Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 10626
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Nowości w Parku Norweskim

Piątek, 26 grudnia 2008, 10:15
Aktualizacja: 10:26
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Nowości w Parku Norweskim
W przyszłym roku przypada 100–lecie otwarcia Pawilonu Norweskiego przeznaczonego na restaurację.
Fot. TEJO
Nową cykliczną imprezę plenerową w dwóch edycjach zaplanowało na przyszły rok Muzeum Przyrodnicze. Będzie to giełda staroci związanych z uzdrowiskami i przyrodą. Będą też ciekawe wystawy dla uczczenia ważnych rocznic.

– Chcemy możliwie jak najlepiej promować placówkę, aby było o niej głośno – mówi Stanisław Firszt, dyrektor Muzeum Przyrodniczego. – Do tradycyjnej oferty giełdowej (dwie giełdy minerałów i wystawa plenerowa grzybów świeżych) dojdą kolejne propozycje – zapowiada.

Wiosną i jesienią na placu przed pawilonem norweskim okazję do pochwalenia się swoimi zbiorami będą mieli kolekcjonerzy staroci zawiązanych z lecznictwem uzdrowiskowym oraz przyrodą. Wiąże się z tym przygotowanie i nagłośnienie terenu.

W przyszłym roku przypadają także dwie rocznice, które Muzeum Przyrodnicze chce uczcić w sposób szczególny. Pierwsza to stulecie otwarcia pawilonu norweskiego, zbudowanego przez Edwarda Fuellenera, cieplickiego fabrykanta, zauroczonego norweską architekturą, którą podziwiał w Oslo. Przypomnijmy, że pierwotnie w drewnianym budynku była restauracja, a Muzeum Przyrodnicze mieści się tam od 41 lat.

– Planujemy okolicznościową wystawę, na którą chcemy zaprosić Norwegów. Aktualnie gromadzone są różne eksponaty, które najlepiej oddadzą historię tego budynku – mówi Stanisław Firszt.

Druga rocznica to stulecie zorganizowanych grzybobrań. Pisze o tym założyciel Towarzystwa Karkonoskiego Hugo Seydel w swoich pamiętnikach. – Oprócz tradycyjnej wystawy grzybów świeżych, pokażemy nieudostępniane dotąd modele grzybów (około 300) pochodzące jeszcze ze zbiorów Schaffgotschów – zapowiada szef Muzeum Przyrodniczego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
784
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group