Sobota, 27 lutego
Imieniny: Anastazji, Gabriela
Czytających: 6166
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Nie tylko po piękne widoki. Zamek wciąż w remoncie

Niedziela, 31 lipca 2011, 8:20
Aktualizacja: 21:10
Autor: Agrafka
REGION JELENIOGÓRSKI: Nie tylko po piękne widoki. Zamek wciąż w remoncie
Fot. RED
Wprawdzie w niedzielę pogoda nie nastraja do wycieczek, jednak – kiedy zaświeci słońce – warto udać się do pałacu Lenno we wsi Łupki koło Wlenia. Ten odrestaurowany obiekt położony jest tuż obok Zamku Wleń. Po spaleniu zamku w roku 1646 jego właściciel Adam von Kaulhaus nie podjął się jego odbudowy, a zbudował pałac nieopodal ruin.

Wokół utworzono rezerwat przyrody Góra Zamkowa. Barokowy pałac jest remontowany stopniowo przez właściciela, Luka Vanhauwaerta z Belgii. Skala zaniedbań jest spora, bo przez lata, kiedy był tu szpital kolejowy, a wcześniej PGR, nikt o zabytek właściwie się nie troszczył.

Atrakcją jest miejscowy pałac, który cieszy się powodzeniem zarówno wśród wycieczkowiczów jak i gości, którzy – na przykład – chcą w jego wnętrzach wyprawić wesele lub inną uroczystość. Oko przyciągają piękne panoramy pobliskich Gór Kaczawskich oraz Doliny Bobru. Widać także Karkonosze ze Śnieżką. Można pospacerować po przypałacowej łące, a także zwiedzić ogrody.

O kilkaset metrów od pałacu oddalone są ruiny zamku Lenno. To jedna z najstarszych warowni w Polsce. Niestety: wciąż jest zamknięta dla turystów. Trwają tam skomplikowane prace remontowe. Wieża, skąd rozciągają się widoki na okolice, jest pokryta rusztowaniami.

Zamek Lenno otrzymał od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego kwotę 350 tys. zł na ruiny warowni Lenno i udostępnienie turystom wieży. Niestety, są to tylko trzecie części sum, o jakie wnioskowali ich zarządcy. Dostęp do ruin warowni pozostanie zamknięty dla zwiedzających co najmniej do jesieni br., a jeśli nie uda się zebrać brakujących pieniędzy, znacznie dłużej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group