Poniedziałek, 18 stycznia
Imieniny: Małgorzaty, Piotra
Czytających: 8669
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Odeszli od nas. Listopadowe wspomnienie

Wtorek, 1 listopada 2011, 7:57
Aktualizacja: Środa, 2 listopada 2011, 8:02
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Odeszli od nas. Listopadowe wspomnienie
Fot. RED
Janusz Pezda, Jan Musiał, Krystyna Dmochowska, Henryk Szoka, Mateusz Urban, Dariusz Hudoba, Adolf Sypko, Anna Jędrzejczyk… To tylko niektóre osoby, które pożegnano w minionych miesiącach na zawsze.

8 grudnia 2010 roku zmarł Sylwester Samol – urzędnik państwowy, wojewoda jeleniogórski (1986–1990). Po odejściu z urzędu działał społecznie, był m.in. prezydentem jeleniogórskiego „Rotary Club”. W latach 90. zasiadł w Radzie Nadzorczej, a w 2002 został wybrany wiceprezesem jeleniogórskiej spółki komunalnej „Wodnik” (zajmującej się gospodarką wodno-ściekową). Był także prezesem zarządu firmy „Słoneczna Dolina”.

12 lutego odszedł Brunon Osadzin, lekarz urolog, wieloletni ordynator Oddziału Urologicznego w Szpitalu Wojewódzkim w Jeleniej Górze.

8 marca odeszła Anna Upirów, poetka, oddana ideom „Solidarności” w jej czasach legalnych i konspiracyjnych, laureatka nagród: Polcul Foundation i Miasta Jeleniej Góry.

28 marca zmarł Edward Zych, polonista, nauczyciel i bibliotekarz, tłumacz, językoznawca, publicysta kulturalny, uczył m.in. w Karpnikach, I Liceum Ogólnokształcącym w Jeleniej Górze, którego był absolwentem (1951) i Zespole Szkół Ekonomiczno-Turystycznych. Był też działaczem PTTK.

4 lutego zmarł były wojewoda jeleniogórski i radny dwóch kadencji sejmiku wojewódzkiego, także wiceprzewodniczący samorządu wojewódzkiego i wicemarszałek Janusz Pezda. Związany z Kowarami, ukończył studia na Wydziale Budowy Maszyn Politechniki Poznańskiej. Pracował w Fabryce Dywanów "Kowary" w Kowarach. W latach 1995–97 był wojewodą jeleniogórskim. Od 1998 do 2006 przed dwie kadencje sprawował mandat radnego sejmiku dolnośląskiego. Pełnił funkcję wiceprzewodniczącego sejmiku, a w latach 2001–2004 był wicemarszałkiem tego województwa. W wyborach samorządowych w 2006 bez powodzenia ubiegał się o reelekcję z listy komitetu wyborczego Lewica i Demokraci. Był członkiem PZPR, w 1998 wstąpił do SdRP, od 1999 należał do Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

14 lutego w Lubinie po długiej i ciężkiej chorobie nowotworowej zmarł Roman Jezierski, jeden z najbardziej doświadczonych polskich trenerów kobiecej piłki ręcznej. W latach 2003-2005 jako trener piłkarek ręcznych prowadził MKS Vitaral Jelfę Jelenia Góra. Zdobył z nim dwa brązowe medale w sezonach 2003/2004 i 2004/2005. Pracę na stanowisku trenerskim zaczynał w 1978 r. w Starcie Gdańsk, a potem był zatrudniony w kilku klubach ekstraklasy: przez 13 lat w Zagłębiu Lubin. Był wieloletnim trenerem kadry narodowej juniorek i młodzieżowej, członkiem Rady Trenerów Związku Piłki Ręcznej w Polsce.

10 kwietnia w tragicznym wypadku na trasie Rajdu Świdnickiego odszedł Sylwester Olszewski, kierowca rajdowy i członek Automobilklubu Karkonoskiego w Jeleniej Górze.

15 kwietnia zginął w wypadku lotniczym Krzysztof Kaczmarek, jeden z najbardziej doświadczonych instruktorów i pilotów naszego Aeroklubu Jeleniogórskiego, informatyk, zasłużony dla Jeleniej Góry i lotnictwa pilot oraz instruktor szybowcowy i samolotowy.

