• Sobota, 18 stycznia 2020
  • Godz. 12:21
  • Imieniny: Małgorzaty, Piotra
  • Czytających: 5810
  • Zalogowanych: 4
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Odsłaniają mury wieży

Wiadomości: Siedlęcin
Środa, 27 sierpnia 2008, 17:29
Aktualizacja: 17:31
Autor: Ania
Fot. Mar
Trzeci tydzień wykopalisk archeologicznych w wieży mieszkalnej w Siedlęcinie przynosi coraz więcej odkryć. Wiadomo już jak wyglądał pierwotny parter obiektu. Natomiast na zewnątrz odsłonięto mury, świadczące o tym, że obok wieży funkcjonowały jeszcze inne obiekty

- Po trzecim tygodniu badań archeologicznych, mamy odpowiedzi na niektóre pytania, ale pojawiły się także nowe problemy badawcze, które musimy rozwiązać. Najciekawszym efektem prac jest rozpoznanie wnętrza parteru i ustalenie, że średniowieczna podłoga była drewniana, a nie jak obecna ceglana – mówi dr Przemysław Nocuń prezes fundacji Zamek Chudów i archeolog, nadzorujący badania archeologiczne.

Wykopaliska prowadzą studenci Uniwersytetu Wrocławskiego i Jagiellońskiego w ramach letnich praktyk. Część już kończy studia, a praca podczas wakacji to kolejne doświadczenie, niezbędne w tym trudnym zawodzie.

–Żałujemy, że z powodu kiepskiej pogody nie udało się nam zwiedzić Karkonoszy. Cieszymy się jednak, że mogliśmy uczestniczyć w wykopaliskach, to dla nas bardzo ekscytująca praca, dzięki której zdobywamy doświadczenie – mówią studenci z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

- Młodzi archeologowie ustalili, że obecne zejście do piwnic wykonano, najprawdopodobniej w osiemnastym wieku - powiedział Przemysław Nocuń - Udało się także znaleźć podwaliny pierwotnych ścian oraz podkładki pod legary, na których zbudowano średniowieczną podłogę. Odsłoniliśmy też sklepienie trzeciej piwnicy, którą zasypano, żeby wybudować schody do piwnic.

Udało się też odkopać mur tworzący średniowieczną fosę, zasypaną kilkaset lat temu, która była przed budynkiem mieszkalnym. Do końca tygodnia studenci będą odsłaniać kolejne fragmenty fosy.
- Kilka metrów dalej biegnie mur na którym było kiedyś ogrodzenie – tłumaczy Przemysław Nocuń – sądzimy, że to mur tworzący fosę z drugiej strony. W tym tygodniu się to wyjaśni.

Podczas badań archeologicznych znaleziono także dużo średniowiecznej i nowożytnej ceramiki oraz zabytków metalowych, w tym gwoździe, grot bełtu do kuszy, pojedyncze okucia, średniowieczne sprzączki pasów i ostrogi.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

kazimierzp 27-08-2008 18:27
Archeologia jest piekną dziedziną nauki i sztuki! Kiedy patrzę się na adeptki tej sztuki na zamieszczonych zdjęciach to żałuję, że nie mam trzydzieści parę lat mniej! Kiedy na codzień stykam się z archeologami pracującymi w Jeleniej Górze to dochodzę do wniosku, że wystarczą mi Oni jako koledzy!;-)
~Sabath 27-08-2008 20:14
ciekawe czy w tych wykopaliskach wykopią jeszcze ........;-)
~Łowca byków 27-08-2008 22:24
Jak można przebywać w tak głębokim wykopie bez podstawowego zabezpieczenia jego ścian.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group