Poniedziałek, 3 października
Imieniny: Teresy, Jana
Czytających: 6410
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Obwodnica otwarta!

Piątek, 26 kwietnia 2019, 14:34
Aktualizacja: Niedziela, 28 kwietnia 2019, 10:31
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Obwodnica otwarta!
Fot. Przemek Kaczałko
Dzisiaj (26.04) otwarto oficjalnie przejazd obwodnicą Maciejowej. W oficjalnym spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele wykonawcy, władz Dolnego Śląska, Jeleniej Góry i kilku okolicznych gmin, policjanci, mieszkańcy Maciejowej i inne instytucje związane z inwestycją. Chwilę po godzinie 14:00 pierwsi kierowcy mieli już okazję przetestować nową drogę.

Inwestycja była możliwa dzięki wsparciu środkami unijnymi, za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Ta obwodnica w znaczący sposób otwiera Kotlinę Jeleniogórską na turystów, ułatwia przejazd mieszkańcom - mówił Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego. - Budowa infrastruktury jest podstawą rozwoju - każdy inwestor patrzy na dostępność transportową - jeśli jest dobra - wówczas patrzy na inne kryteria. Dlatego województwo oraz gminy i powiaty tak dużo inwestują w infrastukturę drogową i kolejową - dodał marszałek.

Prezydent Jeleniej Góry zapewniał, że obwodnica jest ważna zarówno dla mieszkańców Maciejowej, całej Jeleniej Góry, Dolnego Śląska, ale i Polski.

To tutaj przyjeżdża rocznie ponad 3 miliony turystów i do tej pory wjeżdżali w niezbyt komfortowych warunkach. Dzisiaj korka już nie będzie - mówił Jerzy Łużniak.

Otwarcie drogi przed długim weekendem majowym było możliwe dzięki sprawnej pracy wykonawcy, którym jest firma Budimex.

Na każdej budowie pojawiają się niespodzianki, nieprzewidziane tematy do rozwiązania, ale dzięki bardzo dobrej współpracy z zamawiającym udało nam się wszystkie przeszkody pokonać i ponad miesiąc przed czasem oddajemy inwestycję - mówił Łukasz Zapart, kierownik kontraktu z firmy Budimex. - Obwodnica wykonana jest w standardzie drogi głównej przyspieszonej, czyli tylko o jeden poziom niżej niż droga ekspresowa - dodał przedstawiciel wykonawcy.

W ciągu miesiąca ma zostać przebudowany wjazd od strony Radomierza, który połączy nową obwodnicę z drogą krajową nr 3.

Parametry nowej obwodnicy:
- długość 5.300 m
- przekrój – 2 + 1 (to znaczy dwa pasy + jeden do wyprzedzania, naprzemiennie )
- szerokość pasa – 3,5 m
- obiekty inżynieryjne: dwa ronda, dwa skrzyżowania, dwa obiekty mostowe + przejazd gospodarczy (p.poż) pod drogą
- w ciągu obwodnicy - sporo mniejszych przepustów

Jak informują władze miasta, po otwarciu „technicznym”, umożliwiającym przejazdy nową drogą kontynuowane będą m.in. prace w zakresie:
- wjazdu do Maciejowej od strony Radomierza (musi być jeszcze przez pewien czas zamknięty, ze względu na przebudowę tego fragmentu drogi, przy którym powstaną m.in. 2 przepusty, sieci podziemne, oświetlenie, itp.
- kontynuowane będą roboty na drogach gospodarczych wzdłuż obwodnicy
- realizowane będą drobniejsze prace wykończeniowe, w tym budowa chodnika w rejonie ronda w ciągu ulicy Wrocławskiej, i in.
Łączny koszt obwodnicy, wraz z wykupem gruntów pod budowę, projektami, itp. sięga kwoty ok. 57 mln zł.

Twoja reakcja na artykuł?

142
83%
Cieszy
0
0%
Hahaha
6
3%
Nudzi
3
2%
Smuci
4
2%
Złości
17
10%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (113)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group