Środa, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 6996
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Miłków: Nowy kriobank w LBG

Środa, 29 maja 2019, 6:04
Aktualizacja: Piątek, 31 maja 2019, 12:26
Autor: WAC
Miłków: Nowy kriobank w LBG
Fot. Starostwo Powiatowe
Kilka dni temu w Leśnym Banku Genów Kostrzyca odbyło się uroczyste otwarcie nowego kriobanku do przechowywania materiału genetycznego roślin i zwierząt.

Budowa unikalnego obiektu trwała około roku i kosztowała 5 milionów złotych. Kriogeniczny Bank Genów składa się z pracowni kriokonserwacji, laboratorium tkanek zwierzęcych oraz pomieszczenie z pojemnikami kriogenicznymi W tych ostatnich, w ciekłym azocie, przechowywany jest materiał genetyczny 160 różnych, w tym zagrożonych wyginięciem, roślin i zwierząt.

LBG Kostrzyca, podlegający Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, jest jedyną tego typu placówką w Polsce. Działa od 1 stycznia 1996 roku jako jedna z odpowiedzi na klęskę ekologiczną, która zdziesiątkowała w tamtym okresie karkonoskie i izerskie lasy. Głównym celem działalności instytucji jest ochrona zasobów genowych polskich lasów poprzez przechowywanie najcenniejszych nasion drzew, krzewów i roślin runa leśnego. Placówka realizuje też szereg działań badawczych i edukacyjnych, w tym również finansowanych ze źródeł zewnętrznych. W swojej działalności LBG Kostrzyca współpracuje z wieloma podobnymi instytucjami na całym świecie.

Twoja reakcja na artykuł?

7
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group