Wtorek, 21 maja
Imieniny: Tymoteusza, Wiktora
Czytających: 5660
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra/region: Odeszli, ale w naszej pamięci pozostaną na zawsze

Czwartek, 1 listopada 2012, 6:57
Aktualizacja: Niedziela, 4 listopada 2012, 9:37
Autor: manu
Jelenia Góra/region: Odeszli, ale w naszej pamięci pozostaną na zawsze
Fot. Archiwum
Jak co roku, w związku z Dniem Wszystkich Świętych, publikujemy nazwiska zmarłych, związanych z regionem jeleniogórskim, tych, którzy odeszli na zawsze, ale pamięć o nich żyje i przetrwa nie tylko wśród najbliższych.

9 listopada 2011 roku w wieku 64. lat zmarła Barbara Konkol, prokurator Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze.

4 grudnia 2011 roku w wieku 87. lat odszedł Adam Hanuszkiewicz, aktor i reżyser teatralny. W latach 1945-46 związany był z ówczesnym Wojewódzkim Teatrem Dolnośląskim w Jeleniej Górze, gdzie debiutował rolą Wacława w komedii Aleksandra Fredry „Zemsta” w reż. Stefanii Domańskiej (1945). Po latach, na deskach jeleniogórskiego Teatru im. Cypriana Kamila Norwida wyreżyserował spektakle: „Beniowski” Juliusza Słowackiego (1975), gdzie był narratorem, „Mickiewicz” (1977), „Komedia pasterska” Jana Andrzeja Morsztyna (1997), „Dulska!” wg Gabrieli Zapolskiej (1999) oraz „Kordian” Juliusza Słowackiego (2001).

19 grudnia 2011 r., w wieku 67. lat odszedł Marian Józef Leńko, wieloletni prezes Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

W grudniu 2011r, w wieku 63. lat zmarł kpt. Jan Słowikowski, wieloletni działacz ZOSP RP. W latach 1966–73 strażak i członek Zarządu w OSP Siedlęcin. W latach 1995 – 1998 Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze. Dowódca i uczestnik bardzo wielu działań ratowniczo - gaśniczych na terenie rejonu i województwa jeleniogórskiego oraz kraju. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza oraz innymi odznaczeniami państwowymi, korporacyjnymi, resortowymi i związkowymi.

21 grudnia 2011 r., w wieku 65. lat odszedł Janusz Kijański, scenograf związany z Jelenią Górą i Teatrem im. Cypriana Kamila Norwida, gdzie zrealizował scenografię do spektakli: „Kordian” w reż. Adama Hanuszkiewicza (2001) i „Sztukmistrz. Norwid o Polsce. Norwid o Polakach. Norwid o sztuce” w reż. Aliny Obidniak (2010). Wziął także udział w dwóch ostatnich edycjach warsztatów „Lato w teatrze 2011” budując scenografię do etiud „Impresja” oraz „Medioracja”.

24 grudnia 2011 r., w Wigilię Bożego Narodzenia, w wieku 43. lat zmarła Lidia Schneider, znakomita aktorka teatralna, od roku 1995 związana była z jeleniogórskim Teatrem im. Cypriana Kamila Norwida. Wielokrotnie nagradzana, m.in. za rolę Ulrike Meinhof w spektaklu „Śmierć człowieka wiewiórki” (na XXXVII Jeleniogórskich Spotkaniach Teatralnych 2007 i wyróżnienie w konkursie na wystawienie polskiej sztuki współczesnej), za role Chóru-Normy Drugiej i Klitajmestry w spektaklu „Elektrze” w reż. Natalii Korczakowskiej (Srebrny Kluczyk 2008 i na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych 2009 w Kaliszu).

3 stycznia br. w wieku 73. lat zmarł Zbyszko Brudniak, związany z Kowarami długoletni i zasłużony pedagog–polonista, oddany bez reszty kowarskiej szkole i młodzieży, wychowawca wielu pokoleń, w latach 70. XX wieku naczelnik Miasta Kowary. Na przełomie lat 60. i 70. XX wieku był wykładowcą w Studium Nauczycielskim w Jeleniej Górze, w latach 70. XX wieku wizytatorem Wydziału Oświaty w Jeleniej Górze, starszym wizytatorem Kuratorium Oświaty i Wychowania Urzędu Powiatowego i Urzędu Wojewódzkiego w Jeleniej Górze (1974-77 i 1981-84), od 25 maja 1977 do 31 sierpnia 1981 - Wojewoda Jeleniogórski powierzył mu stanowisko Naczelnika Miasta. W 1984 roku rozstał się z administracją z własnego wyboru, a następnie był kierownikiem, zastępcą dyrektora i dyrektorem Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kowarach, gdzie wytrwał aż do zasłużonej emerytury nauczycielskiej.

W styczniu br. w wieku 84. lat zmarł Waldemar Wydmuch, fotografik, dokumentalista jeleniogórski, pejzażysta Karkonoszy, laureat wielu nagród i wyróżnień.

5 lutego br. w wieku 61. lat zmarł dr inż. Bogdan Szumowski, nadleśniczy Nadleśnictwa „Śnieżka” w Kowarach i działacz Rotary Clubu w Karpaczu.

16 lutego br. w wieku 82. lat odszedł płk Paweł Kaliński, wykładowca wyższej oficerskiej szkoły radiotechnicznej w Jeleniej Górze. Odznaczony m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi.

