Czwartek, 7 lipca
Imieniny: Cyryla, Metodego
Czytających: 7208
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Nie zamierzają składać broni. Uran STOP!

Środa, 22 lutego 2012, 8:20
Aktualizacja: Czwartek, 23 lutego 2012, 8:00
Autor: Petr
REGION JELENIOGÓRSKI: Nie zamierzają składać broni. Uran STOP!
Fot. Petr
Seminarium, a następnie debata na temat poszukiwania i możliwości przyszłej eksploatacji rud uranu w Sudetach odbyły się wczoraj w Starej Stajni w Łomnicy obok Jeleniej Góry. – Mówimy STOP dla kopalni uranu w regionie! Ci, którzy są za jego wydobywaniem nie mają pojęcia, jakie przyniesie to skutki i zagrożenia – mówili ostro prelegenci.

Wczorajsze seminarium oraz debatę w Starej Stajni przygotował Komitet Społeczny „Nie dla kopalni uranu w Sudetach” wraz z grupą Przewodników Sudeckich. Tematem dwóch prelekcji z udziałem Petera Diehla z międzynarodowej organizacji WISE URANIUM oraz Josefa Jadrný z czeskiego stowarzyszenia Naše Podještědí były m.in. koszty i konsekwencje eksploatacji rud uranu w różnych rejonach świata, potencjalne zagrożenia dla środowiska, sposoby a praktyki postępowania z pozostałościami po wydobyciu uranu, uwarunkowania ekonomiczne, a także prawne i społeczne.

Prelekcje poprzedziła prezentacja multimedialna oraz wystąpienie Katarzyny Andrzejewskiej, radnej gminy Stara Kamienica, członkini komitetu „Nie dla kopalni uranu w Sudetach”, która mocno skrytykowała politykę zakładającą pozyskiwanie uranu ze źródeł krajowych.

– Nie zamierzamy składać broni, nie chcemy kopalni uranu w naszych pięknych górach. Po to spotkaliśmy się tutaj by wyrazić nasz sprzeciw wobec planów Australijczyków i naszego rządu godzącego się na taki stan rzeczy. Mam nadzieję, że sympozjum uzmysłowi każdemu, kto jest na nim obecny całą gamę zagrożeń związanych z ewentualnym powstaniem kopalni uranu w regionie – mówiła Katarzyna Andrzejewska.

I dodała: – Gwałtowny wzrost poziomu radonu czy substancji radioaktywnych powodujących nowotwory. Zniszczenie środowiska, załamanie cen nieruchomości w całej okolicy, niepewna przyszłość, możliwość przesiedlenia z uwagi na „energetyczny interes kraju” to tylko niektóre przykłady na to, co będzie się działo jeśli pozwolimy na wydobywanie uranu w Sudetach.

W spotkaniu w Starej Stajni uczestniczyły m.in. posłanki Zofia Czernow i Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska. – Uważam, że podobne sympozja trzeba organizować przed podjęciem każdej, istotnej decyzji dotyczącej przyszłości kraju czy danego regionu. Uczestniczyłam w spotkaniu, bo chcę znać stanowiska zarówno protagonistów, jak i antagonistów wydobywania uranu tu, w Sudetach. Póki co nie mogę opowiedzieć się ani za, ani przeciw – mówi Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska.

– Ja natomiast mówię za organizatorami kategoryczne „Nie dla kopalni uranu w Sudetach”. Tak samo jak oni twierdzę, że uruchomienie kopalni w regionie spowoduje upadek turystyki, rolnictwa i sadownictwa. Uran STOP! – podsumowuje Zofia Czernow.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (127) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group