Piątek, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 5755
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: O kształceniu zawodowym

Wtorek, 1 października 2019, 8:03
Aktualizacja: Czwartek, 3 października 2019, 15:31
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: O kształceniu zawodowym
Fot. Przemek Kaczałko
Wczoraj (30 września 2019 r.) w Jeleniej Górze odbyło się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej, jeleniogórskich szkół i przedsiębiorców. Tematem była jakość kształcenia zawodowego w Polsce. Z kolei młodzież mogła skorzystać z Mobilnego Centrum Edukacyjnego.
Spotkanie zostało zainicjowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej - podkreślił Piotr Iwaniec, dyrektor ZST "Mechanik". - Tego typu spotkanie jest okazją do zadawania pytań odnośnie kształcenia zawodowego. Przepisy określające współpracę szkół z przedsiębiorcami dopiero wchodzą i na pewno się przydadzą, natomiast nasza szkoła od lat taką współpracę prowadzi. Kształcimy dualnie - pracodawcy są obecni w życiu naszej szkoły od lat - dodał P. Iwaniec.
Mobilne Centrum Edukacyjne pozwala pokazać uczniom szkół branżowych i technicznych, jakie mają możliwości po ukończeniu szkoły, zapoznać ich z nowościami dotyczącymi szkolnictwa branżowego i technicznego - powiedział Paweł Dernoga, dyrektor Zespołu Szkół Przyrodniczo-Usługowych i Bursy Szkolnej, który zauważa, że coraz więcej uczniów decyduje się na kształcenie zawodowe i spotkanie z przedsiębiorcami oraz przedstawicielami oświaty może pomóc w rozwoju tej branży.
Zgodnie z hasłem "Dumni jako partner regionu" chcemy wspierać tutejszą młodzież - nie tylko przez różne dotacje, ale też dając im możliwość rozwoju, wspólnie budując coś na przyszłość. Nasze doświadczenia z ZST "Mechanik" pokazują, że absolwenci tej szkoły tak naprawdę nie odstają od studentów politechnik - podkreślił Marcin Serwiński z DWS Draexlmaier.

Jak zaznacza Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji, spotkanie z przedstawicielami szkół i przedsiębiorcami, odbyło się przy okazji przyjazdu do Jeleniej Góry Mobilnego Centrum Edukacyjnego. Wybór szkoły też nie był przypadkowy.

Od 1 września weszła reforma kształcenia zawodowego i technicznego, która bardzo mocno wiąże kształcenie z pracodawcami - myślę, że to było bardzo mocno oczekiwane. Zespół Szkół Technicznych "Mechanik" od lat ma bardzo dobre tradycje współpracy z pracodawcami i zasługuje na uszanowanie - powiedziała Marzena Machałek. - Istotą naszej reformy jest poprawa prestiżu kształcenia zawodowego i technicznego. Nie wystarczą przepisy, współpraca, ale też promocja kształcenia technicznego i zawodowego - trafienie nie tylko do uczniów, ale także rodziców i dziadków - dodała wiceminister.

Mobilne Centrum Edukacyjne usytuowano na pobliskich "błoniach", gdzie przyjmowano grupy uczniów z nauczycielami z jeleniogórskich szkół ponadpodstawowych.

Twoja reakcja na artykuł?

10
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
5%
Nudzi
1
5%
Smuci
2
10%
Złości
6
30%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group