Środa, 28 października
Imieniny: Szymona, Tadeusza
Czytających: 7357
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nietypowy teatr w plenerach Miedzianki

Wiadomości: Region
Czwartek, 5 października 2017, 7:03
Aktualizacja: Piątek, 6 października 2017, 7:29
Autor: WAC
Fot. Użyczone
Już od kilku miesięcy najważniejsze miejsca niemal nieistniejącego miasteczka Miedzianki regularnie zmieniają się w teatralną scenę. Dzieje się to za sprawą grupy przewodników sudeckich tworzących Teatr Korkontoi.

Pomysłodawcą i założycielem Teatru Korkontoi, który od kilku miesięcy wystawia sztukę plenerową „Miedzianka – Przestrzeń Czasu” w Miedziance jest Jarosław Szczyżowski. Teatr tworzy siedem osób. Wszyscy są przewodnikami sudeckimi. Z tego też względu obecny i przyszły repertuar grupy będzie poświęcony niezwykłym historiom Dolnego Śląska ze szczególnym uwzględnieniem Sudetów. Obecnie zespół pracuje, nad kolejnym spektaklem poświęconym tym razem dziejom Jeleniej Góry. Jego premiera planowana jest na przyszły rok.

„Miedzianka – Przestrzeń Czasu” to spektakl ruchomy, składający się z 11 aktów granych w najważniejszych miejscach nieistniejącego miasteczka. Jest to oryginalne wydarzenie angażujące widzów, którzy wraz z aktorami przenoszą się do czasów powojennych Miedzianki. Wszystko odbywa się pod osłoną nocy, a oprócz gry aktorskiej ważną rolę odgrywają także światło, dźwięk, ogień oraz widzowie, którzy na czas spektaklu otrzymują lampy naftowe, z którymi podróżują wraz z aktorami podczas przedstawienia. Wszystko zaczyna się i kończy w nowym Browarze Miedzianka.

Premiera spektaklu miała miejsce 23 kwietnia 2017 i była odpowiedzią na wciąż rosnące zainteresowanie historią Miedzianki. Przypomnijmy, że Teatr Korkontoi w latach 2015 i 2016 współpracował z Teatrem im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze. Dzięki tej współpracy spektakl „Miedzianka” grany wówczas na deskach „Norwida” został wystawiony dwukrotnie w Miedziance. - Po wypadnięciu sztuki, opartej na reportażu Filipa Springera z repertuaru jeleniogórskiego teatru, powstała alternatywna sztuka, którą postanowiliśmy jako Teatr Korkontoi wystawiać cyklicznie w Miedziance – mówi J. Szczyżowski.

- Najbliższe przedstawienie, odbędzie się 28 października, o godzinie 19:00. Jesteśmy grupą nieformalną. Do tej pory informacje o spektaklu umieszczaliśmy tylko i wyłącznie za pośrednictwem naszego fanpage’a na FB, a mimo to nigdy nie narzekaliśmy na frekwencje publiczności - dodaje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group