Środa, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 5888
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nowe prawo uwolni miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych

Wiadomości: Kraj
Czwartek, 10 października 2013, 8:01
Aktualizacja: Piątek, 11 października 2013, 6:59
Autor: Angela
Imienne karty parkingowe uprawniające do pozostawiania aut na tzw. kopertach tylko dla osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności – takie zmiany wejdą w życie od 1 lipca 2014 r. Po wielu latach walki środowisk osób niepełnosprawnych Sejm przyjął nowelizację ustawy „Prawo o ruchu drogowym”, która nakłada surowe kary dla osób, które użyją ich bezprawnie.

Dzięki zmianom przepisów zniknie problem dotyczący zarówno niewystarczającej liczby miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych, jak i nadużywania „kart parkingowych” przez osoby nieuprawnione.

- Od wielu lat zgłaszaliśmy swoje zastrzeżenia do obowiązujących w tej materii przepisów – mówi Ligia Jamer, przewodnicząca Jeleniogórskiego Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych i Społecznej Powiatowej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy Staroście Jeleniogórskim. – Zgłaszaliśmy to parlamentarzystom ziemi jeleniogórskiej, ale kierowaliśmy też pisma i prośby o przyspieszenie prac bezpośrednio do Marka Plury, posła i zarazem przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych – dodaje przewodnicząca.

Po zmianach prawa kartę parkingową, uprawniającą do parkowania na tzw. kopertach, będą mogły otrzymać osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, a jednocześnie z ograniczonymi możliwościami poruszania się. Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności będą mogły otrzymać kartę parkingową tylko w przypadku choroby wzroku, upośledzenia narządu ruchu lub choroby neurologicznej. Karta parkingowa dla prywatnej osoby będzie wydawana na czas określony, w oparciu o okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności, ale nie dłużej niż na 5 lat.

Placówki posiadające samochód do przewożenia niepełnosprawnych otrzymają karty z wpisanym numerem rejestracyjnym pojazdu, na czas nie dłuższy niż trzy lata.

Nowe prawo przewiduje też surowe kary w wysokości 2 tys. zł dla tych, którzy posłużą się kartą niepełnosprawnych bezprawnie czyli np. po śmierci osób uprawnionych. Teraz taki proceder jest nagminny.

Ale to nie koniec zmian. Od 1 września 2014 roku zostanie też wprowadzony obowiązek wyznaczania adekwatnej do wielkości parkingu liczby miejsc dla osób z niepełnosprawnością: jedno stanowisko – jeżeli liczba wszystkich miejsc wynosi 6–15, dwa stanowiska dla 16–40 wszystkich miejsc, trzy stanowiska – dla 41–100 oraz 4% ogólnej liczby stanowisk, jeżeli liczba wszystkich miejsc wynosi więcej niż 100.

Organem wydającym kartę parkingową będzie przewodniczący powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, a wszystkie karty będą od stycznia 2016 roku zewidencjonowane w centralnej ewidencji, która stanie się częścią Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

Obecnie obowiązujące karty parkingowe stracą ważność 30 listopada 2014 r.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (33) Dodaj komentarz

