Piątek, 27 maja
Imieniny: Jana, Juliusza
Czytających: 3057
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nie zabijajcie pustułek!

Wtorek, 10 lipca 2007, 0:00
Autor: Angela
Jelenia Góra: Nie zabijajcie pustułek!
Fot. Angela
Apel mieszkańców docieplanych budynków przy ulicy Elsnera.

Miejskie sokoły, pustułki, które upodobały sobie najwyższe kondygnacje wieżowców na osiedlu Zabobrze. Właśnie teraz trwa ich okres lęgowy. Równolegle trwa sezon dociepleń blokowisk. Ludzie obawiają się, że sokoły nie będą miały dostępu do zasłoniętych gniazd.
– Robotnicy zajmujący się dociepleniem budynków nie zwracają uwagi na te ptaki – mówi pani Ewelina z ulicy Elsnera, gdzie obecnie docieplane są trzy budynki.

Co na to zarządcy osiedla? – W 2005 roku Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami zwróciło nam uwagę, że należy przesunąć czas wykonywania dociepleń przestrzeni dachowych, gdzie gnieżdżą się pustułki, do momentu ich wylęgu i wylecenia z gniazd – mówi Marian Szczęśniak z działu technicznego Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Obecnie ocieplenie budynku wykonywane jest tylko do pewnego momentu. W miejscu, gdzie są miedzy innymi gniazda pustułek, zasłonięte styropianem wentylatory są odsłaniane poprzez wycięcie dziur.
– W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach wstrzymamy się z pracami, aż wylęgną się ptaki i dopiero później będziemy kontynuować docieplenia –zapewnia M. Szczęśniak.

Do sprawy pustułek inaczej podchodzi Halina Zamkutowicz, kierownik Administracji Zabobrze II. – Zajmujemy się wszystkimi sprawami dotyczącymi administracji – mówi. – Ptaki to najmniejszy problem. Jeśli robią gniazda w przewodach wentylacyjnych, to trzeba się ich pozbyć. Ważniejsza jest wygoda lokatorów.

Ekolodzy alarmują, że pustułki trzeba chronić. Są one naturalnym regulatorem populacji gołębi, których populacja bardzo ostatnio wzrosła. Gołębie są roznosicielami wielu groźnych chorób, a ich odchody niszczą rynny, elewacje bloków oraz parapety w mieszkaniach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group