Czwartek, 21 stycznia
Imieniny: Agnieszki, Jarosława
Czytających: 7697
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Odeszli w ciągu ostatniego roku…

Niedziela, 1 listopada 2015, 7:49
Aktualizacja: Wtorek, 3 listopada 2015, 8:16
Autor: Manu
Jelenia Góra: Odeszli w ciągu ostatniego roku…
Fot. Archiwum Jelonki.com
Dzisiaj (w niedzielę, 1.11) wspominamy tych, którzy odeszli z tego świata na zawsze, których nie ma już wśród nas. Przypominamy ludzi kultury, nauki i sportu, działaczy politycznych i społecznych oraz innych ludzi zasłużonych dla regionu, którzy zmarli w minionych 12. miesiącach.

24 listopada 2014 r. w Warszawie zmarł płk w st. spoczynku dr inż. Stanisław Pagacz, po ukończeniu Wojskowej Akademii Technicznej, w stopniu porucznika, został wyznaczony na stanowisko wykładowcy Cyklu Sprzętu Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej OPL Obszaru Kraju (1956), po powrocie z kontraktu w Indonezji, w stopniu majora, został kierownikiem Cyklu Zautomatyzowanych Systemów Dowodzenia (1967). Kolejne jego stanowisko służbowe to Zastępca Komendanta Wyższej Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej do spraw technicznych. W 1980 został wybrany na członka Komisji Racjonalizatorskiej Wojsk Obrony Powietrznej Kraju (WOPK) i otrzymał stopień naukowy doktora. Miał 80 lat.

27 listopada 2014 r. odszedł ppłk w st. spoczynku Władysław Jagiełło. Był wykładowcą w Wyższej Oficerskiej Szkole Radiotechnicznej. Miał 85 lat.

2 grudnia 2014 r. zmarł ppłk w st. spoczynku Andrzej Basiński, absolwent Wyższej Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej w Jeleniej Górze (z 1974). Miał 63 lata.

10 grudnia 2014 r. odszedł płk w st. spoczynku dr hab. Józef Kochanowski, były Szef Katedry Taktyki Rodzajów Wojsk Wyższej Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej, był szefem sztabu 37. dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej w m. Glicko k. Nowogardu (1967-73). Ostatnio pracował na stanowisku profesora na Wydziale Zarządzania i Nauk Społecznych w Uczelni Zawodowej Zagłębia Miedziowego w Lubinie. Miał 76 lat.

14 grudnia 2014 r. zmarł Łukasz Kassolik, anestezjolog, założyciel Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii jeleniogórskiego szpitala. Był twórcą tego oddziału i ordynatorem od początku jego powstania. Przeżył 59 lat.

12 stycznia odszedł Dawid Badecki, wychowanek Karkonoszy Jelenia Góra, były zawodnik m.in. Lotnika Jeżów Sudecki. Miał 30 lat.

13 stycznia zmarł mjr. rez. Andrzej Urbański. Był absolwentem Wyższej Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej w Jeleniej Górze (1980). Miał 57 lat.

6 lutego odszedł Andrzej Kępiński, dziennikarz, z wykształcenia socjolog, autor książek, producent i reżyser filmów dokumentalnych, kawaler Orderu Świętego Stanisława. Napisał dwa tomy wydane przez SW Czytelnik “Kto jest kim w Polsce – inaczej” (1985 i 1986) i “Inaczej – kto jest kim w Polsce” (1989). Autor trylogii, w której udowodnił, że Wielki Mistrz Julian Nowina Sokolnicki to konstytucyjny prezydent II RP działający na uchodźstwie. Był producentem wideoklipów i muzyki – płyt “Apokalipsa” i “Krzysztopór” Wojciecha Jasińskiego oraz “Pod włos” grupy Guliwer. W latach 1992-2007 producent, scenarzysta i reżyser, m.in. filmu “Tron na Ukrainie”. Od 2001 relacjonował społeczne i polityczne przemiany na Ukrainie. Z jego inspiracji zawiązała się grupa organizująca Polsko – Ukraiński Wędrujący Festiwal Filmowy Bo! Od 2012 był członkiem prezydium Kongresu Mediów Niezależnych. Od 2003 współwydawca strony internetowej Dolnośląskiej Agencji Informacyjnej. Miał 61 lat.

