Niedziela, 11 czerwca
Imieniny: Benedykta, Feliksa
Czytających: 5506
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Niedziela w muzeum

Poniedziałek, 21 września 2020, 7:02
Autor: WAC
Jelenia Góra: Niedziela w muzeum
Fot. WAC
Pod znakiem dwóch prelekcji upłynęła wczorajsza (20.09) niedziela w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. Jan Tyszkiewicz opowiadał o gospodarczej historii Polski pod zaborami, a Zbigniew Łodygin o fotograficznej pasji znanego kompozytora Mieczysława Karłowicza.

Mieczysław Karłowicz znany jest przede wszystkim jako kompozytor i taternik. Tymczasem jedną z jego wielu pasji była również fotografia. Tej dziedzinie jego zainteresowań była poświęcona prelekcja Zbigniewa Ładygina, którego książka "Mieczysław Karłowicz. Fotografie" została kilka lat temu wydana przez Oficynę Wydawniczą Wierchy Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. To tam, w krakowskim Centralnym Ośrodku Turystyki Górskiej PTTK przechowywane są pozostałe po Karłowiczu oryginalne szklane negatywy i wykonane jego ręką albumy ze zdjęciami z tatrzańskich wędrówek. Książka ta stanowi katalog wszystkich zachowanych zdjęć kompozytora z dokładnymi ich opisami, a także analizę jego fotograficznych dokonań.

W trakcie wykładu Z. Ładygin opowiadał o swojej pracy nad tą pozycją książkową. Ze szczegółami zapoznawał też słuchaczy z kolejnymi etapami przygody z fotografią kompozytora. Nie zabrakło szczególnie cennych dla czynnych fotografików informacji na temat sprzętu fotograficznego oraz technik jakich używał M. Karłowicz.

Zbigniew Ładygin jest dziennikarzem, krajoznawcą, publicystą. Pracował w "Gazecie Krakowskiej", prowadząc jej oddział zakopiański. Przez wiele lat kierował wydawnictwami Tatrzańskiego Parku Narodowego, czyniąc z nich liczącą się oficynę. Współredaktor czasopisma "Tatry". Przewodnik tatrzański, taternik, speleolog. Zajmuje się też fotografią i jej historią

Historii gospodarczej poświęcona była kolejna prelekcja, która odbyła się w ramach tegorocznych „Europejskich Dni Dziedzictwa”. W trakcie wykładu pt. „Kapitaliści bez państwa” historyk Jan Tyszkiewicz z działu edukacji Muzeum Karkonoskiego przedstawił losy wybranych polskich przedsiębiorców, zarówno pod zaborami jak i poza nimi, którzy osiągnęli sukces bez państwa, które mogłoby reprezentować naród. Polacy, mimo że byli poddanymi obcych mocarstw intensywnie wykorzystywali możliwości jakie dała rewolucja przemysłowa i aktywnie brali udział w mającym miejsce rozwoju gospodarczym.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Plac Ratuszowy czy Piastowski, który bardziej zachęca do spacerów?

Oddanych
głosów
371
Plac Ratuszowy
11%
Plac Piastowski
60%
Wolę miejskie parki
30%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group