Poniedziałek, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 12065
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nowy tomograf dla szpitala

Poniedziałek, 29 marca 2021, 14:33
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Nowy tomograf dla szpitala
Fot. Przemek Kaczałko
We wtorek, 30 marca do Jeleniej Góry ma dotrzeć nowy tomograf komputerowy dla Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej. Kilka tygodni wcześniej szpital otrzymał z Agencji Rezerw Materiałowych możliwość wyboru jednego z kilku zaproponowanych urządzeń.

Po analizie dyrekcja szpitala wybrała model tomografu Siemens Somatom Definition Edge Plus.

Zgodnie z deklaracją premiera Mateusza Morawieckiego nasz szpital otrzymał niezwykle potrzebny tomograf. Udało się go pozyskać w rekordowo krótkim czasie. Będzie on dostępny nie tylko dla pacjentów szpitala, ale także dla osób z zewnątrz, ze skierowaniami, zapewniając dostęp do nowoczesnej diagnostyki obrazowej na najwyższym światowym poziomie – powiedział senator Krzysztof Mróz.

Wybrane przez władze szpitala urządzenie to 128-warstwowy aparat do tomografii komputerowej, który jest jednym z najnowocześniejszych dostępnych obecnie na rynku. Zapewnia on bardzo wysoką jakość obrazowania przy zastosowaniu znacznie obniżonego poziomu dawki promieniowania. Wartość urządzenia to około 3 mln zł. Firma Siemens po przyjeździe sprzętu na miejsce będzie miała 4 dni na jego podłączenie oraz wykonanie kalibracji.

Jesteśmy już przygotowani na przyjęcie tomografu. Po jego montażu musimy jeszcze uzyskać stosowne pozwolenia na jego użytkowanie. Oceniam, że zajmie to maksymalnie do dwóch tygodni – powiedział zastępca dyrektora szpitala ds. technicznych Tadeusz Szczerbaty.

W listopadzie zeszłego roku w Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej awarii uległ jeden z dwóch działających w placówce tomografów. Koszt naprawy ponad 10-letniego urządzenia szacowany był na ponad 700 tys. zł. Od tego momentu dyrekcja szpitala zabiegała o nowy tomograf, ponieważ nie dysponowała środkami na zakup nowego urządzenia, a naprawa starego była nieopłacalna. W styczniu premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że z zasobów Agencji Rezerw Materiałowych, w ramach walki z epidemią koronawirusa do szpitali w całej Polsce trafi 19 tomografów komputerowych. Kilka dni później ogłoszono, że dzięki staraniom m. in. senatora Krzysztofa Mroza oraz wojewody dolnośląskiego Jarosława Obremskiego, jeden z tomografów komputerowych z tej puli trafi do Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej w Jeleniej Górze.

Twoja reakcja na artykuł?

33
79%
Cieszy
4
10%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
5
12%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pójdziesz głosować w wyborach 15.10?

Oddanych
głosów
1072
Tak
88%
Nie
8%
To zależy od pogody
5%
 
Głos ulicy
Dni Podgórzyna – czy impreza się podobała?
 
Miej świadomość
Ukraina pozwała Polskę: Koniec Sojuszu?
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Aktualności
Koszulki dla piesków
 
Aktualności
Otworzyli 3 % drogi S3
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – ludzie wracają do domów
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – Alicja w Krainie Czarów
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group