Wtorek, 28 czerwca
Imieniny: Ireneusza, Leona
Czytających: 2309
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: O śmieciach „migająco”

Poniedziałek, 17 czerwca 2013, 6:19
Aktualizacja: Wtorek, 18 czerwca 2013, 7:11
Autor: Angela/org
Jelenia Góra: O śmieciach „migająco”
Fot. org
Jakie zmiany czekają nas od 1 lipca i gdzie szukać odpowiedzi na pytania związane z nową ustawą śmieciową – odpowiedzi na te i wiele innych pytań otrzymali z pomocą tłumacza migowego osoby z dysfunkcją słuchu. Spotkanie odbyło się w czwartek (13.06) w siedzibie Terenowego Koła Polskiego Związku Głuchych.

- Niejasności i obaw, co do tego w jaki sposób od l lipca 2013r mieszkańcy będą musieli segregować „śmieci” jest tak dużo, że zwróciliśmy się jako JFOON, członkiem którego jest m.in. Polski Związek Głuchych, do Prezydenta Miasta o zorganizowanie spotkania dla środowiska osób niepełnosprawnych, ze szczególnym zwróceniem uwagi na osoby niesłyszące i niedosłyszące – mówi Ligia Jamer – przewodnicząca Jeleniogórskiego Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych.

Zaproszone zostały wszystkie organizacje pozarządowe, które działają na rzecz osób z niepełnosprawnością na terenie Jeleniej Góry. Polski Związek Głuchych bezpłatnie udostępnił salę na spotkanie, a jego członkowie, także w ramach wolontariatu, podjęli się tłumaczenia na język migowy prezentacji, jaką przygotowali i przedstawili pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM Jelenia Góra.

- Osoby z dysfunkcją słuchu komunikują się w inny sposób i często też mają ograniczenia w prawidłowej interpretacji treści „pisanych”, bo w języku migowym rzadko używa się końcówek fleksyjnych, co w znaczący sposób zmienia formę podanej informacji – tłumaczy Alina Borkowska z Polskiego Związku Głuchych. - Stąd tak ważne jest, by nie zapominać o tym, że od 01.04.2012r obowiązuje już w Polsce ustawa o języku migowym, dzięki której mają być likwidowane wszelkie bariery w komunikowaniu się i pełnym uczestnictwie osób niesłyszących i niedosłyszących w życiu społecznym. Po reakcjach uczestników spotkania i ilości pytań jakie zadano widać, jak było ono ważne i potrzebne. Dziękujemy za tak szybką reakcję władz Miasta na potrzeby naszego środowiska - dodaje wolontariuszka PZG.

Spotkanie odbyło się w ramach akcji edukacyjnej Jeleniogórskiego Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych „NiepełnoSPRAWNY-PełnoPRWANY”. Tworzymy społeczeństwo otwarte dla każdego”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group