Wtorek, 24 maja
Imieniny: Joanny, Zuzanny
Czytających: 8166
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Śnieżka: Odpust na szczycie

Niedziela, 11 sierpnia 2019, 6:04
Aktualizacja: Poniedziałek, 12 sierpnia 2019, 19:06
Autor: WAC
Śnieżka: Odpust na szczycie
Fot. Grzegorz Truchanowicz
Ratownicy i przewodnicy górscy w dzień swego patrona, czyli św. Wawrzyńca obchodzili wczoraj (10.08) swoje święto. Z tej okazji ludzie gór spotkali się na tradycyjnej mszy na szczycie Śnieżki.

Mimo niezbyt łaskawej aury, wokół ołtarza usytuowanego obok budynku Obserwatorium Meteorologicznego zgromadziły się tłumy ratowników i przewodników górskich, pracowników polskiego i czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego, leśników, pracowników schronisk oraz turystów, którzy mają góry w sercu. Nie zabrakło byłego prezydenta Czech Vaclava Klausa, posłanek Alicji Chybickiej i Zofii Czernow oraz lokalnych samorządowców. Msza tradycyjnie była odprawiana w trzech językach: polskim, czeskim i niemieckim. Przewodniczyli jej: biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski oraz biskup Hradec Kralove Jan Vokal.

Po mszy ratownicy górscy udali się do Symbolicznego Cmentarza Ludzi Gór w Kotle Łomniczki, gdzie zapalono znicze oraz odsłonięto nowe tabliczki upamiętniające osoby związane z Karkonoszami, które odeszły w ostatnim okresie m.in. byłego naczelnika Grupy Karkonoskiej GOPR Macieja Abramowicza.

Twoja reakcja na artykuł?

56
70%
Cieszy
0
0%
Hahaha
6
8%
Nudzi
1
1%
Smuci
5
6%
Złości
12
15%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (94) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group