Piątek, 22 września
Imieniny: Maurycego, Tomasza
Czytających: 11380
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: O pielęgniarstwie operacyjnym w Cieplicach

Piątek, 25 października 2013, 7:12
Aktualizacja: Sobota, 26 października 2013, 7:31
Autor: Mea
Jelenia Góra: O pielęgniarstwie operacyjnym w Cieplicach
Fot. Mea
XI Konferencja z cyklu „Blok Operacyjny – Pielęgniarstwo Operacyjne w Polsce” zorganizowana przez Karkonoskie Stowarzyszenie Instrumentariuszek, rozpoczęła się wczoraj (24.10.) w Hotelu Cieplice i potrwa jeszcze dziś.

Na spotkanie przyjechało ok. 180 uczestników: dyrektorzy szpitali, kierownicy bloków operacyjnych, pielęgniarki oddziałowe, operacyjne, epidemiologiczne z całej Polski m.in. z Opola, Warszawy, Białegostoku, Katowic, Krakowa, Wrocławia czy też Zielonej Góry.

- Skupiliśmy się na ludziach z bloku operacyjnego, bo żadna maszyna nie zastąpi dobrze wyszkolonego pracownika. Poruszane były tematy m.in. nowoczesnego bloku operacyjnego i prezentowane działanie robota da Vinci, dzięki któremu chirurg może wykonać precyzyjnie zabieg – powiedziała Ewa Grabowska, pielęgniarka oddziałowa Bloku Operacyjnego Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej i przewodnicząca Karkonoskiego Stowarzyszenia Instrumentariuszek, która podczas konferencji mówiła o „Osobowości instrumentariuszki”.

Wykłady wygłosili znakomici lekarze m.in. prof. Krzysztof Bielecki z Warszawy, który jest wielkim autorytetem w chirurgii, prof. Wojciech Witkiewicz, prekursor robota chirurgicznego da Vinci, czy też prof. Wojciech Kielan, który jest konsultantem w dziedzinie chirurgii onkologicznej.

- W bloku operacyjnym liczy się praca zespołowa. Pielęgniarki operacyjne są bardzo ważnym elementem tej współpracy. Mnie pielęgniarki instrumentacyjne uczyły zawodu. Gdy operowałem pierwsze wyrostki to pielęgniarka mówiła mi, gdzie mam przeciąć i podwiązać. Mam ogromny szacunek do instrumentariuszek, bo współpraca z nimi jest podstawą sukcesu podczas operacji – mówił prof. Krzysztof Bielecki.

- Mówiłem o chirurgii robotowej. Pierwszy w Polsce i jedyny robot da Vinci, kierowany przez chirurga, jest obecnie w szpitalu we Wrocławiu, w którym pracuję. Opowiedziałem o pierwszych doświadczeniach w transplantologii w naszym kraju. Dzięki robotowi da Vinci zwiększyła się liczba dawców np. w Japonii, na wzrost liczę również w Polsce – podkreślał prof. Wojciech Witkiewicz, ordynator chirurgii ogólnej, naczyniowej, onkologicznej i transplantacyjnej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu.

- Robot ten jest największym osiągnięcie elektronicznym, jakie zostało zastosowane w chirurgii. Możemy precyzyjnie operować dzięki dziesięciokrotnie powiększonemu obrazowi trójwymiarowemu oraz skanowaniu ruchów chirurga. Końcówka tego narzędzia porusza się w siedmiu płaszczyznach, co odwzorowuje ruchy nadgarstka chirurga – dodał.

Ponadto mgr Z. Korzeniewski wygłosił wykład na temat „Wpływ na innych w zasięgu ręki, mowa ciała w prac, M. Preseren mówił o „Zakażeniach w bloku operacyjnym”, mgr J. Włodarczyk-Rajska o „Współpracy między centralną sterylizatornią, a blokiem operacyjnym według najnowszych standardów postępowania, mgr M. Malara na temat „Jakość wykonywanych usług w bloku operacyjnym, a zdarzenia medyczne, dr O. Pelzer o „Raku jelita grubego u chorych wieku”, dr I. Wróblewska o „Różnicach i podobieństwach w pracy pielęgniarki asystującej chirurgowi w przeszłości i współcześnie”. Ponadto firmy medyczne prezentowały swoją ofertę i sprzęt na stoiskach.

– Już czwarty raz biorę udział w konferencji w Jeleniej Górze, bo poruszane tematy są bardzo interesujące. Przyjechałam tu z ośmioma instrumentariuszkami z mojego oddziału. Pracuję na bloku operacyjnym i tu mogę poszerzać swoją wiedzę na temat nowoczesnych technologii – podkreślała Maria Grzegorska, oddziałowa Bloku Operacyjnego z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.

- Ciekawią mnie różne tematy np. „Osobowość instrumentariuszki”, ponieważ pracuję w tym zawodzie, czy też „Współpraca między zespołem operacyjnym” oraz „Nowoczesny blok operacyjny”. Nowatorskie rozwiązania, które poznaję na konferencjach wdrażam w moim oddziale, na którym mamy wreszcie blok operacyjny po remoncie i z nowym sprzętem godnym XXI wieku – powiedziała Bogusława Szatkowska, oddziałowa ze Specjalistycznego Szpitala w Wałbrzychu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wiek 50 lat to już senior?

Oddanych
głosów
226
Tak
16%
Nie
84%
 
Głos ulicy
Drogo czy tanio w Jeleniej Górze?
 
Miej świadomość
Jak REALNIE zmieni się Twoje ciało, gdy odstawisz cukier
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Aktualności
Uratował życie dziewczynce
 
Kultura
Waluś wyjaśnia fanom
 
Kultura
Zrobili nowoczesny trailer
 
Piłka nożna
Karkonosze w ćwierćfinale [SKRÓT VIDEO]
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group