~czytajacy 10-10-2013 8:45
Wreszcie moze będzie porządek, bo to co się wyprawia teraz to woła o pomstę do nieba,prac.urzędu komunikacji staja na koperty mimo ze nie widać aby cierpiały i posiadały uszczerbek na zdrowiu.Pondto wynika ze w Jelonce to sa sami inwalidzi lub zniedollęzniali!!!
~: 10-10-2013 8:51
Świetnie, tylko: ile będzie kosztowało wyrobienie wspomnianej karty parkingowej, czyżby nowy podatek?
~belgin 10-10-2013 9:06
to prawda wysiada z auta i dogina lepiej jak elnosprawny jesli chodzi o liczbe miejsc to tez przeginaja kiepury 15 17 pietnascie stanowisk a 5 prawie szesc stanowisk a parkujacy inwalidzi normalnie poruszajacy sie a za szybami jakies stare niby niebieskie bo juz ze starosci jakies urawnienia i to jest przegiecie cwaniactwo koluja pelnosprawnych moze jakby mialo ich zlapac kalectwo w zamian za parking omijali by go szeroko
~jerzy 10-10-2013 9:14
przez 3 lata posiadania karty parkingowej , nikt nie skontrolował czy prawidłowo używam karty, czy ja to ja.Jak zadzwoniłem na Straż Miejska,po podaniu wszystkich danych osobowych, że syn używa karty zmarłego ojca - to usłyszałem odpowiedź, że oni nie są od przeprowadzania tego typu kontroli. niepełnosprawny
~graszka 10-10-2013 10:12
to ze ktos odbiera wzrokowo osobe niepelnosprawna jako zdrowa jest b krzywdzace dlatego dobrze ze z to sie biora ,po listopadzie 2014 okaze sie ilu bylo nacigaczy pozdrawiam zdrowo chora
~kali 10-10-2013 10:30
Nagminne jest parkowanie przez zdrowych na miejscach parkingowych przed TESCO i CASTORAMĄ. Co na to ochrona tych marketów? Czy przynajmniej zwracają uwagę? Przecież tyle im wolno!!!
~ 10-10-2013 10:41
Przy niepełnosprawności WZROKU to ja bym raczej prawo jazdy odbierał, a nie kartę parkingową dawał. Dziwny jest ten świat....
~eco 10-10-2013 10:45
Przecież obecny przepis określa dokładnie komu należy się karta parkingowa i kwalifikuje osoby z tymi samymi schorzeniami! Narządy ruchu, wzrok i neurologiczne. Wystarczyło tylko, żeby pan Starosta wykazał inicjatywę i zweryfikował wydane pozwolenia. Teraz nastąpi sytuacja odwrotna, bo trzeba będzie odzyskiwać miejsca z "kopertami" dla sprawnych, bo tych zastrzeżonych jest jak ...
~bereolina 10-10-2013 11:34
A nie piszecie czy brak mózgu będzie kwalifikował do wydania karty ? Przecież kart zabraknie!
~@10:41 10-10-2013 12:53
Człowieczku, karta nie mówi, że inwalida siedzi za kierownicą, tylko że przyjechał tym samochodem. Osobiście - jako inwalida ruchu i wzroku jednocześnie - nigdy w życiu nawet nie usiadłam na fotelu kierowcy, z przyczyn oczywistych, a kartę parkingową wydano na moje nazwisko, bo to ja mam być wożona, obojętne przez kogo. I trochę mnie wkurza konieczność odnawiania karty poprzednio bezterminowej, ale skoro to ma być cena za zwolnienie tych miejsc przez osoby parkujące na kartę babci zmarłej 20 lat temu, których SM nie była w stanie wyłapać mimo głębokiego zainteresowania kierowcami wszelkiej maści, to jestem mimo wszystko ZA. Chociaż wystarczyłoby, żeby SM robiła to, do czego została powołana - ale nie wymagajmy za wiele...
~ 10-10-2013 12:56
nie rozumiem. To osoby niewidome mogą prowadzić pojazd, ze potrzebna im karta?
~Przegięcie 10-10-2013 12:58
Czy nie lepiej jest całkiem zlikwidować te śmieszne koperty. Parkuje taki na kopercie a potem jak gdyby nigdy nic zasuwa szybciej niż inni. Wielkie halo ,że jest równouprawnienie , a tu ciągle ktoś gdzieś ma jakieś przywileje. Najgorsze ,ze korzystają cwaniaczki mające w rodzinie taka osobę wiem cos o tym. Niektórzy wyjątkowo bezczelni parkują pod samym wejściem ( patrz Castorama), a jak by mogli to wjechaliby nawet do sklepu
~szofer 10-10-2013 14:13
Winę za taki stan rzeczy ponosi organ wydający KARTY,dochodzi do przekupstwa, pożyczania zezwolenia . I tu co niektórzy mają rację że kierowcu wysiadając z auta są sprawni od 2 lat ty na tych stronach dopominam się weryfikacji zezwoleń
~inny 10-10-2013 14:28
