Środa, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 3660
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nowy oddział onkologiczny

Wtorek, 18 grudnia 2018, 8:02
Aktualizacja: Środa, 19 grudnia 2018, 7:42
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Nowy oddział onkologiczny
Fot. Przemek Kaczałko
Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej doczekało się nowego oddziału onkologii klinicznej, a więc warunki pracy i leczenia będą się odbywać w znacznie lepszym otoczeniu. Jak dotąd, oddział funkcjonuje na poziomie –1 szpitala, co w tym trudnym czasie z pewnością nie pomaga.
Onkologia jest priorytetem funkcjonowania większości szpitali - podkreślił Zbigniew Markiewicz, zastępca dyrektora WCSKJ ds. lecznictwa. - Warto, żeby to leczenie odbywało się w godnych warunkach - dodał.

Inwestycja kosztowała około 10 milionów złotych, z czego 8 pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego (środku unijne), a pozostała kwota to wkład własny z budżetu województwa.

Na przestrzeni ostatnich dwóch lat na inwestycje w WCSKJ przeznaczono 32 miliony złotych. Staje się to naprawdę nowoczesny szpital - powiedział Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego. - To niezwykle ważna inwestycja. Sejmik i zarząd województwa jako priorytet uznał ochronę zdrowia, a szczególnie onkologię, bowiem coraz więcej osób zapada na choroby nowotworowe - dodał marszałek.

Ordynator oddziału onkologii klinicznej przyznaje, że różnica między dotychczasową lokalizacją, a nowym oddziałem jest bardzo duża.

Przeniesienie do nowych pomieszczeń spowoduje znaczną poprawę warunków bytowych pacjentów. W tej ciężkiej chorobie chociaż tyle możemy zrobić. W każdej sali jest dostęp do łazienki - mówiła Katarzyna Woźniak, ordynator oddziału.

Na terenie oddziału dziennego (parter) znajduje się poczekalnia, dwie duże sale z fotelami oraz jedna z łóżkami. Na I piętrze zlokalizowano oddział stacjonarny, a więc dla osób, których pobyt będzie dłuższy, niż jeden dzień. Na starym oddziale było 31 miejsc plus 9 stanowisk do podawania chemioterapii, a na nowym jest 39 miejsc w oddziale stacjonarnym, 19 foteli i 3 łóżka na parterze.

Jak podkreślają pracownicy szpitala, gdy otwierano oddział onkologii klinicznej w Jeleniej Górze - trafiało tu 100 pacjentów miesięcznie, a obecnie jest to 550 osób miesięcznie.

W trakcie uroczystego otwarcia prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak przekazał dyrektorowi szpitala symboliczny czek o wartości niemal 600 tysięcy złotych, a więc kwoty umorzenia podatku, co jest już tradycją we współpracy miasta z placówką służby zdrowia.

Od kilkunastu lat Miasto, a właściwie mieszkańcy umarzają szpitalowi podatek z odsetkami. Prawdopodobnie jesteśmy jedynym miastem, które umarza podatek szpitalowi wojewódzkiemu. Jako mieszkańcy nie możemy w tak trudnej sytuacji, w jakiej jest służba zdrowia - obciążać dodatkowym kosztem - powiedział Jerzy Łużniak.

Twoja reakcja na artykuł?

40
93%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
2%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
5%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group