• Czwartek, 19 lipca 2018
  • Godz. 8:03
  • Imieniny: Marcina, Wincentego, Wodzisława
  • Czytających: 2529
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Odsłonili epitafium pamięci ofiar smoleńskich

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 27 października 2017, 8:31
Aktualizacja: Sobota, 28 października 2017, 6:44
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W czwartek (26.10) przy kościele Podwyższenia Krzyża Świętego odbyła się uroczystość odsłonięcia epitafium pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej, ze szczególnym uwzględnieniem Honorowych Obywateli Jeleniej Góry – Ryszarda Kaczorowskiego i Jerzego Szmajdzińskiego.

Tablice pamiątkowe to efekt inicjatywy i zbiórki funduszy, którą przeprowadziła Fundacja im. Jerzego Szmajdzińskiego. W uroczystości, która jednoczy środowiska bez względu na poglądy polityczne, wziął udział były Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Aleksander Kwaśniewski.

Inicjatorzy upamiętnienia ofiar katastrofy rządowego samolotu z 10 kwietnia 2010 r. przyznają, że ich celem było zjednoczenie lokalnego środowiska, które podobnie jak w całym kraju jest podzielone zależnie od sympatii politycznych. W tym przypadku postanowiono upamiętnić wszystkie ofiary, ze szczególnym uwzględnieniem Honorowych Obywateli Jeleniej Góry, których dane znalazły się w centralnej części epitafium.

- Jak zaczęliśmy starania o zamontowanie tej tablicy w Jeleniej Górze, taki właśnie cel nam przyświecał, bo tragedia nie powinna dzielić, tylko nas łączyć – powiedział Andrzej Dobrowolski, prezes Fundacji im. Jerzego Szmajdzińskiego, który ubolewa, że w przypadku katastrofy smoleńskiej, jak i śmierci papieża św. Jana Pawła II – Polacy tylko na moment byli zjednoczeni. - To nie partie polityczne nadawały Honorowe Obywatelstwa, tylko radni naszego miasta długo przed tragedią zdecydowali, że ci dwaj panowie te wyróżnienia otrzymali – podkreślił inicjator budowy epitafium przy dawnym kościele „garnizonowym”.

- Zebraliśmy się w tym pięknym, historycznym miejscu, aby odsłonić tablicę pamięci ludzi, którzy zostawili trwały ślad w polskiej historii – powiedział Aleksander Kwaśniewski, Prezydent Polski w latach 1995-2005. - Miałem okazję znać tych ludzi. Ryszarda Kaczorowskiego, Prezydenta Polski na uchodźstwie poznałem w czasach, kiedy byłem już prezydentem. Gdybyśmy szukali wzorca patriotyzmu – uczciwego, skromnego – to Ryszard Kaczorowski był taką osobą – wyznał A. Kwaśniewski. W odniesieniu do Jerzego Szmajdzińskiego były prezydent podkreślił, że był on jego przyjacielem. - Znaliśmy się od połowy lat 70. Jeżeli zwykło się mówić, że nie ma ludzi niezastąpionych, to ja bardzo protestuję przeciwko temu, ponieważ są ludzie niezastąpieni. Jurek Szmajdziński należał do takich ludzi – dodał jedyny prezydent, któremu społeczeństwo powierzyło tę funkcję przez dwie kadencje. A. Kwaśniewski bardzo dobrze wspominał współpracę z Jerzym Szmajdzińskim, gdy ten był ministrem obrony narodowej. - U niewielu polityków drzwi są tak mocno otwarte na innych, na dyskusję, różne poglądy – podkreślił.

W trakcie uroczystości wzruszenia nie kryła wdowa po byłym ministrze, miłośniku sportu, który nawet w trakcie pracy w ministerstwie nie przestał pojawiać się w regionie – bywał na meczach lokalnych drużyn, spotykał się z mieszkańcami. Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska serdecznie dziękowała Andrzejowi Dobrowolskiemu za tę inicjatywę i życzyła wszystkim organizacjom, aby miały takiego prezesa.

Uroczystość można śmiało określić, że była ponad podziałami, bowiem uczestniczyli w niej przedstawiciele wszystkich głównych opcji politycznych: lewicowych, prawicowych, liberalnych. Stosowny list przesłał marszałek Sejmu Marek Kuchciński, byli też przedstawiciele wiceminister edukacji Marzeny Machałek, wicewojewoda dolnośląski, a także politycy nieobecnej w parlamencie - lewicy z Aleksandrem Kwaśniewskim czy Robertem Kwiatkowskim na czele.