Najwrzszy czas zmienić też komisję w Jeleniej Górze, która te karty wydaje swoim znajomkom, a szczególnie byłym zomowcom.
~inwalida 10-10-2013 20:09
Kolejny preces wyludzania pieniedzy od tych ktorych zycie kopie najbardziej po d..... Ta cala Banda u sterow wladzy to nic innego jak komorka o przestepczej dzialalnosci w swietle litery Prawa. Co za absurdalne podejscie do niesprawnosci. Moze bedziecie wydawac karty parkingowe tylko dla osob z demencja starcza. Na wpol- Martwych??? Ta cala historyjka o Babci lub Dziadku co gnije w Ziemi od 20 lat a Wnuczek parkuje na jego niby konto. Jaki procen ma taki proceder???? Po drugie o jakiej ewidencji tutaj sie wypowiada ta przemondrzala paniusia, Jezeli przewoze osobe niepelnosprawna ktora ma prawo posiadania takiej karty to mozecie te swoje przepisy wsadzic gleboko w ....... Nikt nie zabroni wykonywac takiej pomocy osobie ze schorzeniem. A CO DO RESZTY SZKODA SLOW NA TEN ZARZADZIK W jELENIEJ:
~jggj 10-10-2013 21:05
Interesujące jest to, że pod castoramą jest dużo miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych.
~kizior 10-10-2013 21:50
Jeżeli ktoś może kierować samochodem to nie jest inwalidą!!!!!!
rymcycymcy 10-10-2013 22:01
Zawsze mnie wkurzają te wolne miejsca pod Tesco i Castoramą ! ...jest tego na prawdę za dużo ! ...albo inwalidów za mało :)
~ 10-10-2013 22:17
Kolejna durna dyskusja, a temat jest poważny. Zazdościcie miejsc dla inwalidów pod Castoramą??? Kpina czy czarne poczucie humoru? Co za bzdety są tu wypisywane...Faszyzm? ksenofobia??? Inwalida ma siedzieć w domu??? Tak? Bo nieinwaliada chce podjechać do Castoramy po doniczki i musi postawić auto 20 m od wejścia a nie 10 m??? Naprawdę was porąbało czy popisujecie się?
~|/^ 10-10-2013 22:49
Dobrze,że to tylko internet. Ileż drzew zaoszczędzonych!
rymcycymcy 10-10-2013 23:45
22:49 | ~|/^ | ...niestety ! :) ...palę drewnem, aby mieć prąd do zasilania ! ;)
~ale 10-10-2013 23:58
lamusy nic nie rozumieja karte ma po to zeby go wozono jakimkolwiek samochodem i z kimkolwiek bedzie jechal,niewidomy czy niepelnosprawny moze poprosic kazdego kierowce zeby go podwiozl gdzie chce (moze) samochodem ale musi posiadac te karte wtedy go podrzuci .
~lekki 11-10-2013 1:43
a co z niepełnosprawnymi o lekkim stopniu... którzy w chwilach pogorszenia mają problem z poruszaniem się a muszą zrobić np zakupy??? a każdy krok jest wówczas problemem ???
~palipies 11-10-2013 7:14
Kartę parkingową osoby niepełnosprawnej posiadam od roku 1979. -Od tego czasu kontrolowany byłem, po jej użyciu, 1 -słownie:JEDEN raz. I to nie bynajmniej w Polsce ale w w Niemczech. Na karcie jest wyrażnie zaznaczone,że należy ją umies...ć w widocznym miejscu miejscu umożliwiającym odczytanie jej pierwszej strony - co najmniej 3/4 posiadaczy do tego się nie stosuje. Dlaczego ? - bo jest tam wskazana data ważności tego dokumentu, a większość z kart wydawana jest na czas określony. I tu jest pole do popisu dla dzielnych strażaków spod znaku SM. Już dawno temu sugerowałem falowe kontrole zajmowanych kopert dla inwalidów pod kątem zasadności zajmowania tych miejsc przez osoby nieuprawnione. Przekracza to jednak granice percepcyjne "odpowiedzialnych" /inaczej/ służb...
~ 11-10-2013 10:50
Żadne tam koperty. Moim zdaniem niepełnosprawny powinien mieć prawo wjeżdżania do sklepu swoim samochodem i robienia zakupów w systemie: SHOP&DRIVE. Oczywiście przy stosowaniu się do ograniczeń prędkości między regałami i na wirażach.
~ 11-10-2013 21:26
DOLNOŚLĄZAK. Nowe prawo dla niepełnosprawnych - to sukces. Natomiast uchwala nr 555/LXVI/2010, którą w dnu 30.03.2010 r. - w imieniu Rady Miasta - podpisał H.Papaj - to, zdaniem jeleniogórzan, bubel prawny. W szczególności załącznik nr 3 do tej uchwały - "Regulamin Strefy Płatnego Parkowania w Jeleniej Górze" - jest rarytasem prawnego ignoranctwa. Zatrważające jest to, że panu Papajowi - jako wielobranżowo wyedukowanemu - nie powinien być obcy elementarz prawniczy i zdarzyć się taki lapsus.
~rozdrazniony 11-10-2013 21:52
