Wtorek, 17 maja
Imieniny: Weroniki, Sławomira
Czytających: 8319
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: O bezpieczeństwie w mieście – w KSON

Niedziela, 4 maja 2014, 8:53
Aktualizacja: 8:56
Autor: Org
Jelenia Góra: O bezpieczeństwie w mieście – w KSON
Fot. KSON
W Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych odbyło się kolejne spotkanie zorganizowane przez Stowarzyszenie Inwalidów Wzroku z Danutą Razmysłowicz, starszym aspirantem Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze. W żywej rozmowie, ilustrowanej multimedialnie, policjantka zaprezentowała program „Żyj bezpiecznie– bezpieczne osiedle”.

Danuta Razmysłowicz omówiła rządowe programy bezpieczeństwa realizowane przez policję jeleniogórską, ale także akcentowała lokalne inicjatywy policyjne i samorządowe, które mają przyczynić się do poprawy jakości życia i bezpieczeństwa mieszkańców. Niestety, mimo licznych apeli policji nadal oszuści zbierają żniwo w postaci okradania metodą „na wnuczka”, metodą „na śpiocha” rabowani są podróżni, a pod hasłem „atrakcyjne i okazyjne zakupy z prezentami” naciągani są naiwni. Pośród oszukanych największą grupę stanowią osoby starsze i niepełnosprawne.

Wiele uwagi poświęcono sprawom bezpieczeństwa na chodnikach i ulicach naszego miasta. O ile przejścia dla pieszych są prawidłowo oznakowane i oświetlone, to w wielu przypadkach czas „zielonego światła” na przejście jest zbyt krótki, aby osoba starsza czy niepełnosprawna mogła opuścić jezdnię.

Nie doczekał się także realizacji postulat środowiska inwalidów wzroku, aby dotychczasowe sygnały na przejściach ulicznych zastąpić komunikatami głosowymi, stosowanymi z dobrym skutkiem w wielu miastach. Zagrożeniem są również szalejący po chodnikach rowerzyści, co oznacza nie tylko potrzebę budowy ścieżek dla rowerów także w mieście, ale konieczność wzmożenia patroli policyjnych i straży miejskiej.
Uczestnikami spotkania były osoby słabo widzące i niewidome. Stąd część rozmowy nakierowana była na potrzebę posługiwania się „białą laską”, która jest nie tylko atrybutem niewidomych i słabo widzących, ale również stanowi sygnał, że na drodze znajduje się osoba z dysfunkcją wzroku. To ważny sygnał dla kierujących pojazdami, który w prawie o ruchu drogowym znajduje swoje odzwierciedlenie. Inwalida wzroku, który uczestniczy w zdarzeniu drogowym nie posiadając „białej laski” może ponieść wszelkie skutki finansowe i prawne takiego zdarzenia, jako jego sprawca. Wielu uczestników spotkania nie wiedziało o tych uwarunkowaniach i zgłosiło chęć zaopatrzenia się w ten sprzęt ostrzegawczo- rehabilitacyjny.

Spotkanie rozpoczęło kolejny cykl edukacji w zakresie prewencji i bezpieczeństwa. W następnym spotkaniu, które wyznaczono na 27 maja o godzinie 11:00 w świetlicy integracyjnej KSON, wezmą również udział dzielnicowi, na początek z Zabobrza, a także niepełnosprawni innych schorzeń. Zebranie ma charakter otwarty.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group