Po mszy w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej odbyło się uroczyste odsłonięcie epitafium, które dokonali Aleksander Kwaśniewski, Marcin Zawiła (prezydent Jeleniej Góry), Andrzej Dobrowolski (prezes fundacji) oraz Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska (wdowa). Ceremonii towarzyszyła Orkiestra Wojsk Lądowych we Wrocławiu i odbyła się z ona z pełnym ceremoniałem wojskowym, włącznie z apelem smoleńskim.

Czytaj również

Komentarze (40) Dodaj komentarz

~ 27-10-2017 12:34
I tak właśnie powinno być - godnie i bez podziałów!
~pytanie 27-10-2017 12:49
Jeżeli nie uczczono prezydenta Kaczyńskiego ,to co robiła tam blond piękność?
~poGROMCA 27-10-2017 13:03
szmajdziński honorowo zlikwidował jednostki wojskowe w jeleniej górze i honorowo grał w tenisa i imprezował w jeleniej to się zasłużył komuchom J.G
~ 27-10-2017 13:07
Piękna uroczystość , tym bardziej ,że panowie R.Kaczorowski i J.Szmajdziński są Honorowymi Obywatelami Miasta Jelenia Góra jest jedno " ale" zaproszenie przez fundatorów do odsłonięcia tablicy pana A.Kwaśniewskiego budzi niesmak . Owszem był przyjacielem i kolegą partyjnym J.Szmajdzińskiego , ale łączenie jego osoby z R.Komorowski - zgroza . Nie chodzi, aby w takim momencie dzielić i takie tam, chodzi o elementarną przyzwoitoś i fakty historyczne. Fundatorom wielkie brawa - tablice , oprawa i sama uroczystość - świetna.
~sarna 27-10-2017 13:12
a ja sądzę, że zamiast budować pomniki lepiej przeznaczyć te środki na pomoc np. dla chorych dzieci
~do sarna 27-10-2017 13:36
Pomoc dla potrzebujących jest ważna , ale stawianie pomniki również- jako pamięć dla przyszłych pokoleń .
~proszębardzo 27-10-2017 13:40
Opiscie panie i panowie dziennikarze ,jakie dokonania miało SLD w JElleniej Górze.Niektorzy gadaja ,że to zapaść i smuta.Inni odwrotnie.Jaka prawda?
~Absurd do potęgi..... 27-10-2017 14:02
Stała się rzecz niesłychana niczym cud.Pogodzono wodę z ogniem.Kaczorowski z Nieba patrzy jaki zrobili mu psikus.Został umieszczony z jednym z największych komuchów PRL-u na jednej tablicy.Bohaterowie i siepacze razem.Świnie i porządni ludzie razem.Fuuuu!!!!Dla Szmajdzińskiego to zaszczyt na który niczymn , a to niczym nie zasłużył.Dla Kacxzorowskiego to splamienie i potwarz,zdeptanie idei patriotycznych. Na dodatek tablica umieszczona na niemieckim cmentarzu ewangelickim (tsam nie było ekshumacji).Czerwoni ,którzy to wymyślili lubowali się w tym , aby na grobach zamordowanych budować ośrodki wypoczynkowe.Księża którzy w tym uczestniczyli niegodni są sprawowania swojej posługi.
~do pogromca 27-10-2017 14:13
I bardzo dobrze że zlikwidował,miasto to nie miejsce dla wojska i poligonów.Jak ci ich brakuje i odgłosów strzelania 24/h to przeprowadź się do świętoszowa.
~:) 27-10-2017 14:31
ZGADZAM SIE Z "~Absurd do potęgi.....
~Tu nie 27-10-2017 14:32
A miała być dekomunizacja !
~tak powinno byc. 27-10-2017 14:38
Niech wreszcie będzie wzajemne pojednanie. "I odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom"
~:) 27-10-2017 14:38
Dla Pana Kwaśniewskiego niczym respirator taki pomnik. Mam nadzieje że Jego rządy się już na zawsze skończyły . Patrząc na zdjęcia pijanego prezydenta to hańba dla narodu taki .....
~ 27-10-2017 15:35
Szkoda tylko wielka,ze Pan PREZYDENT KACZYNSKIi Pani PREZYDENTOWA calkiem z boku.
~ 27-10-2017 15:37
To tak wyglada jakby POLSKA byla z boku tego
~ll sort 27-10-2017 15:38
Kto to był i kim był Ryszard Kaczorowski.
~ 27-10-2017 15:57
Do @sama - byś się wstydziła równać pomoc dla dzieci z jakąś tablicą!!!