A ja WAM Zycze by Was Wszystkich ochydne KREATURY Zycie skopalo dobrze po du..... i zeby kazdy z Was wysportowani nie potrafil wylezc z tego auta ktore was tak bardzo razi stojac na kopercie z emblematem Niesprawnosci. Widac w Tym piep..... Miescie juz nic innego nie ma do roboty jak czepianie sie Inwalidow. I stwarzanie Im dodatkowych barier. Popatrzcie na Wydzial komunikacji na Ptasiej gdzie zlokalizowano koperty? Jakim Glopkiem trzeba byc w tym Miescie siedzac w Urzedzie i stworzyc miejsce parkingowe na krawezniku na ktory trzeba ustawicznie wierzdzac. Moze tak pomalujcue sobie ja na scianie bedzie jeszcze wygodniej ja zaliczyc.
~ 11-10-2013 22:34
Cd. z 21:26. Niewykluczone, że pracownicy Projekt Parking Sp z o.o. nie potrafią poprawnie zinterpretować tego co ówczesna Rada Miasta, pod kierunkiem H.Papajau, uchwaliła. W takim przypadku nieodzowne są korepetycje dla wszystkich zatrudnionych Projekt Parking. Czy pan Hubert - w wolnym od obowiązków czasie - udzieli takich korepetycji? DOLNOŚLĄZAK.
~zyta 12-10-2013 21:22
Z tego co pamiętam na wiosnę tego roku KSON wywojował u Papaja dodatkowych 30 miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych w strefie płatnego parkowania. Zbierano podpisy mieszkańców, w sprawę było zaangażowanych wiele ludzi ale nie widziałam tam przytaczanej w artykule Lidi Jamer.Z tego co wiem Forum, niewidomi , głusi i emeryci nie włączyli się do tej sprawy.Ale to w Jeleniej normalne , że teraz przychodzi czas na medale. Wstyd.
~Ela 20-05-2014 19:44
To co się dzieje w Wałbrzychu to porażka. Na kopertach stają wszyscy. Nawet pożyczają karty. Bo kto ich sprawdzi.? Skoro każdy kto ma st.umiarkowany dostaje kartę ...to jest dalece nie w porządku. Orzecznik wydaje katy nawet na słuch...to chore!!!! Mam uszk, narząd ruchu. Jest to widoczny problem z poruszaniem się...i jest mi przykro jak nie mam gdzie zaparkować...a do samochodu zaparkowanym na kopercie leci ktoś komu można pozazdrościć kondycji. Nie rozumiem tych ludzi...CZEGO ONI NAM ZAZDROSZCZĄ?? Nikt nie chce być na naszym miejscu. Mam nadzieję,że w końcu ktoś się za to weźmie. I Ci wszyscy co się głupio cieszą, że mają kartę która tak na prawdę im się nie należy...w końcu je stracą. Wyjątkowo należy przyjrzeć się komu wydaje się karty parkingowe!!! Zwłaszcza Wałbrzych.
~staner 22-05-2014 14:51
Nigdy wiecej PSL.
~JoannaB 23-11-2014 9:43
To co teraz się dzieje to skandal. Mam 80 letniego ojca ( mieszka razem z mamą- niedosłyszącą posiadającą status represjonowanej)Auto to jego nogi, jest po zawale serca, na nogach bolące żylaki, chodzenie dalej niż 100 m to poważny ból. Co mówić o załatwieniu czegokolwiek w urzędzie. Oczywiście do tej pory ojciec miał możliwość parkowania pod apteką ( LEKI STOSUJE NA STAŁE) czy urzędem. Po nowemu nie będzie uprawniony. Ja mieszkam 100 km od rodziców, więc pomoc w każdym momencie nie jest możliwa. Rządzący PO zamykaliście starych schorowanych ludzi w domach to swoisty sposób ubezwłasnowolnienia. Całe szczęście, że cała nasza rodzina odpuściła sobie wybory. WSTYD UWOLNILIŚCIE KOPERTY OD NAPRAWDĘ POTRZEBUJĄCYCH- ZNAJĄC ŻYCIE TO CWANIAKI SIĘ ODNAJDĄ W SYTUACJI.
~Emeryt zkartą 10-07-2017 12:29
Po zmianie ustawy wszyscy powinni stawać na komisję weryfikacyjną aby sprawdzić ich stan zdrowia - ruchowy ,ci którzy mają orzeczenie stopnia znacznego też powinni przejść komisję bo są już osobami zdrowymi często orzeczenia zostały wydane ponad 15- 20 lat do tej pory są to już osoby zdrowe lub już nie żyjące bo tego nikt nie sprawdził .Karty zostały wydane na ślepo na podstawie starego orzeczenia oraz złożonego wniosku na nową katę nawet mogło tak być ż wiosek składał już dla nie żyjącej osoby. Komisję powinni przechodzić wszyscy. Dzieci jeżdzą na ich karcie , bo zdjęcie jest na jednej stronie a ponadto jest brak kontroli tych kart , nawet na kopertach przed sklepami są używane przez osoby nie uprawnione.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group