6 maja odszedł Jan Musiał, wspaniały lekarz chirurg z Jeleniej Góry, od roku 2006 chorujący na szpiczaka mnogiego. Doktor walczył o leczenie – dla siebie, ale przede wszystkim dla innych. Przeszedł chemioterapię, przeszczep szpiku kostnego i leczenie Velcadem. Niestety, w grudniu ub. r. szpiczak zaatakował go po raz trzeci, na początku br. nastąpiło pogorszenie.

15 maja zmarła znana jeleniogórska aktorka Krystyna Dmochowska, absolwentka wydziału lalkarskiego wrocławskiej PWST, w 1981 roku została zaangażowana do Teatru im. Cypriana Kamila Norwida, gdzie w roku 1982 zadebiutowała w spektaklu muzycznym Ernesta Brylla „Kolęda-Nocka” w reż. Aliny Obidniak. W tym samym roku na jeleniogórskiej scenie zagrała rolę Kaśki w sztuce „Uciechy staropolskie lepsze i pożyteczniejsze aniżeli z Bacchusem i Wenerą” w reż. Bogdana Beara. Jej ostatnią rolą teatralną była postać Marty w tragedii szekspirowskiej „Romeo i Julia” w reż. Krzysztofa Rekowskiego (2006). Aktorka miała wrócić na scenę w spektaklu „Trzy siostry” (2009), ale występ uniemożliwiła jej choroba. Krystyna Dmochowska stała się rozpoznawalna dzięki charakterystycznej roli Heleny Łazankowej w serialu Polsat „Pierwsza miłość”. Realizowała także program edukacji teatralnej powstały z myślą o potrzebach jeleniogórskich przedszkoli.

23 lipca odszedł znany dokumentalista i filmowiec Henryk Szoka. Od lat zajmował się twórczością filmową i literacką, a zainteresowania te wywodziły się z dzieciństwa. W 1998 roku dla potrzeb Telewizji Polskiej zrealizował film krótkometrażowy „Wlastimil Hofman”. Filmował m.in. Międzynarodowe Festiwale Teatru Ulicznego, w 39. wydaniu Rocznika Jeleniogórskiego z roku 2007 znalazła się jego publikacja „Z Melpomeną w świat. Wojaże jeleniogórskiego teatru w latach 1968-1980” nawiązująca do czasów świetności Teatru im. Cypriana Kamila Norwida. Wspólnie z Tadeuszem Steciem nakrcił film o opactwie Cystersów w Krzeszowie.

5 sierpnia zmarł 24-letni wiolonczelista Mateusz Urban, absolwent bydgoskiej Akademii Muzycznej. Od września miał zostać nauczycielem w Państwowej Szkole Muzycznej. Razem z grupą znajomych muzyków był na ostatnim dniu polsko-niemieckich Warsztatów Muzycznych we wsi pod Strzegomiem, o nazwie Murawa. Następnego dnia miał wyjechać na koncert do Goerlitz. Po strzegomskim koncercie poczuł się jednak źle. Jak mówił do przyjaciół, zaczęło mu „szumieć” w głowie. Chwile później stracił przytomność i już jej nie odzyskał.

14 października w szpitalu w wyniku obrażeń, których doznał w ulicznej bójce, odszedł nauczyciel Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki – Dariusz Hudoba, nauczyciel wychowania fizycznego, animator sportu i szkoleniowiec. Aktywnie uczestniczył w krzewieniu kultury fizycznej w Szklarskiej Porębie.

W październiku pożegnaliśmy znanego jeleniogórskiego pedagoga, wychowawcę kilku pokoleń młodzieży i szefa placówek oświaty Adolfa Sypko. W latach 1974-75 był kierownikiem Liceum Pedagogicznego i Szkoły Ćwiczeń (dzisiejsze Gimnazjum nr 3), w latach 1975-81 dyrektorem I Liceum Ogólnokształcącego im. Żeromskiego. Pracował także – nauczając języka polskiego – między innymi – w Technikum Elektronicznym (1994-97) oraz w popularnej „Handlówce”.

W październiku odeszła także Anna Jędrzejczyk, poetka, nauczycielka języka polskiego, działaczka społeczna, harcerka, liderka środowiska literackiego w Karpaczu i zapalona obrończynię czystości Karkonoszy. Organizowała Biesiady Literackie pod Śnieżką, pisała wiersze, pięknie recytowała, zamieszczano jej poezję w almanachach, prezentowano w radiu, zabiegała o innych, nie zabiegała o swoje sprawy. W 2008 roku doczekała się swojego tomiku „Dogonić siebie”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group