Czwartek, 1 maja
Imieniny: Filipa, Józefa
Czytających: 9334
Zalogowanych: 81
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kowary: O roślinach chronionych Sudetów w Kowarach

Środa, 4 kwietnia 2018, 17:12
Autor: Zbigniew Piepiora
Otwarcie wystawy i wykład Wojciecha Giży pt.: Rośliny chronione Sudetów odbędzie się 14 kwietnia (sobota) o godz. 17.00 w „Gościńcu na Starówce” w Kowarach przy ul. 1 Maja 23. Dzięki uprzejmości Danuty Piepiory zaprezentowane zostaną fotografie roślin występujących w Sudetach.

Przyczynkiem do zorganizowania wystawy i wykładu jest ostatnia książka dra W. Giży pt „Rośliny chronione Sudetów” (2017). Jest to pierwsza tego typu publikacja w historii Sudetów. Opisano w niej 167 gatunków stwierdzonych obecnie na obszarze Sudetów, Pogórza Zachodniosudeckiego i Przedgórza Sudeckiego.

Książka jest bardzo starannie wydana pod względem merytorycznym i estetycznym oraz napisana lekkim językiem. W opisie każdego gatunku są informacje dotyczące jego ochrony, zagrożeń i ekologii, istotne cechy taksonomiczne do rozpoznawania w terenie oraz najbardziej rozbudowane, interesujące informacje z zakresu biologii i nauk pokrewnych, m. in. etnobotaniki. Tekst zilustrowany jest 356 znakomitymi fotografiami i mapkami rozmieszczenia gatunków krytycznie zagrożonych (CR). Dla wygody korzystania z tej książki poszczególne gatunki pogrupowano według barwy kwiatów i dodano słownik terminów biologicznych stosowanych w tekście.

Dr Wojciech Giża to biolog, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Od urodzenia mieszka i pracuje w Złotym Stoku. Swoje popularnonaukowe książki wydaje od 2004 roku promując Sudety i rodzimą przyrodę np.: „Skarby Ziemi Złotostockiej”, „Rośliny chronione ziemi ząbkowickiej”, „Rośliny chronione ziemi kłodzkiej” i „Rośliny chronione Wrocławia i powiatu wrocławskiego”, „Storczyki Polski – etymologia” i „Rośliny chronione Sudetów”. Jego książki to pierwsze opracowania tego typu w historii wymienionych obszarów. Ich podstawową zaletą jest to, że dotyczą obszarów niewielkich, w których na co dzień żyją lokalne społeczności. Dzięki takiemu ujęciu jest szansa, że prezentowane w nich rośliny staną się mniej anonimowe i częściej będzie można liczyć na ich ochronę.

Wystawę będzie można oglądać za darmo codziennie do końca lata.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy zawsze masz gdzie zaparkować pod swoim blokiem czy domem?

Oddanych
głosów
359
Tak, nigdy nie mam z tym problemu
34%
Tak, choć czasami muszę dłużej szukać miejsca
15%
Nie, prawie nigdy nie ma wolnego miejsca w pobliżu, parkuję pół kilometra dalej
26%
Różnie, to zależy od pory dnia
25%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
112
Policjanci uratowali psa z rozgrzanego auta
 
Aktualności
Hobby horsing galopuje do Jeleniej Góry
 
112
Nowi policjanci złożyli ślubowanie
 
Aktualności
Jest kasa na basen przy Sudeckiej
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group