Wtorek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 12197
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Obchody ponad podziałami

Wtorek, 13 listopada 2018, 9:05
Aktualizacja: Środa, 14 listopada 2018, 7:01
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Obchody ponad podziałami
Fot. Przemek Kaczałko
Kolejnym elementem obchodów 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, była uroczystość przy dawnym kościele garnizonowym, gdzie przedstawiciele wielu środowisk politycznych, społecznych i mieszkańcy Kotliny Jeleniogórskiej – uczestniczyli w odsłonięciu tablic upamiętniających wydarzenie sprzed 100 lat oraz osoby z tym związane. Dodatkowo, nadano sztandar Bractwu Kurkowemu Ziemi Jeleniogórskiej.
Minęło 100 lat od uzyskania niepodległości po I wojnie światowej. Pozostała pamięć o wydarzeniach, które spowodowały, że wróciła nam niepodległość. Ludzie, którzy walczyli o niepodległość to były bardzo różne osoby pod względem politycznym, społecznym, kulturalnym, religijnym, natomiast łączyła ich miłość do Najjaśniejszej Rzeczypospolitej i szczególna umiejętność współpracy mimo różnic - mówił Marcin Zawiła, ustępujący prezydent Jeleniej Góry.

W trakcie uroczystości odsłonięto oficjalnie tablice pamiątkowe z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości, autorstwa Adama Wolaka, który na swoim koncie ma już kilka tego typu inicjatyw. Po jednej stronie znalazły się nazwiska ojców założycieli Niepodległej, a z drugiej jeleniogórzan, którzy zostali odznaczeni Krzyżem Virtuti Militari. Jak zaznaczył prezydent miasta, nie wszyscy związani z naszym miastem znaleźli się na niej, ale liczy, że zostanie uzupełniona. Dodatkowo odsłonięto kamień z tablicą na pamiątkę obchodów 100-lecia Niepodległości, przy którym posadzono dąb pamięci.

Co istotne, tego dnia bez względu na poglądy polityczne - jeleniogórzanie świętowali razem. Byli przedstawiciele rządu, parlamentu, władz miasta i organizacji różnego typu.

Myślę, że wielka polityka powinna pozostać w Warszawie, a dla nas najważniejsza jest Jelenia Góra. Podziały polityczne może są dobre, ale w takich sytuacjach, kiedy mówimy o jednoczeniu, niepodległości i wolności, to podziały są niepotrzebne i myślę, że taka będzie najbliższa kadencja - jednocząca, a nie dzieląca - powiedział Jerzy Łużniak, prezydent elekt Jeleniej Góry.

Podczas uroczystości nadano również sztandar dla Bractwa Kurkowego Ziemi Jeleniogórskiej.

Twoja reakcja na artykuł?

24
63%
Cieszy
0
0%
Hahaha
4
11%
Nudzi
1
3%
Smuci
2
5%
Złości
7
18%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
801
Jest nowy
6%
1-5 lat
15%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
18%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Nie mówią po polsku
 
112
Oddali hołd zmarłym
 
112
Interwencja pod galerią
 
Edukacja
Tak przywitali mistrzynię!
 
Aktualności
Porzucili samochody na drodze!
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group