20 lutego br. w Miłkowie zmarł na krótko przed swoimi 89. urodzinami Józef Brandys, „stary wiarus”, spadochroniarz, żołnierz spod Arnhem, działacz Związku Solidarności Polskich Kombatantów. Spoczął na cmentarzu komunalnym w Sobieszowie. Był odznaczony polskimi i brytyjskimi medalami pamiątkowymi. Służbę w Polskich Siłach Zbrojnych zakończył w stopniu kaprala.

W marcu br. w wieku 77. lat odszedł Antoni Tabor, prezes Sądu Wojewódzkiego w Jeleniej Górze w latach 1981-1990.

14 marca br. w wieku 65. lat zmarł Henryk Madej, mikrobiolog, wieloletniego dyrektor ds. Jakości w Przedsiębiorstwie Farmaceutycznym Jelfa SA w Jeleniej Górze.

W wieku 89. lat odszedł Leszek Buba, metodyk i nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół Ekonomiczno-Turystycznych w Jeleniej Górze.

W czerwcu br. w wieku 67. lat zmarł Jerzy Sobański, były wicestarosta Powiatu Jeleniogórskiego w latach 1999–2002, zajmował się sprawami ochrony zdrowia i drogownictwem. Ze względu na swoją długoletnią przynależność do Ochotniczych Straży Pożarnych w ostatnich latach pełnił różne funkcje w Zarządzie Powiatowym OSP.

30 czerwca br. w wypadku samochodowym w wieku 49. lat zginął tragicznie Janusz Maciej Łokaj, absolwent LO im. Żeromskiego z roku szk. 1981/82, nauczyciel historii, przewodnik sudecki, dyrektor Grodzkiej Biblioteki Publicznej w Jeleniej Górze.

25 lipca br. w wieku 45. lat odszedł Artur Kosiński, wieloletni nauczyciel wychowania fizycznego z jeleniogórskiego Gimnazjum nr 2 (wcześniej Szkoły Podstawowej nr 14).

3 sierpnia br. w wieku 55. lat zmarła po długiej chorobie Anna Gniadzik, wieloletni pracownik jeleniogórskiego Urzędu Miejskiego, pracująca w tu niemal od początku istnienia samorządu. W okresie swojej pracy, później na stanowisku Naczelnika Wydziału Organizacyjnego i Kadr zajmowała się m.in. organizacją wszystkich wyborów w Jeleniej Górze, koordynując działalność komisji wyborczych do Parlamentu, wyborów Prezydenta RP i samorządowych.

20 sierpnia br. w wieku 80. lat odszedł Tadeusz Erroll Kosiński, prekursor polskiego jazzu, pianista, aranżer, kompozytor i organizator kultury.

24 sierpnia br. w wieku 79. lat odeszli Danuta i Bolesław Perlowie, wieloletni pedagodzy Specjalistycznego Szpitala Uzdrowiskowego dla Dzieci „Małgosia” w Cieplicach. Zginęli tragicznie, gdy przechodzili przez pasy dla pieszych na Osiedlu Orle.

12 września br., tuż po obchodach swojego 100-lecia, zmarła Jadwiga Kuźmicz, długoletni członek PTTK, Koła PTTK nr 30 tzw. „nauczycielskiego”, bardzo aktywna działaczka w Kole PTTK nr 30 – „nauczycielskim”, emerytowana nauczycielka, prezes jeleniogórskiego oddziału Towarzystwa Tajnego Nauczania.

21 września br. w wieku 90. lat odszedł Henryk Alojzy Dedo, pastor Kościoła Zielonoświątkowego w Janowicach Wielkich i Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan w Jeleniej Górze.

W tym roku odszedł Arkadiusz Sojka (zaginął 15 czerwca, został odnaleziony 30 września w Karkonoszach), 32-letni wychowanek Karkonoszy Jelenia Góra i były piłkarz m.in. KSZO, Polonii Bytom (11 meczów w Ekstraklasie), Floty i Dolcanu. W minionym sezonie był grającym trenerem Piasta Dziwiszów.

9 października br. zmarł znany w środowisku piłkarskim Krzysztof Lechowski. Miał zaledwie 39 lat. Występował m.in. w BKS Bolesławiec, Jawie Otok, Chrobrym Nowogrodziec i Nysie Zgorzelec. Grał także w GKS Raciborowice i był trenerem tamtejszej drużyny juniorów.

10 października br. w Warszawie, w trakcie próby w teatrze, zmarł w wieku 83. lat Jerzy Jarocki, jeden z największych reżyserów w historii polskiego teatru. Ten laureat nagrody im. Konrada Swinarskiego, był absolwentem jednego z pierwszych roczników jeleniogórskiego Liceum Ogólnokształcącego nr 1 im. Stefana Żeromskiego. W 2007 r. został uhonorowany Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis; doceniono go m.in. „za perfekcyjną naukę kilku pokoleń artystów, za kształcenie publiczności”. W swoich wypowiedziach i wywiadach odnosił się życzliwie do Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
450
Puzyńska Katarzyna
34%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
34%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Jelenia Góra będzie miastem tańszym
 
Wiadomości z miasta
spotkanie online 20.05.2024
 
Karkonosze
Wiosna w górach na całego
 
112
Kolizje głównie... przed przejściem
 
Kultura
Ogień w Cieplicach
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group