Niedziela, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 5494
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nowy sztandar harcerzy

Niedziela, 17 czerwca 2018, 9:04
Aktualizacja: Poniedziałek, 18 czerwca 2018, 10:44
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Nowy sztandar harcerzy
Fot. Przemek Kaczałko
W sobotę (16.06) na Placu Ratuszowym w Jeleniej Górze odbyła się uroczystość nadania nowego sztandaru dla Hufca Karkonoskiego Związku Harcerstwa Polskiego. Była to też okazja do wręczenia odznaczeń i wyróżnień dla zasłużonych.

W skład Komitetu Fundacyjnego nowego sztandaru weszli: posłanka Zofia Czernow, Marzena Machałek – sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Marcin Zawiła – prezydent Jeleniej Góry, Witold Rudolf – burmistrz Piechowic oraz Marian Łata – były wieloletni komendant Hufca, a także Chorągwi Dolnośląskiej (przewodniczący Komitetu).

- Harcerze są znakomitymi sąsiadami, wnoszą wiele do życia szkoły, współpracujemy przy organizacji wielu imprez. Nasi uczniowie dzięki nim wchodzą w progi harcerstwa – powiedziała Barbara Marszałek-Szurek, dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 13, przy której swoją siedzibę mają jeleniogórscy harcerze.
- Dziękuję za wasze wszędobylstwo i dobry hałas, który robicie. Informacja, że jesteśmy w prawie wszystkich szkołach w Jeleniej Górze, wkrótce powinna się zmienić na taką, że jesteście we wszystkich szkołach – powiedział Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry.

W uroczystości wzięła udział komendantka Chorągwi Dolnośląskiej ZHP harcmistrzyni Dorota Kołakowska.

- W roku 100-lecia harcerstwa kończy się pewien etap harcerskiej służby na ziemi jeleniogórskiej i to dobry moment na konieczną zmianę. Sztandar jest elementem, który spaja harcerzy, ale to materiał, który się zużył, natomiast nie zużyły się ideały. Harcerstwo na ziemi jeleniogórskiej jest bardzo prężne, ciągle się rozwija i myślę, że pod nowym sztandarem kolejne 100 lat będzie jeszcze lepsze – powiedziała D. Kołakowska.

Aktualnie w Karkonoskim Hufcu ZHP jest ok. 450 zuchów, harcerzy i instruktorów. Uroczystość była też okazją do zakończenia sezonu harcerskiego, na który przybyło ok. 300 osób. W planach harcerzy wakacje nad morzem (w Białogórze) oraz w Bieszczadach (m. Czarna).

- Dlaczego warto wstąpić w szeregi ZHP? Harcerze to bardzo ciekawa grupa ludzi, których łączy przyjaźń, pozytywne relacje. Tutaj nie będzie alkoholu, narkotyków, a będziemy się świetnie bawić i razem spędzać czas. To sposób, aby oderwać się od telefonu, tableta, telewizora, a pójść w góry, do muzeum, teatru czy na wycieczkę – przekonuje Maria Łabaziewicz, komendantka Karkonoskiego Hufca ZHP.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group