Sobota, 27 lipca
Imieniny: Julii, Natalii
Czytających: 7634
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra/region: Odeszli, ale w naszej pamięci pozostaną na zawsze

Czwartek, 1 listopada 2012, 6:57
Aktualizacja: Niedziela, 4 listopada 2012, 9:37
Autor: manu
Jelenia Góra/region: Odeszli, ale w naszej pamięci pozostaną na zawsze
Fot. Archiwum
Jak co roku, w związku z Dniem Wszystkich Świętych, publikujemy nazwiska zmarłych, związanych z regionem jeleniogórskim, tych, którzy odeszli na zawsze, ale pamięć o nich żyje i przetrwa nie tylko wśród najbliższych.

9 listopada 2011 roku w wieku 64. lat zmarła Barbara Konkol, prokurator Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze.

4 grudnia 2011 roku w wieku 87. lat odszedł Adam Hanuszkiewicz, aktor i reżyser teatralny. W latach 1945-46 związany był z ówczesnym Wojewódzkim Teatrem Dolnośląskim w Jeleniej Górze, gdzie debiutował rolą Wacława w komedii Aleksandra Fredry „Zemsta” w reż. Stefanii Domańskiej (1945). Po latach, na deskach jeleniogórskiego Teatru im. Cypriana Kamila Norwida wyreżyserował spektakle: „Beniowski” Juliusza Słowackiego (1975), gdzie był narratorem, „Mickiewicz” (1977), „Komedia pasterska” Jana Andrzeja Morsztyna (1997), „Dulska!” wg Gabrieli Zapolskiej (1999) oraz „Kordian” Juliusza Słowackiego (2001).

19 grudnia 2011 r., w wieku 67. lat odszedł Marian Józef Leńko, wieloletni prezes Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

W grudniu 2011r, w wieku 63. lat zmarł kpt. Jan Słowikowski, wieloletni działacz ZOSP RP. W latach 1966–73 strażak i członek Zarządu w OSP Siedlęcin. W latach 1995 – 1998 Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze. Dowódca i uczestnik bardzo wielu działań ratowniczo - gaśniczych na terenie rejonu i województwa jeleniogórskiego oraz kraju. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza oraz innymi odznaczeniami państwowymi, korporacyjnymi, resortowymi i związkowymi.

21 grudnia 2011 r., w wieku 65. lat odszedł Janusz Kijański, scenograf związany z Jelenią Górą i Teatrem im. Cypriana Kamila Norwida, gdzie zrealizował scenografię do spektakli: „Kordian” w reż. Adama Hanuszkiewicza (2001) i „Sztukmistrz. Norwid o Polsce. Norwid o Polakach. Norwid o sztuce” w reż. Aliny Obidniak (2010). Wziął także udział w dwóch ostatnich edycjach warsztatów „Lato w teatrze 2011” budując scenografię do etiud „Impresja” oraz „Medioracja”.

24 grudnia 2011 r., w Wigilię Bożego Narodzenia, w wieku 43. lat zmarła Lidia Schneider, znakomita aktorka teatralna, od roku 1995 związana była z jeleniogórskim Teatrem im. Cypriana Kamila Norwida. Wielokrotnie nagradzana, m.in. za rolę Ulrike Meinhof w spektaklu „Śmierć człowieka wiewiórki” (na XXXVII Jeleniogórskich Spotkaniach Teatralnych 2007 i wyróżnienie w konkursie na wystawienie polskiej sztuki współczesnej), za role Chóru-Normy Drugiej i Klitajmestry w spektaklu „Elektrze” w reż. Natalii Korczakowskiej (Srebrny Kluczyk 2008 i na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych 2009 w Kaliszu).

3 stycznia br. w wieku 73. lat zmarł Zbyszko Brudniak, związany z Kowarami długoletni i zasłużony pedagog–polonista, oddany bez reszty kowarskiej szkole i młodzieży, wychowawca wielu pokoleń, w latach 70. XX wieku naczelnik Miasta Kowary. Na przełomie lat 60. i 70. XX wieku był wykładowcą w Studium Nauczycielskim w Jeleniej Górze, w latach 70. XX wieku wizytatorem Wydziału Oświaty w Jeleniej Górze, starszym wizytatorem Kuratorium Oświaty i Wychowania Urzędu Powiatowego i Urzędu Wojewódzkiego w Jeleniej Górze (1974-77 i 1981-84), od 25 maja 1977 do 31 sierpnia 1981 - Wojewoda Jeleniogórski powierzył mu stanowisko Naczelnika Miasta. W 1984 roku rozstał się z administracją z własnego wyboru, a następnie był kierownikiem, zastępcą dyrektora i dyrektorem Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kowarach, gdzie wytrwał aż do zasłużonej emerytury nauczycielskiej.

W styczniu br. w wieku 84. lat zmarł Waldemar Wydmuch, fotografik, dokumentalista jeleniogórski, pejzażysta Karkonoszy, laureat wielu nagród i wyróżnień.

5 lutego br. w wieku 61. lat zmarł dr inż. Bogdan Szumowski, nadleśniczy Nadleśnictwa „Śnieżka” w Kowarach i działacz Rotary Clubu w Karpaczu.

16 lutego br. w wieku 82. lat odszedł płk Paweł Kaliński, wykładowca wyższej oficerskiej szkoły radiotechnicznej w Jeleniej Górze. Odznaczony m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi.

