Środa, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 1961
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nie żyje reżyser Tomasz Konina

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 27 sierpnia 2017, 3:52
Aktualizacja: 3:54
Autor: Manu
Fot. Archiwum Teatru
Wczoraj (26.08, w sobotę) w wieku 45 lat zmarł reżyser teatralny Tomasz Konina, który na deskach jeleniogórskiego Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w 2001 roku zrealizował spektakl “Historia o Miłosiernej, czyli Testament psa” Ariano Suassuny.

Tomasz Konina był nie tylko reżyserem tego przedstawienia, ale także opracował do niego scenografię. “Historię o miłosiernej” napisał w połowie lat 50. ubiegłego wieku Brazylijczyk Ariano Suassuna. Sztuka nawiązuje do tradycji średniowiecznej, bliska jest też teatrowi hiszpańskiego buffo z XVII wieku. Nazywano ją współczesną commedią dell'arte. To moralitet rozgrywający się współcześnie w miasteczku na prowincji. Osią akcji jest intryga cwaniaczka GriIo, który organizując katolicki pogrzeb zdechłego psa, kompromituje małomiasteczkową elitę. W skórę biorą proboszcz, zakrystian, piekarz, a nawet biskup. To bajka dla dorosłych i pokazująca świat grzechu, w którym ksiądz za pieniądze może wyprawić pogrzeb psu, a żona prezesa Bractwa Różańcowego jest dziwką.

Premiera miała miejsce 4 lutego 2001. W obsadzie wówczas pojawili się: Jacek Paruszyński (Pajac), Piotr Konieczyński (Grilo), Jacek Grondowy (Chico), Marta Łącka (Piekarzowa), Bogusław Siwko (Piekarz), Kazimierz Krzaczkowski (Ksiądz), Tomasz Radecki (Zakrystian), Robert Dudzik (Biskup), Grzegorz Cinkowski (Severino), Krystyna Dmochowska (Miłosierna), Tadeusz Wnuk (Manuel), Bartosz Mazur (Lucyfer/Major) oraz Elżbieta Kosecka, Magdalena Kępińska i Iwona Lach jako Trzy kobiety.

Tomasz Konina urodził się 23 czerwca 1972 w Warszawie. W 1996 ukończył Wydział Wiedzy o Teatrze na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W 1998 zadebiutował jako reżyser teatralny i operowy w Teatrze Ateneum i Operze Wrocławskiej. Był stypendystą Vilar Young Artists Programme (obecnie Jette Parker Young Artists Programme) w Royal Opera House Covent Garden w Londynie. W latach 2007–2015 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Dramatycznego im. Jana Kochanowskiego w Opolu. W 2013 ukończył Menadżerskie Studia Podyplomowe (Zarządzanie firmą. Instrumentarium współczesnego menadżera) na Wydziale Zarządzania, Informatyki i Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Był laureatem wielu nagród, m.in. w 2005 otrzymał nagrodę łódzkich recenzentów teatralnych Złota Maska za inscenizację i scenografię przedstawienia operowego Adriana Lecouvreur Francesca Cilei w Teatrze Wielkim w Łodzi, a w 2015 – Złotą Maskę za scenografię do widowiska “Opowieści z Narnii” C.S. Lewisa w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~do dyr 1-09-2017 13:34
Szkoda. Ogromna strata dla polskiego i europejskiego teatru oraz dla opery. Jeżeli już czas na opinię to należy stawiać ponad niektórych reżyserów i dyrektorów obecnych choćby w Warszawie, zwłaszcza w dziedzinie reżyserii operowej

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group