~sajmon 27-10-2017 16:13
Widać jak to ludzie w JG są no yyymm. ......... :) No żyjecie na niemieckich ziemiach :) Pretensje że są tu niemieckie cmentarze to do rodziców " gdzie ty mnie mamo sprowadziłaś " :) Ktoś chyba zapomniał albo nie wie jak plądrowano cmentarze nie tylko niemieckie ale i żydowskie :( A kto plądrował Hmmm.... :( Teraz nikt nawet nie pamięta że niektóre cmentarze zaorano pod drogi :( Ale kto by z was szanował szczątki dawnych mieszkańców :(
~sajmon 27-10-2017 16:15
Zapomniałem na końcu dodać frajerzy :)
~sajmon 27-10-2017 16:27
Dziadkowie :) Ten z powstania Warszawskiego jak i babcia Niemka zawsze mi powtarzali że polityka to g..wno nawet jak się umyjesz będziesz śmierdział :) Po latach ich doskonale rozumiem :) Hmmm....
~sajmon 27-10-2017 16:36
Co z cmentarzem na karkonoskiej :( Czyżby ci ludzie tam pochowani nie zasługiwali na pamięć :( Żal mi aż jest oglądać fotografie z tamtego miejsca :( żenada
~Pamiętamy 27-10-2017 17:08
Szmajdziński był jedną z nielicznych pozytywnych postaci na pokładzie tej latającej trumny. Jeśli prześledzić życie, działalność i zamiary osób obecnych na pokładzie, to człowieka wstrząsa. Głównie dlatego, że mogli by oni w tej chwili uzupełniać „inteligencję „ prawacką w sposób haniebny. Ciekawe tylko, jak by pociąg z Warszawy jechał przez Włoszczową a potem Brzeszcze. A jak się zdarzy, że do koryta doryje się taki jeden ze Szczecina, to trasa była by dla wariatów tylko.Słucham czasami głosu Jurka Sz. z wywiadu, który nie został nigdy opublikowany, a przeprowadziłem go w 4 oczy.Nie da się teraz tego u źródła potwierdzić, ale w nadchodzących wyborach prezydenckich, miał on zmiażdżyć Kaczoidy i ich kandydata.I zrobiłby to, ale wredny los poszedł po bandzie i tyle. Pamiętamy o Tobie Jurku.
~PRL 27-10-2017 17:24
A kim był ten jakiś kaczorowski?Operetkowy "prezydent",operetkowego "rządu" nieuznawanego przez nikogo na świecie,nieistniejącego państwa.Konia kują,a żaba łapę podstawia.
~Mieszkaniec Jelonki 27-10-2017 18:29
Brawa dla organizatorów uhonorowania śmierci ważnych osób dla Polski. Niesmakiem są głosy opłacane przez Gazetę Polską. Zginęli i Cześć Ich Pamięci. Pamięć o Jurku Szmajdzińskim, jego pomocy choćby sportowi naszego miasta, pewnie dłużej pozostanie w pamięci niźli obecnych bohaterów rządów PiS.
~hd 27-10-2017 19:03
Było pięknie dobrze ze te osoby zostały uhonorowane,że właśnie p.prezydent Kwaśniewski pofatygował się osobiście przyjechać do Jeleniej Góry.Brawo .A komu się nie podobało nie musiał tam być,więc nie obrażajcie nas,którym się to podobało.
~analityk 27-10-2017 19:07
A propos słów sajmona - całkiem słuszne uwagi. A stary, dawny poniemiecki zapomniany już cmentarz przy ul. Krakowskiej, systematycznie przez lata dewastowany i zarastający chaszczami ? Dziś już niewielu o nim pamięta. Jeszcze w poł. lat 90-tych, między drzewami i krzaczorami, można było dostrzec stare kamienne pomniki i regularnie wytyczone alejki.
~ 27-10-2017 20:09
n..rane we łbach ...po co to komu? lecieli ,spadli i po temacie
Julian Pyrzanowski 27-10-2017 20:17
Ciekawe jak będą wyglądały tutaj kolejne miesiecznice/rocznice smoleńskie tak wyśmiewane do tej pory przez stronników SLD czy Po...ciekawe
Grażyna Haliczko 27-10-2017 20:19
Właśnie.a w którym to miejscu.
~bvgcxfnbcxgf 27-10-2017 20:29
