Niedziela, 20 września
Imieniny: Eustachego, Filipiny
Czytających: 1679
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Norwid na bluesowo wg Natalii Sikory

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 1 października 2013, 7:02
Aktualizacja: 14:45
Autor: Elster
Fot. BM
W poniedziałkowy wieczór (30 września), w ramach XLIII Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych, na deskach Teatru im. Norwida zaprezentowano recital „Norwid Blues” w wykonaniu Natalii Sikory, przygotowany przez Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Wraz z artystką wystąpił Piotr Proniuk – fortepian.

„Norwid Blues” oscyluje między próbą – jak sama wyznała podczas swojego wczorajszego występu Natalia Sikora - do spektaklu i koncertem. To spotkanie z wysmakowaną poezją myśli Cypriana Kamila Norwida i muzyką bluesową (większość utworów skomponował Grzegorz Kwiecień, kilka z nich Natalia Sikora i Piotr Proniuk).

Wśród utworów Norwida, które wokalistce udało się zinterpretować po swojemu, odnajdujemy: „Czemu nie w chórze?”, „Idee i Prawda”, „Kółko”, „Nerwy”, „Specjalności” czy „Ty mnie do pieśni pokornej nie wołaj”. Szczególne wrażenie robią jednak odważne muzyczne interpretacje wierszy z muzyką Czesława Niemena: „Pielgrzym”, „Marionetki”, „Aerumnarum Plenus”, „Daj mi wstążkę błękitną” oraz „Italiam! Italiam!”.

„Na zgon poezji” okazał się ostatnim norwidowskim utworem. Koncert wieńczyły dwie piosenki: „Sen o Norwidzie” ze słowami i muzyką Grzegorza Kwietnia oraz „Nie ma Cię” autorstwa Natalii Sikory (wspólnie z Piotrem Proniukiem). Na bis wokalistka zaprezentowała premierową kompozycję „Cisza”.

Natalia Sikora ma bardzo oryginalny głos. W „Norwid Blues” potwierdza, że jest świadoma swojej misji („Żyję po to, by wychodzić na scenę i poruszać ludzkie serca” – mówi). W swoim spektaklu stoi na straży wartości ponadczasowych i zaprasza w nienachalny sposób widza do swojego świata.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~Bursztyn 1-10-2013 13:03
Kto tę Panią w ogóle zaprosił? Fatalny koncert, tj. próba teatralna.
~-ja 1-10-2013 13:22
Bardzo piękny, poruszający koncert. Gratuluję wyboru Jej właśnie.
~koko13 1-10-2013 21:38
Bardzo smętny występ.Myślę,że zmiana repertuaru o wiele bardziej byłaby na miejscu. Występ bardzo smutny.Jestem rozczarowana.Głos piękny, ale to za mało na aplauz.
~Widz 1-10-2013 22:44
Tak, głos pani Sikory rzeczywiście zasługuje na podziw, ale...to za mało. No i gdzie był kontrabasista Michał Lamża i perkusista Wojciech Bylica? Słowem recital rozczarował.
~WB 2-10-2013 14:04
Aby taki koncert zrozumieć trzeba coś wiedzieć o poezji C.K. Norwida sztuce wokalnej jaką musi posiąść jej wykonawca oraz umieć odróżnić disco polo, którego zapewne przedmówcy się spodziewali, od występu artysty, którym Natalia niewątpliwie jest. Spektakl był cudowny i chwała dyrektorowi teatru że do niego doprowadził. mam nadzieje że będą następne.
~Do ~ 2-10-2013 15:16
~WB,,,Mam prośbę. Proszę spytać tych, którzy znakomicie znają twórczość Pana Norwida i którzy byli na tym koncercie. Bo pysznienie się w tej formie nic zmieni. Czy "chwała dyrektorowi" jest należna? Nie znam odpowiedzi.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group