Sobota, 25 czerwca
Imieniny: Doroty, Łucji
Czytających: 6576
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Norwid na bluesowo wg Natalii Sikory

Wtorek, 1 października 2013, 7:02
Aktualizacja: 14:45
Autor: Elster
Jelenia Góra: Norwid na bluesowo wg Natalii Sikory
Fot. BM
W poniedziałkowy wieczór (30 września), w ramach XLIII Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych, na deskach Teatru im. Norwida zaprezentowano recital „Norwid Blues” w wykonaniu Natalii Sikory, przygotowany przez Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Wraz z artystką wystąpił Piotr Proniuk – fortepian.

„Norwid Blues” oscyluje między próbą – jak sama wyznała podczas swojego wczorajszego występu Natalia Sikora - do spektaklu i koncertem. To spotkanie z wysmakowaną poezją myśli Cypriana Kamila Norwida i muzyką bluesową (większość utworów skomponował Grzegorz Kwiecień, kilka z nich Natalia Sikora i Piotr Proniuk).

Wśród utworów Norwida, które wokalistce udało się zinterpretować po swojemu, odnajdujemy: „Czemu nie w chórze?”, „Idee i Prawda”, „Kółko”, „Nerwy”, „Specjalności” czy „Ty mnie do pieśni pokornej nie wołaj”. Szczególne wrażenie robią jednak odważne muzyczne interpretacje wierszy z muzyką Czesława Niemena: „Pielgrzym”, „Marionetki”, „Aerumnarum Plenus”, „Daj mi wstążkę błękitną” oraz „Italiam! Italiam!”.

„Na zgon poezji” okazał się ostatnim norwidowskim utworem. Koncert wieńczyły dwie piosenki: „Sen o Norwidzie” ze słowami i muzyką Grzegorza Kwietnia oraz „Nie ma Cię” autorstwa Natalii Sikory (wspólnie z Piotrem Proniukiem). Na bis wokalistka zaprezentowała premierową kompozycję „Cisza”.

Natalia Sikora ma bardzo oryginalny głos. W „Norwid Blues” potwierdza, że jest świadoma swojej misji („Żyję po to, by wychodzić na scenę i poruszać ludzkie serca” – mówi). W swoim spektaklu stoi na straży wartości ponadczasowych i zaprasza w nienachalny sposób widza do swojego świata.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group