Wtorek, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 3495
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Odpust na Śnieżce

Czwartek, 11 sierpnia 2016, 18:56
Aktualizacja: 19:02
Autor: Krzysztof Tęcza
Region: Odpust na Śnieżce
Fot. Krzysztof Tęcza
Wczoraj (10.08) pogoda zapowiadała się nienajlepsza. Nie mogło to jednak pokrzyżować planów tym, którzy chcieli wziąć udział w mszy, odprawianej zwyczajowo w tym dniu na Śnieżce.

Pierwszy raz msza w intencji przewodników górskich została odprawiona przed kaplicą św. Wawrzyńca w trzechsetną rocznicę jej poświecenia. Obecnie msza odprawiana jest w intencji wszystkich ludzi gór. Oczywiście biorą w niej udział przede wszystkim przewodnicy i ratownicy, ale przybywają także leśnicy, pracownicy KPN, pielgrzymi czy turyści. W dniu tego wyjątkowego święta pojawiają się na Śnieżce przedstawiciele władz samorządowych. Do niedawna przybywali tu prezydenci Czech i Polski.

Wczoraj można było wypatrzeć posłankę Marzenę Machałek, starostę jeleniogórskiego Annę Konieczyńską, burmistrza Karpacza Radosława Jęcka, wójta gminy Podgórzyn Mirosława Kalatę, dyrektora Karkonoskiego Parku Narodowego Andrzeja Raja, naczelnika i prezesa Karkonoskiej Grupy GOPR Sławomira Czubaka i Mirosława Góreckiego.

Mszę sprawowaną w intencji ludzi gór odprawiali m. in.: biskup legnicki senior Stefan Cichy, kanclerz Kurii Biskupiej w Legnicy Józef Lisowski, prałat Mieczysław Bętkowski, proboszcz parafii Nawiedzenia NMP w Karpaczu Zenon Stoń i kapelan GOPR Michał Gołąb. Przewodniczył biskup ordynariusz z diecezji Hradec Královѐ Jan Vokála.

Wszyscy, którzy mają cokolwiek wspólnego z górami doskonale wiedzą jak zmienna jest tu pogoda. Gdy na Równi pod Śnieżką lał deszcz, na szczycie panowała mgła tak wielka, że czasami nie sposób było dojrzeć stojącej obok osoby. Na szczęście na czas odprawiania mszy nie tylko mgła się rozeszła, ale nawet wyszło słoneczko. Oczywiście później wszystko wróciło do normy i schodzący na dół musieli dobrze wytężać wzrok by nie przegapić schroniska, w którym można było się zagrzać.

Tegoroczne obchody święta ludzi gór zgromadziły kilkaset osób, co przy warunkach jakie tu panowały, należy uznać za bardzo dobrą frekwencję. Oby w latach następnych było podobnie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group