12 lutego zmarł prof. Jerzy Regulski, współtwórca reformy samorządowej sprzed 25 lat, senator ziemi jeleniogórskiej wybrany w wyborach 4 czerwca 1989, honorowy obywatel Jeleniej Góry. Był doradcą społecznym prezydenta RP Bronisława Komorowskiego (2010-2015) i członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie (1988-90), współprzewodniczył zespołowi ds. samorządu terytorialnego podczas rozmów Okrągłego Stołu. Miał 90 lat.

1 marca odeszła Czesława Majewska (z domu Wilkin), nauczycielka wychowania fizycznego. Przez niemal całą swoją zawodową karierę związana była ze Szkołą Podstawową nr 7 im. Adama Mickiewicza w Jeleniej Górze. Miała 69 lat.

3 marca zmarł mł. chor. w st. spoczynku Waldemar Kwiecień. Miał 63 lata.

28 marca odszedł mjr w st. spoczynku mgr inż. Jan Kochan. Miał 75 lat.

6 kwietnia zmarł Piotr Kaczmarski, dziennikarz, wieloletni reporter Radia Wrocław. Po zakończeniu pracy dziennikarskiej zaangażował się w działalność Lokalnej Organizacji Turystycznej po Szrenicą. Był prezesem Rodzinnego Parku Rozrywki “Esplanada”, miłośnikiem nart i gór. Mieszkał w Szklarskiej Porębie. Miał 45 lat.

11 kwietnia odszedł Jan Wołkowiecki, wieloletni kierownik drużyny piłki ręcznej: KPR Jelenia Góra, wcześniej Jelfy oraz Vitaralu Jelfy. Miał 67 lat.

1 maja zmarł płk w st. spoczynku Stanisław Siwicki, były kwatermistrz Wyższej Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej w Jeleniej Górze. Miał 87 lat.

12 maja odeszła Izabella Barczyk – doktor nauk medycznych, specjalistka chorób oczu. Miała 79 lat.

4 czerwca odszedł Zbigniew Brożek, zastępca burmistrza Szklarskiej Poręby poprzedniej kadencji. Był mieszkańcem Szklarskiej Poręby, gdzie w poprzedniej kadencji współpracował z Grzegorzem Sokolińskim w charakterze zastępcy burmistrza. Miał 62 lata.

21 czerwca zmarł Zbigniew Czyż, wieloletni nauczyciel fizyki oraz przedmiotów praktycznych Zespołu Szkół Elektronicznych w Jeleniej Górze. Miał 62 lata.

18 sierpnia odszedł ppłk w st. spoczynku Wacław Materny. Miał 83 lata.

13 września zmarł ppłk Jan Scholtz, wieloletni wykładowca Wyższej Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej w Jeleniej Górze. Był pionierem jeleniogórskich szkół oficerskich. Był promowany jeszcze w Beniaminowie. Miał 82 lata.

21 września odszedł mjr w st. spoczynku mgr farmacji Antoni Szklarz. Był długoletnim kierownikiem apteki w Wyższej Oficerskiej Szkole Radiotechnicznej w Jeleniej Górze. Miał 61 lat.

19 października zmarł ks. prałat Jerzy Gniatczyk, w latach 1982-87 był wikariuszem w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze, od roku 1987 proboszcz parafii pw. Świętego Judy Tadeusza w Jeleniej Górze (na osiedlu Czarne), od roku 1991 kapelan Policji garnizonu w Jeleniej Górze, w latach 1991-2009 duszpasterz jeleniogórskiej prokuratury. Miał 65 lat.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group