Niedziela, 3 marca
Imieniny: Maryny, Tycjana
Czytających: 6706
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Odszedł architekt Marek Wroński

Piątek, 4 lutego 2022, 14:08
Aktualizacja: 14:09
Autor: MZ–W
Jelenia Góra: Odszedł architekt Marek Wroński
Fot. Archiwum Rodzinne
30 stycznia w wieku 78 lat odszedł architekt Marek Wroński. Był twórcą wszechstronnym, autorem ponad tysiąca projektów architektonicznych i zespołów urbanistycznych. Podczas niemal pięćdziesięcioletniej kariery zawodowej zajmował się projektowaniem budynków mieszkalnych, usługowych, użyteczności publicznej o każdej skali wielkości. Sporządzał plany wnętrz, szat roślinnych, adaptacji i ochrony zabytków. Działał na terenie całego Dolnego Śląska, ale przede wszystkim w Jeleniej Górze i okolicach, Wałbrzychu, Wrocławiu, a także w miastach całej Polski.

Był autorem projektu urbanistyki i architektury dużego zespołu mieszkalnego Zabobrze III w Jeleniej Górze (1988), gdzie sam mieszkał. Opracował liczne projekty rewitalizacji i remontów zabytkowych kamienic i uzupełnień zabudowy w ścisłym centrum Jeleniej Góry. Zaprojektował przebudowę jeleniogórskiego rynku (1996) - schodów, zieleni, małej architektury, nowej posadzki.

Marek Wroński urodził się 15 maja 1944 roku w Zakopanem. Dzieciństwo i młodość spędził jednak w Strzelinie na Dolnym Śląsku. Studia architektoniczne oraz podyplomowe (z projektowania budynków oświatowych) ukończył na Politechnice Wrocławskiej. Kilka lat pracował jako architekt w Wałbrzychu a następnie przeniósł się do Jeleniej Góry, gdzie osiadł na stałe. Zawsze jednak był silnie emocjonalnie związany ze swoim rodzinnym miastem, Strzelinem i tam zostanie pochowany.

Pochodził z rodziny urzędników oraz osób ściśle związanych z kulturą polską - wśród jego przodków był organizator i naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelinie, dyrektor departamentu ministerstwa oświaty, profesor i autor książek, dyrektor pedagogiczny zespołu pieśni i tańca “Mazowsze” i attaché kultury polskiej na placówce dyplomatycznej w Belgii. Od swoich rodziców i ich rodzeństwa czerpał wiedzę i liczne zainteresowania historią, kulturą, literaturą i sztuką, astronomią oraz przyrodą. Był zapalonym ogrodnikiem.

W 2005 roku podjął się trudnego zadania, jakim była translokacja zabytkowego domu przysłupowego, który stanął w Zgorzelcu wraz z zabudową uzupełniającą jako “Zagroda Kołodzieja”. W 2010 wykonał projekt rewitalizacji wieży zamkowej w Jeleniej Górze, którą zaadaptowano na wieżę widokową. Marek Wroński często był zatrudniany do projektów rewitalizacji i adaptacji licznych obiektów zabytkowych, pałaców, obiektów sakralnych i domów przysłupowych - ceniono go za wyczucie, dbałość o zachowanie prawidłowej stylistyki historycznej i najwyższą jakość projektów.

Jeleniogórzanie mogą znać pracę Marka Wrońskiego także z projektu nowego cmentarza komunalnego w Jeleniej Górze. Chętnie podejmował się projektów budynków użyteczności publicznej - rozbudowy szkół, budowy świetlic, przebudowy Domu Pomocy Społecznej, wielu budynków i obiektów usługowych, licznych hoteli i pensjonatów w okolicach Jeleniej Góry, w Karpaczu, Szklarskiej Porębie i wielu innych. Od 1968 roku, aż do dnia przejścia na emeryturę w 2016 roku, zaprojektował ogromną liczbę domów jednorodzinnych, przebudów i adaptacji.

Pogrzeb odbędzie się 22 lutego w Strzelinie na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Krzepickiej.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
2%
Nudzi
45
96%
Smuci
0
0%
Złości
1
2%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wjechałeś kiedykolwiek w dziurę w ulicy, a później musiałeś coś naprawiać u mechanika?

Oddanych
głosów
88
Tak
76%
Nie
14%
Było blisko...
10%
 
Głos ulicy
Wielka dziura – wjechałem w nią 2 razy
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
UB i SB w wersji cyfrowej
 
Inne wydarzenia
Przekroczył granice, skandal w Dubaju!
 
Kultura
Ponad Chmurami w Sobieszowie
 
Turystyka
Perełka odzyskuje blask – hotel Sanssouci w Karpaczu
 
Kultura
Sanie rogate – wczoraj i dziś
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group