Piątek, 26 lutego
Imieniny: Aleksandra, Mirosława
Czytających: 7451
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Nie zapominajcie, że śniadanie daje moc

Środa, 9 listopada 2011, 8:16
Aktualizacja: 8:17
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Nie zapominajcie, że śniadanie daje moc
Fot. Angela
O tym wiedzą już uczniowie klas I – III Szkoły Podstawowej nr 3 w Jeleniej Górze, gdzie wczoraj zaczęła się akcja zdrowego odżywiania. Uczniowie wraz z nauczycielami i rodzicami przygotowali kanapki tylko ze zdrowych produktów i owoce. Poznali też 12 zasad zdrowego odżywiania, z którymi zapoznać się powinni również dorośli.

O tym, jak ważne jest zdrowe odżywianie dzieci doskonale wie dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 3 im. Mikołaja Kopernika, gdzie analizowane wypadki w szkole pokazują, że szereg złamań kości wynika właśnie z ich słabego budulca. Dlatego systematycznie szkoła uczestniczy w ogólnopolskich programach, które mają zmienić tę sytuację, w tym: „Szklanka mleka dla każdego ucznia” czy „Warzywa i owoce w szkole”.

Również szkolny sklepik nie ma już jak dawniej niezdrowych napojów czy przekąsek, ale sprzedaje owoce, kanapki i zdrowe łakocie. W tym roku przyszedł też czas na wdrożenie ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc”, która realizowana jest już po raz szósty.

- W ramach akcji „Śniadanie daje moc” przez kilka dni w naszej szkole w klasach nauczania zintegrowanego oraz przedszkolnego przeprowadzane były pogadanki. Dzieci poznawały 12 zasad zdrowego odżywiania, a dzisiaj wspólnie z nauczycielami i rodzicami przygotowały śniadania złożone wyłącznie z produktów zdrowych. Na drugiej lekcji wszystkie dzieci biorące udział w akcji zjadały przygotowane posiłki i przekonały się, że zdrowe jedzenie też może być pyszne. Każda z klas może też zgłosić się indywidualnie do organizatora i przesłać krótkie sprawozdanie, film czy opis przebiegu tej akcji w ich klasie, za które mogą otrzymać nagrody – mówi Dorota Bińkowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Jeleniej Górze.

Uczniowie dowiedzieli się również, że zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność. Lista 12 zasad zdrowego odżywiania zaczyna się od mycia rąk, o czym nawet dorośli często zapominają. Ważne jest też, by jeść pięć posiłków w ciągu dnia o stałych porach i bez pośpiechu, systematycznie sięgać po nabiał, ryby i mięsa i chleb zamiast bułek, a także picie wody czy soków, zamiast szkodliwych napojów gazowanych. Mowa była też o niezbędnym ruchu oraz o małej słabości do … słodyczy i chipsów, które nie są zbyt zdrowe.

Na tej akcji edukacja o zdrowej żywności się jednak nie kończy. Przez cały rok szkolna pielęgniarka edukuje rodziców, którzy często zapominają, że do zdrowego rozwoju dzieciom potrzebna są np. warzywa, owoce, kasza czy galaretka wieprzowa, których wielu uczniów nigdy nie jadło.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group