Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Środa, 16 lipca
Imieniny: Marii, Mariki
Czytających: 5165
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kraj: Nowe prawo uwolni miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych

Czwartek, 10 października 2013, 8:01
Aktualizacja: Piątek, 11 października 2013, 6:59
Autor: Angela
Imienne karty parkingowe uprawniające do pozostawiania aut na tzw. kopertach tylko dla osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności – takie zmiany wejdą w życie od 1 lipca 2014 r. Po wielu latach walki środowisk osób niepełnosprawnych Sejm przyjął nowelizację ustawy „Prawo o ruchu drogowym”, która nakłada surowe kary dla osób, które użyją ich bezprawnie.

Dzięki zmianom przepisów zniknie problem dotyczący zarówno niewystarczającej liczby miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych, jak i nadużywania „kart parkingowych” przez osoby nieuprawnione.

- Od wielu lat zgłaszaliśmy swoje zastrzeżenia do obowiązujących w tej materii przepisów – mówi Ligia Jamer, przewodnicząca Jeleniogórskiego Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych i Społecznej Powiatowej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy Staroście Jeleniogórskim. – Zgłaszaliśmy to parlamentarzystom ziemi jeleniogórskiej, ale kierowaliśmy też pisma i prośby o przyspieszenie prac bezpośrednio do Marka Plury, posła i zarazem przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych – dodaje przewodnicząca.

Po zmianach prawa kartę parkingową, uprawniającą do parkowania na tzw. kopertach, będą mogły otrzymać osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, a jednocześnie z ograniczonymi możliwościami poruszania się. Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności będą mogły otrzymać kartę parkingową tylko w przypadku choroby wzroku, upośledzenia narządu ruchu lub choroby neurologicznej. Karta parkingowa dla prywatnej osoby będzie wydawana na czas określony, w oparciu o okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności, ale nie dłużej niż na 5 lat.

Placówki posiadające samochód do przewożenia niepełnosprawnych otrzymają karty z wpisanym numerem rejestracyjnym pojazdu, na czas nie dłuższy niż trzy lata.

Nowe prawo przewiduje też surowe kary w wysokości 2 tys. zł dla tych, którzy posłużą się kartą niepełnosprawnych bezprawnie czyli np. po śmierci osób uprawnionych. Teraz taki proceder jest nagminny.

Ale to nie koniec zmian. Od 1 września 2014 roku zostanie też wprowadzony obowiązek wyznaczania adekwatnej do wielkości parkingu liczby miejsc dla osób z niepełnosprawnością: jedno stanowisko – jeżeli liczba wszystkich miejsc wynosi 6–15, dwa stanowiska dla 16–40 wszystkich miejsc, trzy stanowiska – dla 41–100 oraz 4% ogólnej liczby stanowisk, jeżeli liczba wszystkich miejsc wynosi więcej niż 100.

Organem wydającym kartę parkingową będzie przewodniczący powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, a wszystkie karty będą od stycznia 2016 roku zewidencjonowane w centralnej ewidencji, która stanie się częścią Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

Obecnie obowiązujące karty parkingowe stracą ważność 30 listopada 2014 r.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
449
Tak
31%
Nie, tak jak jest jest dobrze
59%
Nie mam zdania
10%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
112
Polo spłonęło na Pola
 
Aktualności
Kręca film na Placu Piastowskim
 
112
Kolizja w Radomierzu
 
Ciekawe miejsca
Wznowienie badań archeologicznych na zamku w Bolkowie
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group