Środa, 5 października
Imieniny: Apolinerego, Marcelego
Czytających: 3608
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nikt nie chce dorosłych psów – zastój w adopcjach

Piątek, 24 marca 2017, 7:49
Aktualizacja: Sobota, 25 marca 2017, 8:02
Autor: Joanna P.
Jelenia Góra: Nikt nie chce dorosłych psów – zastój w adopcjach
Fot. Użyczone
Trudna sytuacja w fundacjach niosącym pomoc bezdomnym zwierzętom. Zastój w adopcjach uniemożliwia pomoc kolejnym. W jeleniogórskim Inspektoracie Fundacji Mondo Cane mieszka dużo starszych psów, które oczekują na nowe domy.

- Staramy się pomagać tym zwierzętom, ale bez nowych domów nie możemy pomagać kolejnym - wyjaśniają opiekunowie zwierząt przebywających w jeleniogórskim Inspektoracie Fundacji Mondo Cane, w którym w tej chwili mieszka 18 psów i 14 kotów. Większość z nich została przywieziona w wyniku interwencji - były głodzone, bite, czasem w agonii.

- Ludzie szukają raczej szczeniąt, które przez brak sterylizacji i kastracji wciąż łatwo wziąć skądkolwiek – tłumaczą opiekunowie. Brak kontroli nad rozmnażaniem zwierząt odbiera szansę na znalezienie domu tym, które miesiącami, a nawet latami czekają na nową rodzinę w schronisku. Czego obawiają się ludzie przy decyzji o adopcji dorosłego psa? ajczęściej chodzi o wychowanie – co jest błędnym myśleniem.

Dorosłe psy są bardziej zrównoważone i posiadają wiele własnych przyzwyczajeń, które najczęściej są akceptowalne. W rzeczywistości, w wychowanie każdego zwierzęcia trzeba się zaangażować. Częstym błędem, z którym spotykają się pracownicy inspektoratu, jest chęć wzbudzania dominacji właściciela nad psem. Prowadzi to do tego, że zwierzę odczuwa lęk i na przykład, zamiast nauczyć się czystości załatwia się ze stresu w mieszkaniu. Niektórzy wsadzają pyszczki zwierząt w ich nieczystości myśląc, że tym oduczą ich załatwiania się w domu. To tylko potęguje obawy przed powrotem właściciela. Niektórzy obawiają się procedur adopcyjnych, obowiązujących w fundacji.

- Często zabieramy zwierzęta w agonii z domów lub z ulic. Po długiej drodze udaje się je uratować. Kochamy te zwierzęta, leczymy, karmimy, bawimy się z nimi i chcemy mieć pewność, że oddajemy żywe stworzenie w dobre ręce – wyjaśniają opiekunowie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (27)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group