Piątek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 9770
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Nie wszystko, co zachodnie, jest złe

Czwartek, 25 grudnia 2008, 9:02
Aktualizacja: Piątek, 26 grudnia 2008, 9:19
Autor: Ania
REGION: Nie wszystko, co zachodnie, jest złe
Fot. TEJO
Dziś pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Jak go obchodzimy? Na co zwrócić uwagę podczas całego okresu świątecznego? Na pytania Jelonki.com odpowiada ksiądz Jarosław Górecki, wikariusz z Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mysłakowicach.

Święta Bożego Narodzenia to dla każdego Polaka bardzo ważne wydarzenie. Na co szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę w tych dniach?

– Święta Bożego Narodzenia są związane przede wszystkim z narodzeniem Mesjasza. Ogromne znaczenie ma więc Wigilia, bo właśnie wtedy Bóg przyszedł do nas w ciele człowieka. W tych dniach istotna jest także sama celebracja wspólnoty stołu, kiedy cała rodzina spotyka się w czasie wieczerzy, co jest zresztą pięknym polskim zwyczajem. Łamiemy się opłatkiem, nawiązując w ten sposób do łamania chlebem w czasie uczty chrześcijańskiej tzw. agape. W tych dniach ważne jest również pojednanie się z Bogiem, ale zauważyłem, że parafianie sami o to dbają i przystępują przed świętami do spowiedzi świętej.

Czy jednak nie jest tak, że święta stały się bardzo komercyjne i zamiast myśleć o prawdziwym pojednaniu z Bogiem dbamy przede wszystkim o ilość potraw na wigilijnym stole i wystrój domu?

– Negatywnym aspektem świąt są faktycznie działania niektórych firm, które wykorzystują je do zdobycia klientów, zachęcając wieloma promocjami. Zdecydowanie jednak podoba mi się zwyczaj, który przyszedł do nas z zachodu, włączamy w swoje przeżycia otoczenie, przyozdabiając je. Dzięki temu cała miejscowość pięknieje. Jednoczymy się w ten sposób, budując wspólnotę. Nie zapominamy także o ludziach samotnych, czego symbolem jest wolne miejsce przy stole. Ostatnio powraca piękny zwyczaj kolędowania. Nie powiedziałbym więc, że dla większości z nas święta straciły swoją duchową wartość.

Święta Bożego Narodzenia trwają dwa dni, czy każdy z nich ma taki sam charakter?
– Wigilię i pierwszy dzień świąt spędzamy najczęściej z najbliższą rodziną. W drugi dzień świąt odwiedzamy się nawzajem. Jest to także dzień świętego Szczepana, pierwszego męczennika. Przyjmuje się, że są to tzw. narodziny dla nieba. W ten sposób motyw narodzin łączy ze sobą całe święta Bożego Narodzenia.

Dziękuję za rozmowę

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
1040
Jest nowy
7%
1-5 lat
15%
5-10 lat
19%
10-20 lat
41%
pow. 20 lat
18%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
 
Aktualności
Zaklęcie rozświetliło choinkę
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group