Poniedziałek, 23 maja
Imieniny: Emilii, Iwony
Czytających: 2803
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

LWÓWEK ŚLĄSKI: Nieznane widoki na Czarną Wieżę

Piątek, 9 stycznia 2009, 8:36
Aktualizacja: 13:51
Autor: M. Kaszuba, Lwówek Śląski Net, tejo
LWÓWEK ŚLĄSKI: Nieznane widoki na Czarną Wieżę
Wieża jest pozostałością kościoła ewangelickiego, zburzonego w latach 60. XX wieku.
Fot. Archiwum
Za ponad 100 tysięcy złotych sprzedano Czarną Wieżę, pozostałość po lwóweckim kościele ewangelickim. Nie wiadomo jeszcze, jak zostanie zagospodarowany zabytek.

W przetargu brała udział tylko jedna osoba: Iwona Ławińska-Tarsa, która zakupiła zabytek za 103.470 zł wpłacając 50 procent bonifikaty od wartości nieruchomości. – Nie wiem jeszcze, na co będzie przeznaczona Czarna Wieża, nie chcę jeszcze rozmawiać o planach dlatego, że bardzo dużo zależy od konserwatora zabytków, który wydaje stosowne pozwolenia mówi – nowa właścicielka wieży. Pani Iwona zaprosiła nas na rozmowę w późniejszym terminie, kiedy będą znane jakieś bliższe szczegóły przeznaczenia zabytku.

Wieża była częścią świątyni protestanckiej, którą rozebrano w latach 60. XX wieku. Wcześniej, od 1945 roku, stała praktycznie nieużywana. Niszczeje do dziś, obecnie porastają ja krzewy. A teren w około wieży od dawna jest zabezpieczony. Zabytek może zostać wykorzystany jako restauracja lub punkt turystyczny, jedynym problemem są ogromne pieniądze jakie należy zainwestować w wieżę.

Kilka lat temu wieżę chciał zagospodarować miejscowy regionalista Józef Andrzej Bossowski. Miał oryginalny pomysł, aby w budynku urządzić wystawę starych dokumentów i udostępnić turystom tarasy widokowe. Chciał także zamontować w obiekcie… wahadło Foucault’a. – Takie wahadło utrzymujące stałą płaszczyznę wahań dowodzi obrotu Ziemi. Nazwa upamiętnia jego wynalazcę, Jeana Bernarda Léona Foucaulta, który zademonstrował je w 1851 r. w paryskim Panteonie – czytamy na stronie Bossowskiego. Planów tych nie udało się zrealizować.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group