DO ~Absurd do potęgi... > Jesteś tak RZADKIM przygłupem, że srraaczka przy tobie to skała. Nassrali ci w czerep KOMUCHÓW i żyjesz tym jak kiedyś ZSRR: tylko LENIN i LENIN. I na pewno twoi rodzice żyli w tych czasach, dla nich masz pełen szacunek i uznanie, bo (na 100%) tylko oni byli „uczciwi do bólu”. A cała reszta, to KOMUCHY i nawet taki co komucha dotknął, jest godzien wiecznego opluwania. Jesteś prawie taki samym......(wstawić dowolną inwektywę), jak ryczący z trybuny sejmowej Piotrowicz i wzorcowa hiena Pawłowicz. Co za dziw: PIOTRowicz i PAW(e)Łowicz!Ci święci zapewne skręcają się z tego, ale cóż:kanalii jest pełno. Nawet w niebie. Gdzie tłumoku na pewno nie trafisz, bo pan bozia prędzej Szmajdzińskiego posadzi po prawicy, jak takiego debila prawackiego, z zaplutą kłamliwą,mordą.
~do wyżej 27-10-2017 20:58
I to jest najlepszy przykład kto mieszka w naszym mieście. Co za język,co za słownictwo.
~ 28-10-2017 0:40
teraz piknie,potem pieski etc.etc. Hospicjum, szpitale itp. -lepiej uczą pamięci. Zresztą kain ,ech...
~Grzesiek_5 28-10-2017 0:54
Kwachu był w kościele?
~pff 28-10-2017 6:26
Nikogo innego, a rozmodlonych katabasów obciążają hafty podszkolonych w biurach Radia Maryja i klubach Gazety Polskiej trolli powyżej. Kustosz Garnizonowego niby jest wyborcą PO, jak mawia, ale posiwiałym, zgarbionym ( dzięki Bogu) "bojówkarzom" pomieszczenia w domu parafialnym też udostepnia. Nawet umarłym miłujący Boga i bliźniego Polacy-katolicy nie odpuszczą.Wstyd. Macie szczęście ,że tego waszego wydumanego piekła nie ma. Świnie.
~ 28-10-2017 19:05
pff, jesteś jednak przewidywalny, do „ bulu „ przewidywalny. Brak argumentów ? No to „ katolikiem go … A nie pomyślałeś, że to tylko reakcja na hejt drugiej strony ? Skąd ty wiesz, że to pisali katolicy ? A kto ciebie nauczył obrażać drugą stronę, że ciemna, brudna , szczerbata … Kto, jak nie ty, twierdzi, że gardzi pisowcami i katolikami, bo jest „ nadczłowiekiem " ? Kto tak szanuje umarłych, że pisze o tragicznie zmarłej w Egipcie, per „ tancerka na rurze „ ? Kto was lewaków uczy takich odczłowieczonych zachowań ? GW z Michnikiem i Kurskim czy TVN 24 z Mrozowskim i Olejnik ? Kogo chcecie pouczać, jakim prawem ? Kto wam wmówił, że katolicy to bezbronne owieczki, które mają bezwarunkowo, bez przeprosin , wybaczać wam waszą agresję ? Świnio – osły.
~mars 29-10-2017 11:24
Szkoda gadać... Fałszowanie historii w niepozorny sposób...!
adam57sochrau 29-10-2017 12:32
Do ~ 27-10-2017 14:02 | ~Absurd do potęgi..... |Zgadzam sie!szacun!!!
~TW "Alek" 30-10-2017 23:31
Spektakl dla gawiedzi! Komuna w czystej postaci, aż w oczy szczypie!
~TEMAT TABU ? 30-10-2017 23:46
Uważam, że w Smoleńsku dokonano zbrodni. Celem głównym zamachu był Lech Kaczyński i ew. dowódcy wojskowi - generałowie NATO. Pozostałe ofiary, miały to nieszczęście, że znalazły się w tym czasie w tym samolocie....
~tp 1-11-2017 11:59
Potępiacie wszystkich i wszystko ,nic dla was nie jest "święte".Prawda jest taka ,że każdy może się nawrócić.Pijany pan Kwaśniewski ? a czy wam nigdy się to nie zdarzyło - teraz tym na świeczniku się zdarza tylko nauczeni lepiej się kryją.To świadczy o tym ,że pan Kwaśniewski jest człowiekiem który do swoich błędów umie się przyznać i potrafi przyjechać do "takiej JG" - szacunek dla nas mieszkańców mimo ,że "ziejemy" nienawiścią.Tylko podziękować za to i uroczystość ponad "podziałami.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Głos ulicy
5 tysięcy na dziecko?  19
TV Dami
Serwis Informacyjny TV DAMI Jelenia Góra z dnia 18.07.2018 r.  
Miej świadomość
Czego bałbyś się w średniowieczu?  7
Dialogi Jelonki
Joanna Lichocka o mediach i katastrofie smoleńskiej  73
Aktualności
Skwer "Radiowej Trójki" zrewitalizowany  1
Aktualności
Wojtuś czeka na pomoc!  
Copyright © 2002-2018 Highlander's Group