20 lutego br. w Miłkowie zmarł na krótko przed swoimi 89. urodzinami Józef Brandys, „stary wiarus”, spadochroniarz, żołnierz spod Arnhem, działacz Związku Solidarności Polskich Kombatantów. Spoczął na cmentarzu komunalnym w Sobieszowie. Był odznaczony polskimi i brytyjskimi medalami pamiątkowymi. Służbę w Polskich Siłach Zbrojnych zakończył w stopniu kaprala.

W marcu br. w wieku 77. lat odszedł Antoni Tabor, prezes Sądu Wojewódzkiego w Jeleniej Górze w latach 1981-1990.

14 marca br. w wieku 65. lat zmarł Henryk Madej, mikrobiolog, wieloletniego dyrektor ds. Jakości w Przedsiębiorstwie Farmaceutycznym Jelfa SA w Jeleniej Górze.

W wieku 89. lat odszedł Leszek Buba, metodyk i nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół Ekonomiczno-Turystycznych w Jeleniej Górze.

W czerwcu br. w wieku 67. lat zmarł Jerzy Sobański, były wicestarosta Powiatu Jeleniogórskiego w latach 1999–2002, zajmował się sprawami ochrony zdrowia i drogownictwem. Ze względu na swoją długoletnią przynależność do Ochotniczych Straży Pożarnych w ostatnich latach pełnił różne funkcje w Zarządzie Powiatowym OSP.

30 czerwca br. w wypadku samochodowym w wieku 49. lat zginął tragicznie Janusz Maciej Łokaj, absolwent LO im. Żeromskiego z roku szk. 1981/82, nauczyciel historii, przewodnik sudecki, dyrektor Grodzkiej Biblioteki Publicznej w Jeleniej Górze.

25 lipca br. w wieku 45. lat odszedł Artur Kosiński, wieloletni nauczyciel wychowania fizycznego z jeleniogórskiego Gimnazjum nr 2 (wcześniej Szkoły Podstawowej nr 14).

3 sierpnia br. w wieku 55. lat zmarła po długiej chorobie Anna Gniadzik, wieloletni pracownik jeleniogórskiego Urzędu Miejskiego, pracująca w tu niemal od początku istnienia samorządu. W okresie swojej pracy, później na stanowisku Naczelnika Wydziału Organizacyjnego i Kadr zajmowała się m.in. organizacją wszystkich wyborów w Jeleniej Górze, koordynując działalność komisji wyborczych do Parlamentu, wyborów Prezydenta RP i samorządowych.

20 sierpnia br. w wieku 80. lat odszedł Tadeusz Erroll Kosiński, prekursor polskiego jazzu, pianista, aranżer, kompozytor i organizator kultury.

24 sierpnia br. w wieku 79. lat odeszli Danuta i Bolesław Perlowie, wieloletni pedagodzy Specjalistycznego Szpitala Uzdrowiskowego dla Dzieci „Małgosia” w Cieplicach. Zginęli tragicznie, gdy przechodzili przez pasy dla pieszych na Osiedlu Orle.

12 września br., tuż po obchodach swojego 100-lecia, zmarła Jadwiga Kuźmicz, długoletni członek PTTK, Koła PTTK nr 30 tzw. „nauczycielskiego”, bardzo aktywna działaczka w Kole PTTK nr 30 – „nauczycielskim”, emerytowana nauczycielka, prezes jeleniogórskiego oddziału Towarzystwa Tajnego Nauczania.

21 września br. w wieku 90. lat odszedł Henryk Alojzy Dedo, pastor Kościoła Zielonoświątkowego w Janowicach Wielkich i Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan w Jeleniej Górze.

W tym roku odszedł Arkadiusz Sojka (zaginął 15 czerwca, został odnaleziony 30 września w Karkonoszach), 32-letni wychowanek Karkonoszy Jelenia Góra i były piłkarz m.in. KSZO, Polonii Bytom (11 meczów w Ekstraklasie), Floty i Dolcanu. W minionym sezonie był grającym trenerem Piasta Dziwiszów.

9 października br. zmarł znany w środowisku piłkarskim Krzysztof Lechowski. Miał zaledwie 39 lat. Występował m.in. w BKS Bolesławiec, Jawie Otok, Chrobrym Nowogrodziec i Nysie Zgorzelec. Grał także w GKS Raciborowice i był trenerem tamtejszej drużyny juniorów.

10 października br. w Warszawie, w trakcie próby w teatrze, zmarł w wieku 83. lat Jerzy Jarocki, jeden z największych reżyserów w historii polskiego teatru. Ten laureat nagrody im. Konrada Swinarskiego, był absolwentem jednego z pierwszych roczników jeleniogórskiego Liceum Ogólnokształcącego nr 1 im. Stefana Żeromskiego. W 2007 r. został uhonorowany Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis; doceniono go m.in. „za perfekcyjną naukę kilku pokoleń artystów, za kształcenie publiczności”. W swoich wypowiedziach i wywiadach odnosił się życzliwie do Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz koleją?

Oddanych
głosów
684
Tak, często
15%
Czasami
44%
Nigdy
9%
Nie, wolę autobus
2%
Nie, bo mam samochód
29%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Ile wody powinniśmy pić w ciągu doby?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Turystyka
Strzecha Akademicka – chwila wytchnienia w drodze na Śnieżkę
 
Ciekawe miejsca
Tylko dla wytrwałych: Karkonosze w 1 dzień
 
Aktualności
Nie chcą więcej imprezy techno
 
Aktualności
Pełnia w Karkonoszach. Czy komuś przeszkadza księżyc?
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group