Piątek, 15 stycznia
Imieniny: Domosława, Pawła
Czytających: 10216
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Nie zabierajcie nam Młodzieżowego Domu Kultury!

Sobota, 18 lutego 2012, 14:53
Aktualizacja: Poniedziałek, 20 lutego 2012, 8:14
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Nie zabierajcie nam Młodzieżowego Domu Kultury!
Fot. RED
– Mam nadzieję, że za rok spotkamy się na kolejnym konkursie recytatorskim – powiedziała w sobotę Danuta Sitek do młodszych i starszych mieszkańców miasta i powiatu, którzy tłumnie wypełnili salę w MDK „Jelonek”. Czy tak będzie? Samorząd proponuje likwidację tej placówki. Sprzeciwiają się temu zarówno nauczyciele jak i rodzice uczniów korzystający z dorobku MDK.

Dzisiejsze powiatowe eliminacje konkursu recytatorskiego dla uczniów podstawówek z Jeleniej Góry i powiatu jeleniogórskiego „rozegrano” w cieniu ostatnich doniesień o tym, że Młodzieżowy Dom Kultury w Jeleniej Górze po 60 latach działania przestanie istnieć. Na siedzibie MDK przy ul. Skłodowskiej-Curie 12 wiszą transparenty, których treść wskazuje na sprzeciw wobec zamiarów samorządu. Do tego klepsydry informujące o „zgonie” placówki.

- To dla nas bardzo trudne dni – mówiła do zgromadzonych Danuta Sitek, dyrektorka MDK. – Nasza placówka jest dla wielu uczniów drugim domem. To tu uczęszcza już kolejne pokolenie jeleniogórzan. „Chodził tu mój dziadek, chodziłam i ja, teraz posyłam moje dzieci” – opowiadała mi jedna z pań. MDK zawsze dostosowywał się do potrzeb tych, którzy korzystali z zajęć. Jak trzeba było, działały pracownie krawieckie i modelarskie, dziś - muzyczne i taneczne oraz plastyczne. Rzadko kogo z rodziców naszych wychowanków stać, aby wysłać swoje dzieci na bezpłatne indywidualne lekcje nauki gry na instrumencie – podkreśliła Danuta Sitek.

- MDK dobrze wypełnia swoją misję edukacyjno-wychowawczą, o czym świadczy zainteresowanie mieszkańców naszą placówką. Bywa, że dzieci po szkole przychodzą tu jak do drugiego domu, z kluczami na szyi. Tu znajdują opiekę i mogą kształtować swoje talenty pod okiem doświadczonych nauczycieli – usłyszeliśmy od pani dyrektor. Trudno jej sobie wyobrazić, co będzie, jeśli placówka zostanie zlikwidowana. Młodzi jeleniogórzanie zostaną odcięci od źródła, przy którym mogą się rozwijać i spędzać bezpiecznie wolny czas. W sumie z działalności MDK korzysta co najmniej 500 osób.

Danuta Sitek opowiedziała też o finansach MDK, który kosztuje miasto troszkę ponad milion złotych rocznie. Najwięcej (ponad 723 tysiące złotych łącznie z dodatkowymi obciążeniami na ZUS - 126 tysięcy złotych itp.) pochłaniają płace kadry zarówno nauczycielskiej jak pracowników (12 nauczycieli) i administracji oraz obsługi (osiem osób). – Wydatki rzeczowe (media, ogrzewanie, telefony, etc.) kształtują się w granicach 38 tysięcy złotych, a ich obniżenie jest możliwe dzięki podnajmowaniu przez MDK swoich pomieszczeń rozmaitym podmiotom. Na imprezy – takie jak dzisiejszy konkurs – placówka wydaje tysiąc pięćset złotych rocznie. A tego typu zmagań jest kilka, często organizowanych w soboty, kiedy inne placówki oświaty mają wolne.

- Za takie małe pieniądze żadna z pozostałych placówek kultury nie zorganizuje takich wydarzeń! – mówią pracownicy. Wprawdzie w przypadku likwidacji nauczycielom MDK obiecano zatrudnienie w innych jednostkach, jednak i tak osoby związane zawodowo z Młodzieżowym Domem Kultury czują się sfrustrowane. – To w większości nauczyciele dyplomowani, którzy mocno napracowali się nad swoim awansem. Kończyli płatne studia podyplomowe, na które zaciągali kredyty. Zależało im na rozwoju, a teraz okazać się może, że robili to po nic – mówi D. Sitek. W nowej pracy stracą też uprawnienia nauczycieli.

