Sobota, 25 marca
Imieniny: Marii, Marioli
Czytających: 9007
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Miłków: Obfite zbiory buczyny

Wtorek, 17 listopada 2020, 10:16
Autor: WAC
Miłków: Obfite zbiory buczyny
Fot. Leśny Bank Genów Kostrzyca
Ponad 1600 kilogramów nasion buka zwyczajnego dostarczono już w tym roku do Leśnego Banku Genów Kostrzyca. Obecnie trwają prace związane z ich doczyszczaniem, oceną jakości i pakowaniem.

W stacji oceny nasion LBG Kostrzyca trwają właśnie oceny nasion buka zwyczajnego, po szczególnie obfitych, tegorocznych zbiorach.

Na podstawie niewielkiej 100 gramowej próbki określana jest czystość, wilgotność oraz żywotność nasion - opowiada Joanna Borowy z LBG Kostrzyca. - Sprawdza się ilość nasion o odpowiedniej wielkości i kształcie, a także wydziela frakcje zanieczyszczeń, która zawiera m.in. nasiona uszkodzone mechanicznie, opanowane przez larwy czy grzyby, nasiona puste, cząstki roślinne i inne np. kamienie. Następnie przeprowadza się próbę barwienia zarodków, gdzie po odpowiedniej preparacji (usunięcie owocni i łupiny nasiennej) i nawilżeniu, nasiona traktuje się tetrazoliną. W wyniku tego badania tkanki żywe i zdrowe przyjmują kolor czerwony, strefy martwe lub uszkodzone pozostają białe nie zmieniając pierwotnej barwy. Dodatkowo prowadzimy próby kiełkowania po odpowiednio długim przechłodzeniu nasion. Jednak tu musimy uzbroić się w cierpliwość, gdyż wynik otrzymamy dopiero po ok. 22 tygodniach.

Dostarczone do Leśnego Banku Genów Kostrzyca depozyty nasion buka zwyczajnego pakowane są w worki foliowe i kartony oraz umieszczane w komorze chłodniczej w temp. -10 ºC. To pozwoli stworzyć odpowiednie zapasy, dzięki którym nawet przy braku urodzaju w kolejnych latach, nie zabraknie nasion do produkcji sadzonek buka.

Twoja reakcja na artykuł?

15
88%
Cieszy
1
6%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
6%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ilu powinno być posłów w Sejmie?

Oddanych
głosów
895
maksymalnie 150
82%
od 151 do 459
7%
460 jak obecnie
6%
od 461 do 599
1%
600 i więcej
4%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group