Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 11431
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kraj: Nowe prawo uwolni miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych

Czwartek, 10 października 2013, 8:01
Aktualizacja: Piątek, 11 października 2013, 6:59
Autor: Angela
Imienne karty parkingowe uprawniające do pozostawiania aut na tzw. kopertach tylko dla osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności – takie zmiany wejdą w życie od 1 lipca 2014 r. Po wielu latach walki środowisk osób niepełnosprawnych Sejm przyjął nowelizację ustawy „Prawo o ruchu drogowym”, która nakłada surowe kary dla osób, które użyją ich bezprawnie.

Dzięki zmianom przepisów zniknie problem dotyczący zarówno niewystarczającej liczby miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych, jak i nadużywania „kart parkingowych” przez osoby nieuprawnione.

- Od wielu lat zgłaszaliśmy swoje zastrzeżenia do obowiązujących w tej materii przepisów – mówi Ligia Jamer, przewodnicząca Jeleniogórskiego Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych i Społecznej Powiatowej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy Staroście Jeleniogórskim. – Zgłaszaliśmy to parlamentarzystom ziemi jeleniogórskiej, ale kierowaliśmy też pisma i prośby o przyspieszenie prac bezpośrednio do Marka Plury, posła i zarazem przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych – dodaje przewodnicząca.

Po zmianach prawa kartę parkingową, uprawniającą do parkowania na tzw. kopertach, będą mogły otrzymać osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, a jednocześnie z ograniczonymi możliwościami poruszania się. Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności będą mogły otrzymać kartę parkingową tylko w przypadku choroby wzroku, upośledzenia narządu ruchu lub choroby neurologicznej. Karta parkingowa dla prywatnej osoby będzie wydawana na czas określony, w oparciu o okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności, ale nie dłużej niż na 5 lat.

Placówki posiadające samochód do przewożenia niepełnosprawnych otrzymają karty z wpisanym numerem rejestracyjnym pojazdu, na czas nie dłuższy niż trzy lata.

Nowe prawo przewiduje też surowe kary w wysokości 2 tys. zł dla tych, którzy posłużą się kartą niepełnosprawnych bezprawnie czyli np. po śmierci osób uprawnionych. Teraz taki proceder jest nagminny.

Ale to nie koniec zmian. Od 1 września 2014 roku zostanie też wprowadzony obowiązek wyznaczania adekwatnej do wielkości parkingu liczby miejsc dla osób z niepełnosprawnością: jedno stanowisko – jeżeli liczba wszystkich miejsc wynosi 6–15, dwa stanowiska dla 16–40 wszystkich miejsc, trzy stanowiska – dla 41–100 oraz 4% ogólnej liczby stanowisk, jeżeli liczba wszystkich miejsc wynosi więcej niż 100.

Organem wydającym kartę parkingową będzie przewodniczący powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, a wszystkie karty będą od stycznia 2016 roku zewidencjonowane w centralnej ewidencji, która stanie się częścią Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

Obecnie obowiązujące karty parkingowe stracą ważność 30 listopada 2014 r.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (33)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
835
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group