Piątek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 5360
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Niedziela w muzeum

Piątek, 4 marca 2022, 5:55
Autor: Muzeum Karkonoskie
Jelenia Góra: Niedziela w muzeum
Fot. Archiwum Muzeum Karkonoskiego
W najbliższą niedzielę (6.03) o godz. 13:00 Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze zaprasza na wykład dra Tomasza Stolarczyka pt. „Archeologia montana, czyli archeolodzy, kopalnie i huty”. Wstęp jest bezpłatny.

W ramach wystawy czasowej „W cieniu Gór Olbrzymich – Średniowiecze” jeden z bloków tematycznych poświęcony został średniowiecznemu górnictwu i hutnictwu szkła. Góry Izerskie i Karkonosze słynęły już od XIV wieku z tzw. leśnych hut, produkujących kruchy surowiec, a góry przemierzali poszukiwacze skarbów, szlachetnych kamieni i bogactw naturalnych, zwłaszcza złota. W trakcie wykładu wybitnego badacza tej tematyki omówiona zostanie historia dawnych prac poszukiwawczych i górniczych w Sudetach i na Pogórzu (głównie Góry i Pogórze Kaczawskie, Góry Izerskie). Szczególna uwaga poświęcona zostanie najważniejszym ośrodkom górniczym regionu (Złotoryja, Lwówek Śląski), ale także poszukiwaniom górniczym na terenach górskich, w tym związanym z górnictwem kruszcowym.

Tomasz Stolarczyk to archeolog, kierownik Działu Archeologii Muzeum Miedzi w Legnicy, autor licznych publikacji, m.in. monografii górniczego miasta Miedzianki, pasjonat Gór Kaczawskich. W kręgu jego zainteresowań badawczych znajdują się m.in. prehistoryczna metalurgia i historyczne górnictwo.

Twoja reakcja na artykuł?

3
60%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
20%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
20%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group