Władze miasta, wśród przyczyn zmian na mapie jeleniogórskiej oświaty, oprócz obcięcia subwencji oświatowej, wskazują niż demograficzny. – Ale nam niż nie grozi, bo nie prowadzimy klas takich jak w szkołach. Jeszcze tak się nie zdarzyło, aby w 60-letniej historii MDK brakowało chętnych na zajęcia. Zawsze cieszą się dużym powodzeniem – ripostuje dyrekcja. Na te argumenty samorządowcy są jednak głusi, dlatego placówka rozpoczęła akcję zbierania podpisów w obronie Młodzieżowego Domu Kultury. Personel MDK ma żal do urzędników, że nie obserwują jakości pracy placówki, a w swoich decyzjach bezdusznie kierują się suchymi danymi. Podkreśla się także, iż Dom zawsze był po macoszemu traktowany przez miasto: jest niedoiwestowany i niezmodernizowany, co zwiększa koszty opłat, choćby za ogrzewanie.

Czy MDK uda się uratować? Jego obrońcy są przekonani, że presja społeczeństwa obudzi sumienia radnych, do których należy decydujący głos w sprawie zmian w oświacie, w tym likwidacji Domu. – Mamy nadzieję, że radni nie będą kierowali się interesem politycznym, ale po prostu zagłosują przeciw, tak samo, jak przeciw planom likwidacji jest większość ich wyborców, dla których w tym przypadku nie jest ważna polityka, ale byt potrzebnej miastu i powiatowi placówki.

W konkursie recytatorskim zaprezentowało się 39 uczniów z miasta i powiatu, którzy wraz z rodzinami i nauczycielami przybyli do Jeleniej Góry ze Szklarskiej Poręby, Mysłakowic, Karpacza, Kostrzycy, Siedlęcina, Jeżowa Sudeckiego, Kopańca, Miłkowa, Kowar, Podgórzyna, Sosnówki, Ściegien, Janowic Wielkich i Barcinka. – Nauczyciele w szkołach nie mają kiedy rozwijać zainteresowań swoich podopiecznych. MDK daje im szansę nie tylko na pokazanie swoich mocnych stron, lecz także na sukces i docenienie przed szerszą publicznością, co zwłaszcza dla mieszkańców małych miejscowości jest w cenie.

WYNIKI
Jury w składzie: Wiesława Siemiaszko-Zielińska (przewodnicząca), Danuta Sitek i Krzysztof Zwoliński po wysłychaniu prezentacji zdecydowało o następującej kolejności:

I miejsce - Aleksandra Nizwald z SP Mysłakowice
I miejsce - Marcelina Lasota z SP Scięgny
I miejsce - Anna Żelaśkiewicz z SP nr 11 Jelenia Góra

w/w uczniowie reprezentować będa nasz powiat na Dolnośląskim konkursie "PegaziK" w Klodzku.

II miejsce - Ewa Gadzina z SP Mysłakowice
II miejsce - Aleksandra Wronecka z SP nr 1 Szklarska Poręba
III miejsce - Angelika Maj z SP Janowice Wlk.
III miejsce - Agata Zawlik z SP nr 2 Jelenia Góra

WYRÓZNIENIA :

1. Klaudia Górnicka z SP Janowice Wkl.
2. Mateusz Wróblewski z SP Mysłakowice
3. Natalia Wrona z SP nr 3 Kowary
4. Ewa Nowacka z SP nr1 Szklarska Poręba
5. Piotr Białczak z SP Miłków
6. Izabela Woroniecka z SP Karpacz
7. Mateusz Iglewski z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Karpaczu
8. Jagoda Łukasiewicz z SP Kopaniec
9. Wiktoria Pszeniczna z SP nr 11 Jelenia Góra
10. Natalia Zwolak z SP nr 5 Jelenia Gora
11. Wojciech Czosnyka z SP nr 2 Jelenia Góra
12. Sandra Turska z SP Jeżów Sudecki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (130) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group