcje, i posiadane przez Niego ordery, ale z całą pewnością Jego największą dumą zawsze był Dom Kombatanta przy ul. Teatralnej – wspomina zastępca prezydenta Jerzy Łużniak. - Spory gmach, powstały w zasadzie wyłącznie dzięki temu, że płk Jakubowski niezmordowanie zabiegał o materiały i pracowników na jego budowę, przekonując skutecznie wszystkich najważniejszych w ówczesnym województwie jeleniogórskim.

Pułkownik nigdy „nie odpuszczał” . W swoich działaniach i staraniach był niezwykle konsekwentny i nie istniały dla niego „obiektywne warunki braku możliwości” realizacji Jego planów. Z pewnością budził szacunek. Po pierwsze – nigdy nie zabiegał o honory dla siebie, a po drugie – potrafił integrować środowisko w czasach, gdy było ono poróżnione ze względu na konsekwencje rozmaitych politycznych zawirowań.

Kochał przemawiać. Kochał młodzież, szanował środowisko nauczycielskie uznając, że szkoła powinna być miejscem, gdzie kształtuje się mądrze pojęty patriotyzm. Ze skutkiem zabiegał o to, by różne placówki w granicach województwa jeleniogórskiego przyjmowały imiona związane z wojskiem polskim, osadnikami wojskowymi, nauczycielami tajnego nauczania. Nigdy nie odmawiał wizyty w najbardziej odległej szkole.

- Nawet ostatnio, kiedy Pułkownik miał już ogromne kłopoty z poruszaniem się, wciąż przychodził do Ratusza, by załatwiać jakieś kombatanckie sprawy. Nigdy nie spotkał się z odmową, bo wiedzieliśmy, że problemy o których mówił są ważne dla ludzi, w imieniu których występował – dodaje Jerzy Łużniak.
- Będzie nam Jego bardzo brakowało. Rodzinie i Przyjaciołom Pułkownika składamy kondolencje, będziemy wspierać starania, by Dom Kombatanta nosił Jego imię, stanowiąc swoisty pomnik Jego wieloletniej pracy – podkreśla zastępca prezydenta miasta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group