Czwartek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 4247
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: NSZZ "S": Jeśli nic się nie zmieni, będą strajki!

Czwartek, 5 lutego 2015, 6:50
Aktualizacja: Piątek, 6 lutego 2015, 7:42
Autor: Angela
Jelenia Góra: NSZZ "S": Jeśli nic się nie zmieni, będą strajki!
Fot. Angela
– Sytuacja pracowników zarówno w Jeleniej Górze, regionie, jak i w całej Polsce jest bardzo trudna – mówi Franciszek Kopeć, przewodniczący Zarządu Regionu Jeleniogórskiego NSZZ Solidarność. – Pracownicy wielu zakładów od lat nie mieli podwyżek i często nie wystarcza im pieniędzy nawet na podstawowe potrzeby. Dlatego w walkę o poprawę warunków pracy i płacy powinny włączyć się samorządy i rząd – dodaje F. Kopeć, który zapowiada protesty, blokowanie Sejmu i rond w stolicy.

Wczorajsza (04.02) konferencja prasowa Zarządu Regionu Jeleniogórskiego NSZZ Solidarność, dotyczyła nie tylko problemów w regionie, ale i w całej Polsce. Mówiono o strajkach górników, planowanych zwolnieniach energetyków, pracowników PKP (szczególnie Cargo), Poczty Polskiej (prace ma stracić ok. 5 tys. osób), trudnej sytuacji rolników, pracowników służby zdrowia i oświaty.

- Wielu pracowników ma problem, by zaspokoić podstawowe potrzeby swoje i swoich rodzin, do tego dochodzą umowy śmieciowe, a także elastyczny czas pracy, który uniemożliwia ludziom normalne funkcjonowanie – mówił Franciszek Kopeć. - Nie godzimy się na takie warunki i będziemy z tym walczyć. We wtorek (3.lutego) odbyło się zebranie Krajowego Komitetu protestacyjnego NSZZ Solidarność. W związku z brakiem reakcji premiera na postulaty związkowe dotyczące podjęcia dialogu społecznego, zapadła decyzja o organizacji akcji protestacyjnych. W środę (4.02) OPZZ podjął decyzję o wprowadzeniu pogotowia strajkowego w swoich organizacjach na terenie całego kraju, a w czwartek (5.02) odbędzie się spotkanie i konferencja prasowa Międzyzwiązkowego Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjnego Solidarność, OPZZ i Forum. Będą rozmowy z rolnikami i innymi grupami społecznymi w sprawie organizacji wspólnych działań protestacyjnych. Będziemy także odwiedzać biura poselskie i senatorskie oraz prezentować swoje postulaty – dodał F. Kopeć.

Wśród tych postulatów jest m.in. wprowadzenie nowych zasad dialogu społecznego czyli powołanie Rady Dialogu Społecznego, podwyższenie minimalnego wynagrodzenia do 11 zł za godzinę pracy brutto (obecnie jest 9,70 zł), przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego, ograniczenie umów śmieciowych, a także zlikwidowanie zmian w prawie pracy dotyczących elastycznego czasu pracy.

- Nie chcemy wychodzić na ulicę i krzyczeć, ale jeśli nasze postulaty nie zostaną spełnione, nie będziemy mieli innego wyboru – podkreślał Franciszek Kopeć. – Jeśli trzeba zrobimy miasteczko przed Sejmem, zablokujemy ronda w stolicy, a nawet sparaliżujemy pracę Sejmu. W walkę o poprawę warunków pracy musi włączyć się rząd, który przyzwala na dotychczasowe praktyki. W obronę swoich mieszkańców powinny zaangażować się również samorządy lokalne, które dając przedsiębiorcom ulgi w strefach ekonomicznych, powinny żądać odpowiedniego wynagrodzenia dla pracowników w tych zakładach i odpowiedniego traktowania ludzi – dodał Franciszek Kopeć.

Z pozytywnych informacji kończących konferencję, Bogusław Wojtas, zastępca przewodniczącego Zarządu Regionu Jeleniogórskiego NSZZ Solidarność, poinformował o tym, że udało się wywalczyć w Jeleniej Górze podwyżki dla pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (o czym pisaliśmy w grudniu i styczniu). – Pieniądze na ten cel zostały zabezpieczone w budżecie miasta na rok bieżący i jest to sukces wielomiesięcznych negocjacji organizacji zakładowych NSZZ Solidarność przy MOPS, wspartych przez przedstawicieli zarządu regionu – mówił Bogusław Wojtas. – Będzie to podwyżka średnio o 200 zł na pracownika . Będziemy kontynuować takie działania również w innych jednostkach podległych samorządowi, w tym w Książnicy Karkonoskiej, gdzie pracownicy weszli w spór zbiorowy, żądając przywrócenia poprzedniego regulaminu pracy zmienionego przez ówczesną dyrektorkę A. Raczek – dodał Bogusław Wojtas.

Film Telewizji StrimeoTV

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (72)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
527
Tak
26%
Nie
66%
Nie wiem
8%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group