Piątek, 5 czerwca
Imieniny: Walerii, Waltera
Czytających: 6679
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

O ekologii, odpadach i aspektach prawnych

Wiadomości: Kamienna Góra
Niedziela, 17 lutego 2019, 11:31
Aktualizacja: Wtorek, 19 lutego 2019, 8:09
Autor: Oprac. „Mo–Ja” Multimedia
Fot. Użyczone/fot. Artur Kubieniec
Samorządowcy regionu środkowosudeckiego rozmawiali w Kamiennej Górze o dynamicznie zmieniającym się prawie w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi. Jak mówiono, nie można raz odrobić zadania, ta branża wymaga niemal codziennej skrupulatnej pracy.

Spotkanie zorganizowała redakcja miesięcznika „Przegląd Komunalny” wraz z Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej Sanikom z Lubawki oraz Zakładem Utylizacji Odpadów Komunalnych Izery. Dyskutowano m.in.: o ostatnich i planowanych zmianach w prawie dotyczących gospodarki odpadami. Omówiono zakres i wpływ tych zmian na życie mieszkańców. Przeanalizowano koszty gospodarki odpadami komunalnymi. Zastanawiano się, co może mieć na nie wpływ? Próbowano znaleźć najkorzystniejsze i najsprawiedliwsze sposoby ustalania opłat za usługi komunalne. Szukano odpowiedzi na pytanie, co robić by płacić racjonalnie za wywóz odpadów?

Sporo czasu poświęcono in-house w obszarze gospodarki odpadami komunalnymi. To propozycja preferowana mieszkańcom samorządów będących udziałowcami spółek. Polega na świadczeniu usług komunalnych w zakresie dozwolonym prawem, przy wykorzystaniu mechanizmów zamówień z wolnej ręki dla spółek, w których 100 proc. udziałów posiadają gminy.

Andrzej Wojdyła, prezes Sanikom sp. z o.o. w Lubawce: Gospodarka komunalna jest jedną z ważniejszych dziedzin naszego życia. Zwracamy uwagę na racjonalne obchodzenie się z odpadami. Pokazujemy, że wiele z nich wtórnie można wykorzystać. Spotkanie z samorządowcami z pewnością dało odpowiedź na wiele pytań: co wpływa na koszt przetwarzania odpadów, co powinno się zmienić w sferze komunalnej? Szkolenie zorganizowaliśmy w dniu zmiany rozporządzenia dotyczącego naszej branży. Analizowaliśmy nową sytuację, z którą zmagają się gminy.
Mirosław Lech, wójt gminy Stare Bogaczowice: Wciąż dla mieszkańców szukamy rozwiązań uproszczenia sposobu segregacji odpadów, choć przyznaję obowiązujące przepisy są bezwzględne. Segregujemy, zakładamy przydomowe kompostowniki. Uświadamiamy, jak ważne dla nas są działania ekologiczne. Wiąże się to jednak z wydatkami, które musimy ponosić.
Janusz Chodasewicz, burmistrz Kamiennej Góry: Informacje przekazane na spotkaniu zorganizowanym w naszym ratuszu były jasnym sygnałem dla samorządowców: musimy szukać rozwiązań na sprawne zarządzanie gospodarką komunalną , wiele niebezpiecznych zapisów może uderzyć w samorządy, które rozliczają mieszkańcy. Podwyżki za wywóz odpadów będą konieczne, nie możemy więcej dopłacać, przy obowiązujących cenach w budżecie miasta brakuje 800 tys. zł. Odzyskiwanie odpowiedniego poziomu odpadów jest konieczne, niespełnienie norm, będzie się niedługo wiązało z karami dla gmin. Stąd też szukamy rozwiązań, aby zachęcić mieszkańców do racjonalnej segregacji.

Twoja reakcja na artykuł?

1
20%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
20%
Nudzi
2
40%
Smuci
0
0%
Złości
1
20%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~ 17-02-2019 12:09
Zlikwidować darmozjadów i 800 tys. się znajdzie
~Triceratops 17-02-2019 19:23
walczyc z produkcja smieci.duze opakowanie a mało produktu wewnatrz opakowania (oversizing). Produkty przemysłowe sa kiepskiej jakosci aby czesciej kupowac, wyrzucac,kupowac,wyrzucacc... i tak w koło macieja..
~` 17-02-2019 22:03
W polsce to sie tak robi zeby robic a nic nie zrobic. Najpierw segreguj smieci a potem wszystko na jedno wysypisko. Kraj z kartonu. Ktoś pierdnie i wszystko sie rozleci.
~Brzechotnik 17-02-2019 22:35
My tworzymy/produkujemy śmieci. To ci co na nich robią interesy powinni nam płacić, a nie my jeszcze im płacimy - i to coraz więcej - by oni mogli robić na naszych śmieciach kokosowe interesy. HIPOKRYZJA pod płaszczykiem tzw. ekologii.
~ 18-02-2019 11:20
kawałek wędliny opakowanie plastyk , mięso to samo ,napoje plastyk a gdzie szklane opakowania ,gdzie papier ,sami ludzie sobie zgotowali taki los ,kupuję to dodatkowo muszę zapłacić za opakowanie którego się nie sprzeda ,po wyjęciu z plastyku np. kiełbasę na drugi dzień zachodzi pleśnią i to ma być zdrowa żywność
~ 18-02-2019 13:58
A gdzie K C G O główny utylizaror na ziemiach odzyskanych

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Pojawiają się głosy, że w związku z zaległościami w nauce, spowodowanymi pandemią, wszyscy uczniowie powinni powtarzać rok. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
673
Tak
25%
Nie
72%
Nie wiem
3%
Copyright © 2002-2020 Highlander's Group