Czwartek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 7962
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Odlotowe wizje

Czwartek, 13 września 2007, 0:00
Autor: AGA
Jelenia Góra: Odlotowe wizje
Fot. M. Tkacz
Samorządowcy chcą szybkiej przebudowy lotniska przy ulicy Łomnickiej.

Utwardzony pas startowy ma zachęcić kibiców Euro 2012 do lądowania w Jeleniej Górze.
W związku z organizowanymi w Polsce mistrzostwami Europy w piłce nożnej w 2012 roku, urzędnicy w ratuszu snują wiele planów. Wśród nich mowa jest o przebudowie lotniska.
– Z wyliczeń komitetu organizacyjnego wynika, że podczas tej imprezy Dolny Śląsk odwiedzi ok. 300 tysięcy turystów. Z tego tylko 20-25 procent znajdzie nocleg we Wrocławiu. Pozostałych gości przyjmą inne miasta. To szansa dla nas – mówił już w maju prezydent Jeleniej Góry, Marek Obrębalski.

Obecnie podejmowane są pierwsze, konkretne kroki. Już teraz samorządowcy analizują aspekty techniczne i organizacyjne kilku polskich lotnisk regionalnych, a w najbliższym czasie planowane jest spotkanie z przedstawicielami lokalnego biznesu, w tym branży turystycznej. Zostaną omówione aspekty techniczne, organizacyjne i finansowe tego przedsięwzięcia.

Marek Obrębalski uważa, że już za dwa, trzy lata będzie możliwość rozbudowy lotniska. – Po odpowiedniej modernizacji powstanie pas startowy o długości 1,2 tys. metrów. Wystarczy do przyjęcia ruchu samolotów pasażerskich przystosowanych do przewozu 20-30 osób. Braliśmy pod uwagę jeszcze inne miejsca, ale ostatecznie zdecydowaliśmy się na teren obecnego lotniska, ponieważ w rejonie ul. Łomnickiej stosunki własności gruntów są najbardziej uporządkowane – mówi Marek Obrębalski. Wraz z rozbudową lotniska planowane jest poszerzenie ulicy Łomnickiej.

Inwestycja ta jest punktem kluczowym, jeżeli Jelenia Góra chce przyjąć gości zjeżdżających na Euro 2012. Wybrane zostaną bowiem te miejscowości, które zaoferują kibicom nie tylko miejsca noclegowe, ale odpowiednio urozmaicone możliwości spędzania wolnego czasu.
Ponadto zgodnie z wymogami organizatorów mistrzostw, od hotelu do najbliższego lotniska międzynarodowego nie może jechać dłużej niż godzinę autokarem. – W przypadku Jeleniej Góry jest to zdecydowanie mniej. No i mamy tę przewagę, że jest u nas międzynarodowe lotnisko – dodaje Marek Obrębalski. Kiedy przy ul. Łomnickiej lądują zagraniczne maszyny, pojawiają się funkcjonariusze służby celnej, którzy dokonują odprawy.

Sam pas startowy to nie wszystko. Lotnisku z prawdziwego zdarzenia potrzebny jest także terminal. Na razie celnicy pracują pod chmurką lub w namiocie. Nie ma nawet przyzwoitej poczekalni. O budowie takiego obiektu mówi się już od 30 lat. Jednak sprawa rozbudowy lotniska okazuje się bardzo ulotną wizją. Nie wychodzi poza opracowania i plany.

A co z hałasem lotniczym? Na razie zagrożeń nie ma, a skargi na głośne silniki samolotów krążące nad miastem zdarzają się sporadycznie. Mimo to miasto już wyznaczyło obszar, na którym nie można budować domów i innych obiektów bliskości pasa startowego. Przed rozbudową lotniska na pewno zostanie jeszcze wyznaczona odpowiednia strefa ochrony akustycznej.

Choć nad Jelenią Górą przebiega korytarz powietrzny dla potężnych samolotów pasażerskich – nad naszym miastem lecą, między innymi, do Pragi – na to, aby lądowały w stolicy Karkonoszy nie ma żadnych szans. Warto tymczasem wiedzieć, że regularne połączenia pasażerskie z Berlinem i innymi miastami ówczesnych Niemiec Jelenia Góra miała do 1939 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1272
Tak
26%
Nie
67%
Nie wiem
8%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group