Czwartek, 24 września
Imieniny: Gerarda, Teodora
Czytających: 6317
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Niech stanie się chaos!

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 22 stycznia 2010, 19:47
Aktualizacja: Sobota, 23 stycznia 2010, 7:55
Autor: TEJO
Fot. TEJO
I nastał w Biurze Wystaw Artystycznych, gdzie od dziś możemy podziwiać wystawę prac Jakuba Rebelki, młodego malarza, grafika i rysownika. – Wspólnym mianownikiem tych dzieł jest chaos – powiedział autor bijących po oczach wszystkimi barwami rysunków, obrazów oraz ikon.

Nie jest to jednak chaos destrukcji, ale koncepcja całości wystawy („Element chaosu”), która – choć z pozoru bezładna – układa się w pewien zupełnie nielogiczny ciąg artystycznych zderzeń. Wiele tu zapożyczeń z ulubionego przez Rebelkę komiksu. Choć z dymkami, jednak bez treści, która dałaby możliwość zaistnienia fabuły. Sporo tu fragmentów przewrotnych: obrócone o 180 stopni napisy, które przykuwają uwagę zwiedzających.

Są cytaty z malarstwa art-nouveau, wyraźne odniesienia do polskiej szkoły plakatu. Słowem: prawdziwy i smaczny koktajl. Wart tym bardziej skosztowania, jako że jego autor to twórca fresków namalowanych w Muzeum Powstania Warszawskiego i w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Kto chce dzieło Jakuba Rebelki odczytać, musi się mu dokładnie przyjrzeć. A od patrzenia można – jak powiedział kurator wystawy Piotr Machłajewski – doznać zawrotu głowy. W pozytywnym znaczeniu oczywiście. Tęcza chowa się przy pracach artysty, które kolorami tętnią barwami żyją. W czerni i bieli ten świat straciłby swoją esencję.

– Cieszę się, że możemy gościć artystę młodego, tuż po studiach. Mam nadzieję, że ta wystawa to dobry początek artystycznej drogi. Pobawię się we wróżkę: przyszłość Jakuba Rebelki widzę kolorowo – powiedziała Janina Hobgarska, dyrektorka BWA. Twórca podkreślił, że chaos jest wspólnym mianownikiem jego dzieł. – Jest też jednocześnie pewnym szyfrem, dzięki któremu można zrozumieć ukryty sens – dodał.

Zgłębianie tego szyfru szczerze polecamy entuzjastom sztuki, zwłaszcza awangardowej, którzy – przy innych okazjach – są bardzo głośni, a dziś w BWA ich nie było. Niemal jak zwykle zabrakło też młodzieży, zwłaszcza tej, która ze sztuką wiąże swoją przyszłość. Jedynie na wystawie swojej nauczycielki, artystki plastyka Beaty Kornickiej-Koneckiej młodzi ludzie z Liceum Plastycznego stawili się na wernisażu liczną grupą. Dziś dotarła jedynie skromna ich reprezentacja.

Być może będzie jeszcze okazja wspólnego obejrzenia dzieł Jakuba Rebelki. – Nie zdążyliśmy z wydaniem katalogu. Postaramy się zorganizować finisaż wystawy, aby podzielić się z nimi widzami – zapowiedziała Janina Hobgarska.

Jakub Rebelka to malarz, grafik, rysownik komiksów. Studiował na Akademii Multimedialnej i ASP w Gdańsku (dyplom w pracowni prof. Teresy Myszkin). Na jego dorobek artystyczny składają się liczne serie malarskie, freski i murale, nadzwyczaj rozbudowane graficznie komiksy (m.in. „Doktor Bryan”, „Ester i Klemens”, ”Dick4Dick”, „Oskar”) oraz ilustracje. Rebelka jest autorem fresków w Muzeum Powstania Warszawskiego (2007), w Teatrze Narodowym (wykonane w ramach Roku Herbertowskiego), a także realizacji z pogranicza malarstwa i dekoracji wnętrz: Arthotel - ”lalala” (Sopot 2007), Okólnik, pokój Kudłatego (Warszawa 2007) i "Pink Flamingo nr.7" (w gdańskim klubie Sfinks) – podało BWA

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

rymcycymcy 22-01-2010 23:28
Chaos to pewna forma porządku, którą preferuje moja małżowinka i świetnie się w tym porządku odnajduje :) ...wiem, bo zajrzałem jej do torebki ! ;)
*piipi* 23-01-2010 0:41
.. Prawdziwy zawrót głowy ..".. .*tego to mozna dostac ..od napojów alkoholowych (równiez) "prezentowanych" ..na Vernissage !
Patol 23-01-2010 2:12
Chaos to był jak teraz wracając ze stacji musiałem całkiem znietrzeźwionego kolegę transportować do bloku ;) Po 9 piwkach to wyczyn że się spotkaliśmy :D alko czyni cuda ;)
rymcycymcy 23-01-2010 16:21
| Patol | ...szkoda, że to nie była koleżanka. Mógłbyć wtedy w ten chaos wprowadzić troszkę porządku ;)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group